Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Jarocinie. Pokonywali trasę 40 i 44 km

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo kapryśnej pogody kilkadziesiąt osób wyruszyło w piątek z Jarocina na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Stryczka - byłego prezesa stowarzyszenia "Wiosna" w Krakowie, inicjatora akcji Szlachetnej Paczki oraz mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości. Odbywa się od 2009 roku. Do tej pory na stronie edk.org.pl zarejestrowano 1016 tras z 323 miejscowości. Każda musi mieć minimum 40 kilometrów i jeśli to możliwe powinna unikać miasta, miejsc ruchliwych, dróg asfaltowych na rzecz zanurzenia w przyrodzie i ciszy. Organizatorzy muszą wcześniej przebyć trasę w nocy, aby ją zweryfikować i stworzyć dokładny opis, również w GPS-ie. Należy pamiętać, że trasę Drogi Krzyżowej pokonujemy indywidualnie i na własną odpowiedzialność. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Panience tydzień wcześniej

Ci, którzy tydzień temu, w piątek 1 kwietnia wyruszyli z parafii w Panience trasą „Najświętszego Imienia Jezus”, mieli do pokonania 40 km przez Chwałkowo Kościelne, Jaraczewo, Golę, Niedźwiady aż do Gostynia. Tym, dla których taka odległość była zbyt dużym wyzwaniem, zorganizowano Parafialną Drogę Krzyżową na trasie św. Józefa o długości 13 km i na zasadach tożsamych z EDK. Wyjście uczestników poprzedziła msza św. w kościele Najświętszego Imienia Jezus w Panience. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Jarocinie i Wilkowyi

Droga powinna być ekstremalna tzn. rzeczywiście zmuszała do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Musi wynosić minimum 40 km. Tyle liczy czerwona „św. Marcina”. Trasa zielona, której patronuje św. Jan Paweł II jest o 4 km dłuższa.Każdy uczestnik przygotowuje drewniany krzyż, który niesie ze sobą podczas trwania EDK. 

Zielona im. św. Jana Pawła II prowadziła przez Cielczę, Mieszków, Radliniec, Dębno, Lgów, Brzóstków, Żerków i Wilkowyję z powrotem do Jarocina. Czerwona im. św. Marcina została wytyczona przez Wolę Książęcą, Magnuszewice, Witaszyce, Zakrzew, Golinę, Siedlemin i Roszków do kościoła św. Marcina. Organizatorem EDK jest Akcja Katolicka parafii św. Marcina w Jarocinie.

Przed wyruszeniem w trasę ksiądz prałat Dariusz Matusiak odprawił w piątkowy wieczór dodatkową mszę św. W kazaniu zachęcał uczestników do tego, aby EDK było czasem na "odpalenie zmiany" w ich życiu. Na zakończenie Eucharystii udzielił wszystkim indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy zgłaszali się za pośrednictwem strony internetowej www.edk.org.pl. W Jarocinie zarejestrowało się w ten sposób tylko 15 osób, ale na obie trasy wyszło zdecydowanie więcej pątników. Przed wyruszeniem można się było jeszcze zaopatrzyć w "pakiet pielgrzyma" z opisem trasy i rozważaniami dla poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

Po raz pierwszy została została zorganizowana Ekstremalna Droga Krzyżowa w parafii w Wilkowyi. Trasa "niebieska" liczyła 41 km i obejmowała wszystkie miejscowości parafii. W Jarocinie ta nietypowa forma nabożeństwa Męki Pańskiej odbyła się po raz piąty. Z uwagi na pandemię nie można było jednak organizować wspólnego wyjścia na EDK. Teraz można było wrócić do tej tradycji. 

EDK. Droga przebaczenia i budowania relacji

Co roku EDK ma swój temat przewodni. W ubiegłym roku uczestnicy skupiali się nad tematem: "Droga przebaczenia: od zranienia do uzdrowienia". A w roku 2022 głównym hasłem bedzie: Droga pojednania? Skąd? Dokąd?"

- No właśnie - jest różnica. Przebaczenie to kwestia uzdrowienia, pojednanie zaś to sprawa relacji międzyludzkich. Poniekąd decydując się na poznanie kogoś, możemy być pewni, że w relacji pojawią się nieporozumienia, a nawet zranienia. Relacje nie są jedynie słuszną drogą, ale to ciągłe meandry i życiowe zawirowania. Miłość i przyjaźń idą w parze z pojednaniem. Są nierozłączne, dlatego umiejętność pojednania to ważny element sztuki budowania relacji. Temat bardzo trudny, ale i potrzebny! - piszą organizatorzy.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy