Festyn Kolejowy w Muzeum Parowozownia Jarocin
Podczas dzisiejszego festynu zwiedzający mogą z bliska zobaczyć zabytkowe parowozy i lokomotywy spalinowe, które przez lata służyły na polskich torach. Każdy eksponat to nie tylko kawałek historii kolei. Szczególne zainteresowanie wzbudza skład pociągu retro, który składa się z zabytkowych wagonów, odrestaurowany z niezwykłą starannością. Skład wyruszył rano z Wrocławia, a prowadził go zabytkowy spalinowóz SP42-001.
Pociągiem retro przywieziono tort do Jarocina
Tym pociągiem do Jarocina przyjechał specjalny tort z okazji 150-lecia linii kolejowej Oleśnica - Chojnice.
- Istniejemy już 18 lat. W zasadzie uzyskaliśmy pełnoletność - mówi Paweł Szymendera, prezes Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, które założyło i prowadzi Muzeum Parowozownia Jarocin. - Dzisiaj jest taka okazja, są koledzy z Wrocławia, z którymi współpracujemy na co dzień. Jest Marek - jako przedstawiciel stowarzyszenia oleśnickiego. Razem walczymy w sejmie, w senacie, na różnych szczeblach, aby te zabytki kolejnictwa były ratowane. Niestety, bardzo często nasz głos nie jest słyszalny. Mamy dobrą sytuację w Jarocinie. Tu powiat i gmina bardzo mocno nas wspierają w tych działaniach.
Dodaje, że dzisiejszy przyjazd pociągu z Wrocławia jest symbolicznym uhonorowaniem rocznicy, gdyż z powodu zbyt wysokich kosztów nie uda się zorganizować dodatkowego połączenia w czerwcu, w dniu właściwych obchodów.
Dlatego cieszymy się, że udało się to tutaj połączyć - ten przejazd z rocznicą - podkreśla prezes.
Miłośnicy kolei ze stowarzyszenia oleśnickiego przywieźli do naszego miasta tort ufundowany przez Urząd Miasta w Oleśnica z okazji 150-lecia linii kolejowej Oleśnica - Chojnice przez Jarocin.
Goście mogą również wejść do wnętrz dawnych wagonów pasażerskich i towarowych, odkrywając realia podróżowania przed kilkudziesięciu laty.
Rodzinna atmosfera i edukacyjne atrakcje
Na odwiedzających czekają liczne atrakcje - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najmłodsi korzystają z zajęć z animatorami. Mogli także przejechać się zabytkowym "Dzikiem", a nieco starsi - ręczną drezyną. Można oglądać zabytki motoryzacji. Swoje stoiska mają też Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie oraz jednostka wojskowa. Organizatorzy zadbali o stoiska gastronomiczne.
Niezapomniany klimat na festynie kolejowym w Jarocinie
To, co wyróżnia jarociński festyn na tle innych wydarzeń kulturalnych, to niepowtarzalna atmosfera. Odgłos syren i gwizdków lokomotyw tworzy klimat rodem z dawnych lat. Co więcej słychać je nawet na jarocińskim rynku. Uczestnicy podkreślają, że to właśnie autentyczność i pasja organizatorów sprawiają, iż z chęcią wracają tu co roku.
- To nie tylko impreza, to spotkanie pokoleń i podróż w czasie - mówi pan Marek, mieszkaniec Jarocina i miłośnik kolei.
I dodaje:
- Cieszę się, że możemy pokazać naszym dzieciom, jak wyglądała prawdziwa kolej.
Kolejny sukces organizacyjny
Festyn Kolejowy w Muzeum Parowozownia Jarocin to przykład udanej współpracy społeczników, samorządu i miłośników kolejnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu, wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje rangę jednej z najważniejszych imprez turystyczno-edukacyjnych w Jarocinie. Organizacja wydarzenia dofinansowana została przez gminę Jarocin i powiat jarociński.W tym roku impreza została przygotowana przez Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej. Ma też szczególne znaczenie, ponieważ 2025 został ustanowiony przez radę miejską Rokiem Jarocińskich Kolejarzy, aby uczcić 150. rocznicę powstania węzła kolejowego w naszym mieście.
Festyn potrwa do godziny 17.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.