Reklama

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie. Czasu jest niewiele [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie. Czasu jest niewiele [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Jarocin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel po niższej cenie. Czasu jest niewiele.

Reklama

Sprzedaż taniego opału przez gminy powinna niebawem ruszyć. Jakie warunki będzie trzeba spełnić i kto będzie mógł kupić węgiel od gminy?

Gminy mogą sprzedawać węgiel po 2.000 zł

Nowe przepisy mają pozwalać na to, by gminy, spółki gminne i związki gminne mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawały go mieszkańcom po nie więcej niż 2.000 zł za tonę.

Opał po preferencyjnej cenie będzie mogła kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel dwukrotnie, za każdym razem po 1,5 tony:

  • do końca 2022 roku,
  • od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku.
Przyjeta przez Sejm ustawa daje radom gmin możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do preferencyjnego zakupu tak, żeby na przykład w pierwszej kolejności mogły go kupić rodziny najbardziej potrzebujące.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, aby nabyć węgiel trzeba będzie złożyć wniosek.

Kto nie może go kupić węgla po preferencyjnych cenach?

Węgla od gmin nie kupią osoby, które już dokonały zakupu węgla po cenie niższej niż 2.000 zł na przykład w sklepie PGG czy Tauron.

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu. 

Oznacza to, że wiele gospodarstw zostanie wykluczonych w zakupie węgla od samorządu. Jeśli wniosek zostanie złożony na zakup do końca 2022 r., oświadczenie będzie dotyczyć ilości wskazanej w rozporządzeniu dla okresu do końca tego roku.

W sytuacji kiedy wniosek będzie dotyczył zakupu od 1 stycznia 2023 r., to w oświadczeniu wskazywana będzie ilość węgla przewidziana na cały sezon grzewczy.

Zgłoś zapotrzebowania na węgiel po preferencyjnych cenach do Urzędu Miejskiego w Jarocinie - czasu jest niewiele

Do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach przymierza się gmina Jarocin. Miałaby się tym zajmować gminna spółka Wielkopolskie Centrum Recyklingu (dawne ZGO - przyp. red.).

Przed opracowaniem systemu sprzedaży i dystrybucji Urząd Miejski w Jarocinie chce poznać zapotrzebowanie, jakie mieszkańcy mają na zakup węgla po preferencyjnych cenach. 

Dlatego zwraca się z apelem do zainteresowanych osób, aby zgłaszały swoją chęć zakupu węgla od gminy. Cena nie będzie wyższa niż 2 tys. zł za tonę.

Jak można zgłosić zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach?

  • telefonicznie pod numerem: (62) 749-95-57 lub (62) 749-96-29,
  • wypełniając wstępną deklarację (druk TUTAJ),
Wypełnioną deklarację można:

  • przesłać na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin,
  • złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (ul. Kościuszki 15b - budynek JAR),
  • przesłać na skrzynkę ePUAP urzędu miejskiego,
  • przesłać na adres e-mail: cieplemieszkanie@jarocin.p.
Jarociński magistrat informuje też, że po wejściu w życie ustawy, udostępniony zostanie ostateczny formularz wniosku, który będzie trzeba złożyć, aby sprzedaż mogła zostać dokonana.

Czasu na złożenie zapotrzebowania jest bardzo niewiele, ponieważ informacje są zbierane jeszcze tylko dzisiaj - 7 listopada.

[AKTUALIZACJA, godz. 12.30]

Jak podaje Urząd Miejski w Jarocinie do tej pory wpłynęło 1.200 zgłoszeń zapotrzebowania na zakpu węgla od gminy po preferencyjnej cenie. Każdy opiewa na 1,5 tony. Oznacza to, że mieszkańcy gminy Jarocin chcieliby kupić 1.800 ton węgla. 

 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy