Uroczystego otwacia wydarzenia dokonała burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. W sali widowiskowej Jarocińskiego Ośrodka Kultury w ramach akcji zorganizowane zostały cztery prelekcje. Całość poprowadziła asp. Karina Migalska-Cepa z KPP w Jarocinie. Do udziału w konferencji pod hasłem "Seniorze, zadbaj o swoje bezpieczeństwo" zaproszono również specjalistów spoza Jarocina. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła "Gazeta Jarocińska" i portal jarocinska.pl.
WIDEO - ZOBACZ [TUTAJ]
Mł. asp. Andrzej Karpiński z Komendy Wielkopolskiej Policji w Poznaniu mówił o metodach oszustów i próbach wyłudzenia środków finansowych. Jak się okazuje skala tego typu przestępstw rośnie z roku na rok. W 2020 roku odnotowano 119 przypadków na kwotę 3,5 mln zł, a w zeszłym roku było ich już 262 sprawy, a straty wyniosły ponad 12,5 mln zł. Ciągle popularne są metody podszywania się pod członków rodziny, pracowników banków, funkcjonariuszy policji a nawet pracowników prokuratury. Podkreślił, że służby mundurowe nigdy nie proszą obywateli o pomoc w ujęciu oszustów z użyciem ich pieniędzy.
- Bardzo ważne jest, żeby zgłaszać każdy taki przypadek. Nawet, gdy ktoś do was zadzwoni i będzie próbował wyłudzić pieniądze, a wy nie dacie się oszukać i rozłączycie tę rozmowę, to i tak zależałoby nam na tym, żebyście przyszli później, w wolnej chwili czy zawiadomili najbliższą jednostkę policji o tym, że taka sytuacja miała miejsce. A dlaczego jest to tak ważne? Zależy nam na tym, bo - drodzy państwo - nie wiedząc, że coś takiego miało miejsce, tak naprawdę nie mamy żadnego punktu zaczepienia. Jeżeli mamy jakiekolwiek zgłoszenie od państwa, nawet takie, w którym nie daliście się oszukać i w porę zareagowaliście, to my mamy większą szansę, drodzy państwo, w schwytaniu tego przestępcy, tego oszusta, który próbował was oszukać i który z pewnością będzie próbował oszukać kolejne osoby. I możecie w ten sposób pomóc też innym - tłumaczył mł. asp. Andrzej Karpiński.
Dodał, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze rozłączenie takiej rozmowy.
- A to dlaczego? A no to właśnie dlatego, że mamy do czynienia niestety z bardzo wyedukowanym, przygotowanym, wykwalifikowanym swoim fachu przeciwnikiem. Dlatego tyle tych przypadków ma miejsce. Nie są to już osoby wzięte przypadkiem z ulicy. Bardzo często oszuści są bardzo dobrze przygotowani, wykształcone w technikach psychologicznych i doskonale wiedzą w jakim kierunku prowadzić rozmowę. Korzystając z różnego rodzaju technik manipulacji, wiedzą, jak zagrać na państwa emocjach czy wzbudzić uczucie empatii - wyjaśnił policjant z komendy wojewódzkiej.
Z kolei o fałszywych mailach i sms-ach, które służą kradzieży danych za pośrednictwem internetu mówił Szymon Krauze z Banku Spółdzielczego w Jarocinie. Uczestnicy wykładów mogli się dowiedzieć również o tym, jak różne są formy przemocy. I że nie jest to tylko zadawanie fizycznego czy psychicznego cierpienia. Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko dzieci, ale tak samo również emerytów, ale tylko niewielki odsetek spraw jest zgłaszany organom ścigania.
Maciej Bednik z Automobilklubu Wielkopolskiego przybliżył sprawy związane ze zmianami w ruchu drogowym m.in. temat hulajnóg, których coraz więcej porusza się po naszych drogach i chodnikach. Dodatkowo zachęcał też do skorzystania z symulatora dachowania, który znajdował się przed wejściem do JOK-u.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.