1 października 2024 roku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu pogotowia ratunkowego w Wielkopolsce. Spadła liczba karetek z lekarzami na pokładzie. Do końca września w naszym województwie były 33 Zespoły Ratownictwa Medycznego „S” czyli z lekarzem, a od 1 października jest ich tylko 22.
Jarocin stracił jedyną karetkę „S” z lekarzem
Niestety, zmiany dotknęły także Jarocin. Redukcja objęła nie tylko nasze miasto i powiat, ale również Pleszew, Ostrzeszów, Chodzież, Gniezno, Śrem Wrześnię, Koło i sąsiedni Krotoszyn.Do końca września w Jarocinie stacjonowały dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego: S ( specjalistyczny z lekarzem) i P (podstawowy z dwoma ratownikami medycznymi). Wielokrotnie zdarzało się jednak, że w karetce „S” nie było lekarza, a na pomoc pacjentom jechali sami ratownicy medyczni.
Coraz częściej w ZRM S nie było lekarzy
Od 1 października wprowadzono zmiany w ramach Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dlaczego?
- W przypadku wszystkich wskazanych zespołów, które zostały przekształcone na zespoły podstawowe, mamy do czynienia z problemem zabezpieczenia właściwej obsady w ZRM S. Wytypowane do przekwalifikowania zostały wyłącznie zespoły, które od dwóch lat miały problemy z obsadzeniem lekarza w zespole i lekarz faktycznie tam nie jeździł. Ponoszenie kosztów utrzymania ZRM S, które w sposób regularny nie mają obsady lekarskiej jest bezcelowe. Również WOW NFZ w piśmie dotyczącym aktualizacji planu wskazał, że analizy potwierdzają słuszność przekształcenia ZRM specjalistycznych na podstawowe, z uwagi na długi czas funkcjonowania zespołów specjalistycznych w niepełnym składzie, tj. bez lekarza - pisze Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiej Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody.
Zaznacza, że przed wytypowaniem ZRM S do przekwalifikowania została przeprowadzona analiza wyjazdów poszczególnych zespołów bez udziału lekarza w latach 2021 – 2024. Pokazała ona, że z każdym rokiem wzrasta liczba interwencji bez lekarza - w 2021 r. było ich 9%, w 2022 r.- 11%,, w 2023 r. - 58%, w 2024 r. (styczeń-sierpień) - 71%, od 1.09-20.09 - 62%
Ratownik medyczny: pacjenci nie muszą się obawiać braku pomocy
Nina Swarcewicz podkreśla, że przekwalifikowanie 11 zespołów S na P nie oznacza ich likwidacji, wszystkie 11 ZRM zostaje w powiatach. Zmiany spowodowały, że w powiecie jarocińskim od wtorku mamy dwie karetki typu P. Co to oznacza dla ratowników medycznych i pacjentów?
- Redukcja obsady z trzech do dwóch osób ma dla nas znaczenie, utrudni to pracę. Przy wyjazdach do stanów zagrożenia życia każda para rąk jest potrzebna. Przy prowadzonej resuscytacji krążeniowo - oddechowej 3 osoba powodowała, że możemy robić więcej rzeczy w krótszym czasie, co mogło bezpośrednio przekładać się na szansę przeżycia pacjenta. Przy trudnych i ciężkich stanach w składzie trzyosobowym zawsze pracuje się lepiej - ocenia Kamil Rudnicki, ratownik medyczny.
Specjaliści nie oceniają zmian jako pozytywne.
- W związku z tym uważamy, że jest to złe posunięcie. Nadmienię tylko, że lekarz i tak bardzo rzadko dyżurował na karetce, więc w obsadzie byli ratownicy i pielęgniarze. Teraz też będą, ale w dwójkę. Chcąc uspokoić mieszkańców powiatu, mogę powiedzieć, że mamy bardzo doświadczony zespół w karetkach, który poradzi sobie z każdym stanem i chorobą, więc nie muszą obawiać się braku pomocy jeżeli będą jej potrzebowali - mówi Kamil Rudnicki.
Mieszkańców naszego powiatu uspakaja również prezes szpitala.
- Jeżeli dyspozytor medyczny stwierdzi, że potrzebna jest karetka „S”, to ZRM S zostanie zadysponowany, tylko z innego rejonu - mówi Henryk Szymczak, prezes szpitala w Jarocinie.
Przyznaje, że w jarocińskim pogotowiu były problemy z pozyskaniem lekarzy do pracy.
- Nasza karetka S też nie miała obsady lekarza i w związku z tym w karetce dyżurował dodatkowy ratownik medyczny - wyjaśnia prezes szpitala.
Szybko dodaje, że wprowadzone zmiany spowodują większe obłożenie pacjentami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie dyżuruje lekarz.
- Częściej ratownicy przywożą pacjentów na SOR - dodaje prezes szpitala.
Czy to oznacza wydłużenie czasu oczekiwania na przyjęcie na SOR?
- Pracujemy nad tym, aby SOR sprawniej funkcjonował - podkreśla Henryk Szymczak.
Zaznacza, że stara się pozyskiwać do pracy na SOR lekarzy o specjalizacji w medycynie ratukowej. Póki co, tylko czwartkowe dyżurny na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pełnią medycy o tej specjalizacji. W pozostałe dni tygodnia dyżurują lekarze o kwalifikacjach w innych dziedzinach medycyny.
Ile jest w Wielkopolsce zespołów ratownictwa medycznego?
Z kolei urząd wojewódzki podkreśla, że przekwalifikowanie 11 ZRM S, pozwoliło na pozyskanie pieniędzy na utworzenie 5 nowych ZRM całorocznych oraz 1 sezonowego (działającego w okresie letnim) ZRM dla województwa wielkopolskiego. Łącznie liczba ZRM po zmianie wynosi: 111 ZRM P i 21 ZRM S - razem 132 zespoły.Urzędnicy wojewody zapowiadają, że będą wnioskować o dalsze dodatkowe ZRM w województwie wielkopolskim i już skierowali w tym celu pismo do Ministerstwa Zdrowia - z prośbą o wsparcie Wielkopolski w pozyskiwaniu funduszy na doposażenie w kolejne ZRM.
Co myślicie o tych zmianach? Czekamy na merytoryczne komentarze i udział w sondzie.
ZOBACZ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.