Koźlak w 1898 roku został przywieziony z Ostrowa Wielkopolskiego i ustawiony przy ulicy Wiatracznej. Do 1920 roku jego właścicielem był Carl Schmid, a później Polacy: Stanisław Wachowczyk i Walenty Grygiel. Najdłużej służył Józefowi Cieślakowi, który odkupił go w 1929 r. i jeszcze w latach 60. XX wieku produkował w nim śrutę. Zniszczony wiatrak został rozebrany w 2008 roku, a trzy lata później, po renowacji ustawiony na pagórku na terenie Szkoły Podstawowej przy ulicy Długiej. Tuż obok zbudowano wiatę i piec chlebowy z wysokim murowanym kominem.
Obecnie wiatrak w Łuszczanowie wyłączony jest z użytkowania ze względów bezpieczeństwa, śmigła zdemontowano, konstrukcja mechanizmu została uszkodzona, deskowanie domaga się renowacji. Teren wiatraka został wydzielony geodezyjnie z działki szkolnej i po przeprowadzeniu renowacji będzie mógł zostać udostępniony wszystkim mieszkańcom.
Gmina Jarocin szuka środków na renowację koźlaka w Łuszczanowie
Projekt przywrócenia do życia zabytkowego drewnianego wiatraka w Łuszczanowie zakłada nie tylko jego renowację z rekonstrukcją i adaptacją. Obejmuje także przebudowę wiaty rekreacyjnej i budowę budynku technicznego. Otoczenie i wnętrza tych obiektów mają zostać przystosowane tak, by w przyszłości mogły służyć realizacji działań kulturalno-edukacyjnych. I właśnie tę drugą część zadania samorząd zamierza powierzyć partnerowi projektu.
- Proponowany partnerowi projektu zakres obejmuje m.in. organizację konkursu regionalistycznego przy współpracy z placówkami oświatowymi oraz organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w okresie trwałości projektu - informuje Łukasz Witczak, wiceburmistrz Jarocina. - Od partnera oczekujemy także koordynacji i zarządzania projektem na etapie od utworzenia wystawy stałej do zakończenia trwałości projektu oraz udostępnianie turystyczne terenu i obiektów. Wystawa we wnętrzu wiatraka, a także na zewnątrz będzie eksponować archiwalne zdjęcia, zebrane artefakty oraz prace w formie multimedialnej. Przewidziano także wystawę stałą, opowiadającą historię młynarstwa na Ziemi Jarocińskiej oraz dzieje miejscowej szkoły.
Wniosek o dofinansowanie złożony zostanie na konkurs w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jak podkreślają władze gminy, perspektywa czasowa realizacji projektu zależy od skuteczności pozyskania ewentualnych środków zewnętrznych.
Partnerzy zainteresowani realizacją projektu mogą składać oferty do 22 października 2024 roku, w formie elektronicznej na adres e-mail: office@jarocin.pl, w formie tradycyjnej - w Biurze Obsługi Miasta, Jarocin, ul. Rynek 1 (ratusz).
W środę (16 października) oficjalnie otwarty zostanie Młyn nad Lutynią w Wilkowyi [CZYTAJ TUTAJ].
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.