Reklama

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie.

Reklama

Sejm uchwalił ustawę o sprzedaży węgla przez samorządy. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta.

Sprzedaż taniego opału powinna niebawem ruszyć. Jakie warunki będzie trzeba spełnić i kto będzie mógł kupić węgiel od gminy?

Gminy będą sprzedawały węgiel po 2.000 zł

Nowe przepisy będą pozwalały na to, by gminy, spółki gminne i związki gminne mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawały go mieszkańcom po nie więcej niż 2.000 zł za tonę.

Opał po preferencyjnej cenie będzie mogła kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel dwukrotnie, za każdym razem po 1,5 tony:

  • do końca 2022 roku,
  • od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku.
Nowa ustawa daje radom gmin możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do preferencyjnego zakupu tak, żeby na przykład w pierwszej kolejności mogły go kupić rodziny najbardziej potrzebujące.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, aby nabyć węgiel trzeba będzie złożyć wniosek.

Węgiel po preferencyjnych cenach - kto go nie może kupić?

Węgla od gmin nie kupią osoby, które już dokonały zakupu węgla po cenie niższej niż 2.000 zł na przykład w sklepie PGG czy Tauron.

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu. 

Oznacza to, że wiele gospodarstw zostanie wykluczonych w zakupie węgla od samorządu. Jeśli wniosek zostanie złożony na zakup do końca 2022 r., oświadczenie będzie dotyczyć ilości wskazanej w rozporządzeniu dla okresu do końca tego roku.

W sytuacji kiedy wniosek będzie dotyczył zakupu od 1 stycznia 2023 r., to w oświadczeniu wskazywana będzie ilość węgla przewidziana na cały sezon grzewczy.

Urząd Miejski w Jarocinie zbiera zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach

Do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przymierza się gmina Jarocin. Miałaby się tym zajmować gminna spółka Wielkopolskie Centrum Recyklingu (dawne ZGO - przyp. red.).

Przed opracowaniem systemu sprzedaży i dystrybucji Urząd Miejski w Jarocinie chce poznać zapotrzebowanie, jakie mieszkańcy mają na zakup węgla po preferencyjnych cenach. 

Dlatego zwraca się z apelem do zainteresowanych osób, aby zgłaszały swoją chęć zakupu węgla od gminy. Cena nie będzie wyższa niż 2 tys. zł za tonę.

Jak można zgłosić zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach?

  • telefonicznie pod numerem: (62) 749-95-57 lub (62) 749-96-29,
  • wypełniając wstępną deklarację (druk TUTAJ),
Wypełnioną deklarację można:

  • przesłać na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin,
  • złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (ul. Kościuszki 15b - budynek JAR),
  • przesłać na skrzynkę ePUAP urzędu miejskiego,
  • przesłać na adres e-mail: cieplemieszkanie@jarocin.p.
Jarociński magistrat informuje też, że po wejściu w życie ustawy, udostępniony zostanie ostateczny formularz wniosku, który będzie trzeba złożyć, aby sprzedaż mogła zostać dokonana.

Informacje dotyczące zapotrzebowania będą zbierane do poniedziałku - 7 listopada.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy