Reklama

To tylko spowolnienie czy już zapaść w branży budowlanej? W powiecie jarocińskim powstaje coraz mniej domów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Nawrocki

To tylko spowolnienie czy już zapaść w branży budowlanej? W powiecie jarocińskim powstaje coraz mniej domów - Zdjęcie główne

To tylko spowolnienie czy już zapaść w branży budowlanej? W powiecie jarocińskim powstaje coraz mniej domów | foto Bartosz Nawrocki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na naszym terenie powstaje coraz mniej domów, mniej oddawanych jest też nowych mieszkań. Co jest tego przyczyną? Czy to już zapaść w budowlance? Jakie są przyczyny takiej sytuacji i jak się to odbija na firmach budowlanych?

Reklama

W ostatnim czasie na naszym terenie powstaje coraz mniej domów. Dane z Referatu Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych spadła w 2022 roku o prawie 200% w stosunku do roku 2020. Okazuje się, że ludzie równie niechętnie robią większe remonty.

W powiecie jarocińskim powstaje mniej domów. "Budowlanka siadła"?

Spowolnienie szczególnie odczuwają firmy budowlane.

- Jest dużo telefonów o ceny usług, lecz mało który telefon staje się zleceniem - mówi właściciel firmy Bob-Bud z Jarocina. - W mojej opinii spowodowane jest to obecną sytuacją gospodarczą. Ludzie w czasie kryzysu szukają tańszych ofert i materiałów lub nawet sami biorą się za jakieś malowanie w domu. Zastanawiają się często czy remont jest im aż tak potrzebny w tej chwili. Ceny materiałów budowlanych również wzrosły, więc można wyremontować bądź zbudować mniej. Kolejna sprawa to kredyty, o które teraz dość trudno, więc mniej domów zaczyna się budować, co również ma wpływ na liczbę zleceń - dodaje.

Pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie (co wiązało się z odejściem ukraińskich pracowników), a teraz rosnąca inflacja i stopy procentowe. Ludzie pracujący w branży budowlanej z pewnośnią mają za sobą trudny czas. Niestety, to jeszcze nie koniec.

- Mamy zdecydowanie mniej pracy. W poprzednich latach mieliśmy zleceń na rok do przodu, a teraz szkoda gadać. Ludzie nie biorą kredytów i nie mają pieniędzy na remonty - mówi pracownik firmy FRW Kuszyński-Zieliński. - Z kim z branży się rozmawia, mówi to samo. Budowlanka siadła.

Brak funduszy na budowę i coraz wyższe ceny materiałów

Niektórzy przedsiębiorcy skarżą się na spadek zleceń o nawet 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. Powód? Brak funduszy na budowę czy remont, jak zauważa Maciej, który w tej branży pracuje już 15 lat. Z kolei Tomasz, który remontami zajmuje się również od 15 lat, mówi, że ceny materiałów budowlanych również nie uchowały się przed inflacją.

Jeśli ludzie decydują się na budowę, to zwykle mniejszego domu. 

- Coraz częściej popularne stają się parterówki o powierzchni użytkowej w przedziale 75-100 m2 lub domki dwukondygnacyjne. Jest to przestrzeń na tyle obszerna, aby pomieścić wszystko co niezbędne, a nawet dodatkowe pomieszczenia pomagające w codziennym funkcjonowaniu, jak skrytka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze czy osobna pralnia - usłyszeliśmy w ARTE studio projektowe z Jarocina.

Jeden z lokalnych projektantów przyznaje, że w tym roku odczuwa się stagnację. - Za to pojawiają się zleceniodawcy, ktorzy mają pieniądze, nie zważają na ceny, ale mają konkretne wymagania. Nie ma ograniczeń, ale jest więcej pracy i dopieszczania - mówi właściciel biura. 

Bywa, że inwestorzy indywidualni nie tylko rozważają zmniejszenie powierzchni użytkowej, (nierzadko przeprojektowują już kupiony projekt) ale nawet wstrzymują się z budową.

- Mniej ludzi decyduje się na budowę domów. Jest to związane z szaleńczym wzrostem cen, ale i ofertą jaką proponują deweloperzy i nie tylko. Zakup gotowego mieszkania jest znacznie szybszy i łatwiejszy niż zakup działki i budowa od podstaw - dodaje Karina Grzemska-Czekalska właścicielka oraz główny projektant studia ARTE.

Gdy kupujemy gotowe mieszkanie nie musimy martwić się pozwoleniami, kolejnymi etapami budowy, poszukiwaniem odpowiednich fachowców i wieloma innymi rzeczami. 

Prawie 200% mniej pozwoleń na budowę w powiecie jarocińskim

Z danych przekazanych przez Referat Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie wynika, że liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych w 2022 roku spadła w stosunku do 2021 o 97, ale już do 2020 aż o 248 (z 376 do 128), czyli prawie o 200%.  

Liczba wydanych  pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych w powiecie jarocińskim na przestrzeni ostatnich czterech lat:

Rok 2019
budynki mieszkalne  jednorodzinne - 187,
budynki mieszkalne  wielorodzinne - 9 (245 lokali mieszkalnych).  
Rok 2020
budynki mieszkalne jednorodzinne - 376, 
budynki mieszkalne wielorodzinne - 12 (508 lokali mieszkalnych).  
Rok 2021 
budynki mieszkalne jednorodzinne - 225,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 10 (326 lokali mieszkalnych).
Rok 2022
budynki mieszkalne jednorodzinne - 128,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 2 (36 lokali mieszkalnych).

Co na temat sytuacji w budownictwie mówią dane Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jarocinie?

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odpowiada, między innymi za kontrolę nad robotami budowlanymi, w tym za:

  • wydawanie zgód na użytkowanie obiektów, 
  • przyjmowanie zawiadomień o rozpoczęciu robót budowlanych, 
  • kontrolę budynków (obejmuje ona zgodność robót z projektem budowlanym oraz przepisami prawa budowlanego), 
  • wstrzymywanie robót w razie wykrycia niezgodności, 
  • przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu budowy obiektów budowlanych. 

Co zatem na temat sytuacji budownictwa w naszym powiecie mówią dane z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Jarocinie? Okazuje się, że nie wskazują one jeszcze na spowolnienie. Może to jednak wynikać z ich charakteru, ponieważ dotyczą obiektów, które były budowane w poprzednich latach a teraz są przekazane do użytkowania albo własciciele wnioskują o zatwierdzenie zakończenia budowy.

W statystykach urzędowych stagnacja może się pojawić dopiero w następnych latach. 

Liczba obiektów przekazanych do użytkowania na podstawie:
                                                                pozwolenia na użytkowanie                        zawiadomienia o zakończeniu budowy

Rok 2019
budynki mieszkalne jednorodzinne -                        5                                                                            159
budynki mieszkalne wielorodzinne -                        4                                                                              16
Rok 2020
budynki mieszkalne jednorodzinne -                        4                                                                            239
budynki mieszkalne wielorodzinne -                      14                                                                              27
Rok 2021
budynki mieszkalne jednorodzinne -                         4                                                                           216
budynki mieszkalne wielorodzinne -                         4                                                                             12
Rok 2022
budynki mieszkalne jednorodzinne -                        15                                                                           238
budynki mieszkalne wielorodzinne -                        18                                                                             20

Liczba wniosków o zakończenie budowy lub pozwoleń na użytkowanie:

                                                 2019                2020            2021           2022
Zakończenie budowy                335                  385              386             442
Pozwolenie na użytkowanie       57                    54                 65               72

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy