Reklama

Dzisiaj Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania. W tym roku ze święconką

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dzisiaj Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania. W tym roku ze święconką - Zdjęcie główne

Tradycja ustawiania Bożych Grobów w kościołach przetrwała zaledwie w kilku krajach m.in. w Polsce | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielka Sobota, czyli czas oczekiwania i refleksji. W tym dniu święci się też w kościołach potrawy na wielkanocny stół. W koszyczkach umieszcza się m.in. jajka jako symbol nowego życia. Zwieńczeniem Triduum - czasu bezpośredniego, duchowego przygotowania do najważniejszych świąt w chrześcijaństwie jest msza św. rezurekcyjna, która odprawiana jest wczesnym rankiem w niedzielę wielkanocną.

 

W trakcie wszystkich uroczystości, w tym również w czasie święcenia potraw, obowiązują limity - 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie w górnym kościele w liturgii może uczestniczyć masksymalnie 40 osób (w tym 5 miejsc na chórze), a w dolnym - 25 osób, dlatego ławki ustawiono również na zewnątrz, na kościelnych schodach. Również w kościele św. Marcina, gdzie jednocześnie może przebywać zaledwie 22 osoby, wyznaczono dodatkowe miejsca w krużgankach kościelnych. Cały czas kapłani przypominają o konieczności zachowania dystansu, noszeniu maseczek i dezynfekcji rąk. 

 

Wielka Sobota dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Matka Boża. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem Maryjnym. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani.

Dla wiernych Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania. To dzień, w którym adoruje się Najświętszy Sakrament w tzw. Bożym Grobie. Zwyczaj inscenizowania go jest typowo polską tradycją. Od lat nawiązują one do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Groby często symbolizowały trudne polskie doświadczenia. groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia. Początki tej tradycji sięgają średniowiecza, ale w XVIII w. zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.Często też przy nim zaciągano warty, w niektórych regionach są to tzw. Turki. Obecnie można ten zwyczaj zauważyć w nielicznych, wiejskich parafiach. Zwykle pełnią ją strażacy w galowych mundurach. 

 

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Obrzęd liturgii przewiduje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.

Tym razem w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień. Czasami, na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną dokonywano chrztu katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. 

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

 

GODZINY LITURGII W CZASIE TRIDUUM PASCHALNEGO I ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W JAROCIŃSKICH PARAFIACH ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy