Reklama

Ceny węgla maleją? Ile zapłacimy w Jarocinie i okolicznych składach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny węgla maleją? Ile zapłacimy w Jarocinie i okolicznych składach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec 2022 roku ceny węgla poszybowały w górę i surowca zaczynało brakować w składach. Jak obecnie wygląda sytuacja z "czarnym złotem" na ternie Jarocina i okolicy? Czy jego ceny maleją?

Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, cena węgla w Polsce wzrosła w ciągu jednego roku z 800 zł za tonę do ponad 3.000 zł. Tymczasem, ceny surowca na światowych rynkach, zaczęły spadać. To spowodowało obniżkę w składach. Czy również na naszym terenie? 

Węgiel po preferencyjnych cenach

Nowe przepisy, które weszły w życie pod koniec ubiegłego roku wprowadziły możliwość zakupu węgla dystrybuowanego przez gminy, za kwotę nie większą niż 2.000 zł za tonę. Opał po preferencyjnej cenie mogła kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego mógł kupić węgiel dwukrotnie, za każdym razem po 1,5 tony:

  • do końca 2022 roku,
  • od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku.

Jednak dystrybucja dotowanego węgla, którą zrzucono na samorządy, od początku przebiegała z trudnościami. Niektóre gminy musiały długo czekać na zamówiony towar. Wielu mieszkańców do teraz nie otrzymało nawet pierwszej transzy tańszego opału. Część z nich rezygnuje z zakupu opału od gmin. Tymczasem na świecie ceny węgla zaczynają spadać. To powoduje, że ceny opału z dotacją i bez zaczynają się zbliżać.

W Jarocinie węgiel bez dopłat w tej samej cenie, co państwowy?

Węgiel po cenach preferencyjnych, dotowany przez państwo, kosztuje maksymalnie 2.000 zł za tonę. Okazuje się, że za tyle samo (a nierzadko nawet mniej) możemy kupić węgiel na wolnym rynku. Ceny surowca zaczęły spadać od końca zeszłego roku.

Już teraz w bliskiej okolicy Jarocina można bez kolejki kupić węgiel nawet za 1.800 zł za tonę. Lokalni sprzedawcy przewidują, że latem tona węgla może kosztować jeszcze mniej.

- Wiadomo, jak się kupi ten najtańszy węgiel, nie można oczekiwać, że będzie miał jakąś super kaloryczność. Jednak - jak dotąd - każdy węgiel, który mieliśmy, czy to z Polski, czy z importu palił się dobrze. Klienci nie narzekali - mówi właściciel jednego z okolicznych składów węgla.

Samorządy zamawiają opał od spółek wyznaczonych przez państwo. Część węgla pochodzi z polskich kopalń, część z importu. Jak nieraz informowały media, węgiel który płynie do nas statkami z innych kontynentów ma często słabą jakość. Niestety, samorządy, jako zamawiający mają niewielki wpływ na rodzaj otrzymanego towaru. Inaczej jest z przedsiębiorcami prywatnymi. Ci zwracają dużą uwagę na to, co i od kogo sprowadzają. Na wolnym rynku złego opału nie da się upłynnić. 

Po ile kupisz węgiel w okolicach Jarocina?

Po ubiegłorocznym załamaniu sprzedaży, węgiel znów jest dostępny. Jednak nawet pomimo ciepłej zimy, polskie kopalnie nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania. Rodzimy węgiel jest w praktyce osiągalny tylko w programie sprzedaży preferencyjnej. Ten, który jest dostępny na wolnym rynku, pochodzi głównie z importu. Sprawdziliśmy, w jakiej cenie można w naszej okolicy kupić tonę węgla bez dotacji.

Ceny węgla za 1 tonę w wybranych składach na dzień 27 stycznia 2023:

Skład opału Leśniewscy, Jarocin
węgiel orzech luzem lub workowany- 1.800 do 2.000 zł
ekogroszek luzem lub workowany - 1.800 do 2.000 zł

Skład opału Dros, Żerków
węgiel brunatny - 1.700 zł
ekogroszek workowany - 1.960, 2.640, 2.800 zł

Skład opału Jarbos, Jaraczewo
ekogroszek 2.900 zł

Skład opału Rolbud, Kotlin

węgiel orzech workowany – 2.450 zł
ekogroszek - 2.500 zł

Ceny spadają, ale powoli

Pomimo wyraźnego spadku, ceny nadal nie osiągnęły nawet poziomu sprzed roku. Oto jak kształtował się koszt zakupu 1 tony węgla 13 kwietnia 2022 roku, czyli dwa miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę:

Przykładowe ceny opału na stronie PGG:

  • kostka - kopalnia Staszic-Wujek luzem - 905,28 zł/t
  • orzech I - koplania Mysłowice-Wesoła luzem - 848,70 zł/t
  • ekogroszek Pieklorz - kopalnia Chwałowice luzem - od 779,82 zł/t
  • ekogroszek Karolinka - kopalnia Piast-Ziemowit (Wola) - 1090 zł/ za paletę 1000 kg (50 worków x 20 kg)

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy