Nawet kilkanaście razy dziennie jarocińscy ratownicy pędzą na sygnale, aby ratować zdrowie i życie ludzkie. Każde wezwanie jest inne, ale zawsze medycy działają pod presją czasu, bo na podjęcie właściwej decyzji mają kilka sekund.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego.
13 października to ważna data w kalendarzu dla wszystkich osób zaangażowanych w system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dziś obchodzimy święto polskiego ratownictwa medycznego. Po raz pierwszy miało ono miejsce 13 października 2006 roku w Wyszkowie w województwie mazowieckim, a zostało ustanowione ustawą z września tego samego roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Jarocińskie pogotowie ratunkowe w liczbach
W jarocińskim ratownictwie medycznym pracuje 24 ratowników, 4 pielęgniarzy i 1 pielęgniarka. Są dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, które spieszą na ratunek wszystkim potrzebującym.Karetki wyjeżdżają prawie 100 razy w ciągu tygodnia. Od początku roku do końca września jarocińskie karetki pogotowia wyjeżdżały 2.967 razy. Karetka "S" (specjalistyczna, z lekarzem na pokładzie) wyjeżdzała 1.443 razy. Zespół "P" (podstawowy, z ratownikiem i pielęgniarką / pielęgniarzem na pokładzie) interweniował 1.524 razy. Jarocińskie zespoły przez 9 miesięcy tego roku przejechały ponad 46 tys. kilometrów.
Od października wprowadzono zmiany w jarocińskim pogotowiu. Nasz powiat stracił jedyną specjalistyczną karetkę z lekarzem. To efekt zmian wprowadzonych w ramach Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Bez codziennej współpracy zespołów naziemnych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dyspozytorów medycznych, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych wielu osobom nie udałoby się pomóc.
Wszystkim osobom pracującym w ratownictwie medycznym życzymy wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim satysfakcji i radości, jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia. Praca, którą codziennie wykonujecie jest wyjątkowa. Dziękujemy za poświęcony czas i współpracę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.