W ostatnim czasie na naszym terenie powstaje coraz mniej domów. Dane z Referatu Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych spadła w 2022 roku o prawie 200% w stosunku do roku 2020. Okazuje się, że ludzie równie niechętnie robią większe remonty.
W powiecie jarocińskim powstaje mniej domów. "Budowlanka siadła"?
Spowolnienie szczególnie odczuwają firmy budowlane.
- Jest dużo telefonów o ceny usług, lecz mało który telefon staje się zleceniem - mówi właściciel firmy Bob-Bud z Jarocina. - W mojej opinii spowodowane jest to obecną sytuacją gospodarczą. Ludzie w czasie kryzysu szukają tańszych ofert i materiałów lub nawet sami biorą się za jakieś malowanie w domu. Zastanawiają się często czy remont jest im aż tak potrzebny w tej chwili. Ceny materiałów budowlanych również wzrosły, więc można wyremontować bądź zbudować mniej. Kolejna sprawa to kredyty, o które teraz dość trudno, więc mniej domów zaczyna się budować, co również ma wpływ na liczbę zleceń - dodaje.
Pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie (co wiązało się z odejściem ukraińskich pracowników), a teraz rosnąca inflacja i stopy procentowe. Ludzie pracujący w branży budowlanej z pewnośnią mają za sobą trudny czas. Niestety, to jeszcze nie koniec.
- Mamy zdecydowanie mniej pracy. W poprzednich latach mieliśmy zleceń na rok do przodu, a teraz szkoda gadać. Ludzie nie biorą kredytów i nie mają pieniędzy na remonty - mówi pracownik firmy FRW Kuszyński-Zieliński. - Z kim z branży się rozmawia, mówi to samo. Budowlanka siadła.
Brak funduszy na budowę i coraz wyższe ceny materiałów
Niektórzy przedsiębiorcy skarżą się na spadek zleceń o nawet 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. Powód? Brak funduszy na budowę czy remont, jak zauważa Maciej, który w tej branży pracuje już 15 lat. Z kolei Tomasz, który remontami zajmuje się również od 15 lat, mówi, że ceny materiałów budowlanych również nie uchowały się przed inflacją.Jeśli ludzie decydują się na budowę, to zwykle mniejszego domu.
- Coraz częściej popularne stają się parterówki o powierzchni użytkowej w przedziale 75-100 m2 lub domki dwukondygnacyjne. Jest to przestrzeń na tyle obszerna, aby pomieścić wszystko co niezbędne, a nawet dodatkowe pomieszczenia pomagające w codziennym funkcjonowaniu, jak skrytka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze czy osobna pralnia - usłyszeliśmy w ARTE studio projektowe z Jarocina.
Jeden z lokalnych projektantów przyznaje, że w tym roku odczuwa się stagnację. - Za to pojawiają się zleceniodawcy, ktorzy mają pieniądze, nie zważają na ceny, ale mają konkretne wymagania. Nie ma ograniczeń, ale jest więcej pracy i dopieszczania - mówi właściciel biura.
Bywa, że inwestorzy indywidualni nie tylko rozważają zmniejszenie powierzchni użytkowej, (nierzadko przeprojektowują już kupiony projekt) ale nawet wstrzymują się z budową.
- Mniej ludzi decyduje się na budowę domów. Jest to związane z szaleńczym wzrostem cen, ale i ofertą jaką proponują deweloperzy i nie tylko. Zakup gotowego mieszkania jest znacznie szybszy i łatwiejszy niż zakup działki i budowa od podstaw - dodaje Karina Grzemska-Czekalska właścicielka oraz główny projektant studia ARTE.
Gdy kupujemy gotowe mieszkanie nie musimy martwić się pozwoleniami, kolejnymi etapami budowy, poszukiwaniem odpowiednich fachowców i wieloma innymi rzeczami.
Prawie 200% mniej pozwoleń na budowę w powiecie jarocińskim
Z danych przekazanych przez Referat Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie wynika, że liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych w 2022 roku spadła w stosunku do 2021 o 97, ale już do 2020 aż o 248 (z 376 do 128), czyli prawie o 200%.Liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych w powiecie jarocińskim na przestrzeni ostatnich czterech lat:
Rok 2019
budynki mieszkalne jednorodzinne - 187,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 9 (245 lokali mieszkalnych).
Rok 2020
budynki mieszkalne jednorodzinne - 376,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 12 (508 lokali mieszkalnych).
Rok 2021
budynki mieszkalne jednorodzinne - 225,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 10 (326 lokali mieszkalnych).
Rok 2022
budynki mieszkalne jednorodzinne - 128,
budynki mieszkalne wielorodzinne - 2 (36 lokali mieszkalnych).
Co na temat sytuacji w budownictwie mówią dane Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jarocinie?
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odpowiada, między innymi za kontrolę nad robotami budowlanymi, w tym za:
- wydawanie zgód na użytkowanie obiektów,
- przyjmowanie zawiadomień o rozpoczęciu robót budowlanych,
- kontrolę budynków (obejmuje ona zgodność robót z projektem budowlanym oraz przepisami prawa budowlanego),
- wstrzymywanie robót w razie wykrycia niezgodności,
- przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu budowy obiektów budowlanych.
Co zatem na temat sytuacji budownictwa w naszym powiecie mówią dane z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Jarocinie? Okazuje się, że nie wskazują one jeszcze na spowolnienie. Może to jednak wynikać z ich charakteru, ponieważ dotyczą obiektów, które były budowane w poprzednich latach a teraz są przekazane do użytkowania albo własciciele wnioskują o zatwierdzenie zakończenia budowy.
W statystykach urzędowych stagnacja może się pojawić dopiero w następnych latach.
Liczba obiektów przekazanych do użytkowania na podstawie:
pozwolenia na użytkowanie zawiadomienia o zakończeniu budowy
Rok 2019
budynki mieszkalne jednorodzinne - 5 159
budynki mieszkalne wielorodzinne - 4 16
Rok 2020
budynki mieszkalne jednorodzinne - 4 239
budynki mieszkalne wielorodzinne - 14 27
Rok 2021
budynki mieszkalne jednorodzinne - 4 216
budynki mieszkalne wielorodzinne - 4 12
Rok 2022
budynki mieszkalne jednorodzinne - 15 238
budynki mieszkalne wielorodzinne - 18 20
Liczba wniosków o zakończenie budowy lub pozwoleń na użytkowanie:
2019 2020 2021 2022
Zakończenie budowy 335 385 386 442
Pozwolenie na użytkowanie 57 54 65 72
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.