reklama
reklama

Elżbieta Chlebowska z Jarocina odebrała wyróżnienie "Za naprawianie świata" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Elżbieta Chlebowska z Jarocina odebrała wyróżnienie "Za naprawianie świata" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Pedagog Elżbieta Chlebowska z Jarocina wzięła udział w uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata", która odbyła się w ostatni weekend listopada w Sejnach. Była jednym z jedenastu nominowanych pedagogów z całej Polski.
reklama

Elżbieta Chlebowska od 30 lat pracuję na rzecz dzieci, młodzieży, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Aktualnie zatrudniona jest jako pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarocinie, a wcześniej, przez ponad 20 lat, była także pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Od lat współpracuje z różnymi podmiotami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami. Od początku swojej pracy, wspiera dzieci i młodzież z rodzin z problemem alkoholowym. Przez wiele lat prowadziła grupy wsparcia i świetlice socjoterapeutyczne, organizowała obozy terapeutyczne. Teraz diagnozuje dzieci z alkoholowym zespołem płodowym i pracuje z ich rodzicami. Jest także instruktorką i autorką wielu programów w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych i profilaktyki zdrowia psychicznego. Pracuje terapeutycznie z dziećmi z różnych względów odrzuconymi, zaniedbanymi, marginalizowanymi, pomaga im budować poczucie własnej wartości i rozwijać empatię. Jest autorką książki o wychowaniu, a do tego prowadzi bardzo wiele kursów i szkoleń m.in "Szkołę dla Rodziców". I to właśnie dzięki tym wszystkim działaniom kandydatura Elżbiety Chlebowskiej została zgłoszona do Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Ze wszystkich propozycji, które napłynęły z całej Polski, wybranych zostało 11 finalistów. Z tego grona kapituła miała nagrodzić jedną osobę. Ogłoszenie wyników odbywało się w czasie uroczystej gali w Sejnach.    

Elżbieta Chlebowska z Jarocina w gronie 11 wyjątkowych pedagogów 

W ostatni weekend listopada na zaproszenie "Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz kapituły nagrody jedenastu pedagogów z całej Polski spędziło dwa dni na poznaniu siebie nawzajem i działań prowadzonych w Sejnach i Krasnogrudzie. Spotkali się na "końcu świata", choć gospodarze wydarzenia podkreślali, że dla nich to "początek świata".  

- Odwiedziliśmy Dworek Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie poznaliśmy działalność edukacyjną tego miejsca. W sejneńskiej jesziwie braliśmy udział w spotkaniu wykładowym prezentującym pracę najmłodszych nad ocaleniem historii i pamięci. A w sobotni wieczór odbyła się uroczysta gala w Białej Synagodze w Sejnach. Nominowani nauczyciele  uczestniczyli w debacie na temat swojej wizji otwartości, dzielili się refleksjami o swojej pracy. Dostąpiłam niewątpliwego zaszczytu, że znalazłam się w tym gronie - opowiada Elżbieta Chlebowska. 

Jak podkreśla jarocinianka znalazła się w bardzo doborowym towarzystwie, ponieważ wśród nauczycieli nominowanych wraz z nią do nagrody znaleźli się m.in. Aleksandra Korczak (wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2022), Dariusz Martynowicz (Nauczyciel Roku 2021), Tomasz Ordza (nominowany do tytułu Nauczyciel Roku 2019), Iwona Pietrzak Płachta (Nauczyciel Roku 2022), Bogumiła Słomczyńska (finalistka konkursu Nauczyciel Roku 2016), Mariusz Sokołowski (wyróżniony w Konkursie Nauczyciel Roku 2015). Grono nominowanych do nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" wybrane zostało przez kapitułę, w skład której wchodzą m.in. Krzysztof Czyżewski, Elżbieta Ficowska (jako niemowlę wyniesiona z getta przez Sendlerową), dr Igor Czarnecki, Anna Dodziuk, Włodzimierz Grudziński, Alicja Pacewicz. Są to przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się dbaniem o otwartość i szacunek dla innych, uczących współpracy i odpowiedzialności. 

Elżbieta Chlebowska wróciła z Sejn z wyróżnieniem, torbą fantastycznych publikacji i niesamowitymi wrażeniami

Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że nagrodę główną otrzymał Jakub Mączyński, nauczyciel z Kędzierzyna Koźla. Jury przyznało też wyróżnienie specjalne, które wręczono Mariuszowi Sokołowskiemu - nauczycielowi historii i dyrektorowi podstawówki w Białymstoku za wytrwałą edukację międzykulturową, przywracanie pamięci o podlaskich Żydach oraz za budowanie szkoły opartej na empatii i relacjach”. 

Po części oficjalnej uczestnicy gali mieli okazję wysłuchać koncertu Klezmerskiej Orkiestra Teatru Sejneńskiego. Ponieważ wydarzenie odbywało się w starej synagodze, na murach której wypisano imiona i nazwiska pomordowanych Żydów, koncert rozpoczęto od instrumentalnej modlitwy. Potem orkiestra grała muzykę żydowską.

- Historia Sejn była burzliwa. Przed wojną Żydzi byli sąsiadami Polaków, Litwinów, katolików, starowierców... Wszyscy żyli w zgodzie, pomagając sobie i wspierając się. Miasteczko po jednej stronie ryneczku ma przepiekną bazylikę - po drugiej starą synagogę. Druga wojna światowa zmieniła wszystko. Żydów już nie ma w Sejnach, a ludzie starają się zachować pamięć o nich w młodych ludziach, by nigdy nie powtórzyła się historia eksterminacji. Dlatego Nagroda im Sendlerowej wręczana była właśnie w tym miejscu. A kapituła wybiera nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu otwartości i poszanowania dla innych. Ja wyjechałam z Sejn z wyróżnieniem, torbą fantastycznych publikacji i niesamowitymi wrażeniami - podkreśla lauretka konkursu.

 Rozmowę z Elżbietą Chlebowską przeczytasz [TUTAJ].

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama