reklama

Z czego się składa instalacja fotowoltaiczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Z czego się składa instalacja fotowoltaiczna? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Instalacje fotowoltaiczne wyrastają na naszych dachach jak grzyby po deszczu. Rosnąca popularność alternatywnych źródeł pozyskiwania energii sprawia, że panele fotowoltaiczne stały się zdecydowanie łatwiej dostępne i coraz więcej z nas się na nie decyduje. Może to być bardzo dobrym rozwiązaniem, które sprawi, że nasze rachunki za prąd znacznie spadną, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie panele, które będą współgrały z budynkiem, jaki mają zasilać. Jak to zrobić i z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!
reklama

Instalacja fotowoltaiczna – co to jest?

Charakterystyczny wygląd instalacji fotowoltaicznej kojarzy raczej każdy, ale ich sposób działania ciągle nie jest jasny dla wielu z nas. Fotowoltaika pozwala nam na przerobienie ciepła promieni słonecznych na energię elektryczną i to jest jej podstawowe zadanie. Ze względu na sposób swojego działania instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, gdyż korzysta z odnawialnych zasobów. W jaki sposób dokładnie działa cały ten proces? Poznajmy pokrótce wszystkie elementy, jakie można znaleźć w instalacji fotowoltaicznej i zastanówmy się nad tym, do czego one służą.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. To właśnie one odpowiadają za odzyskanie energii światła słonecznego, co odbywa się przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zawierają odpowiednio wybrany półprzewodnik, jak chociażby krystaliczny krzem. Wchłania on padające na niego fotony, dzięki czemu energia może być następnie przez nas odzyskana.

reklama

Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest jej konstrukcja nośna. Dla lepszego efektu ogniwa krystaliczne są łączone w specjalne moduły, co wpływa na ich wielkość. Z tego powodu umieszcza się je na specjalnych metalowych stelażach, które następnie są montowane na dachu budynku. Ich obecność warunkuje także kąt padania światła na nasze panele, co jest jednym z czynników wpływających na ich wydajność.

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej, obok paneli, jest jej inwerter. To urządzenie można przedstawić jako mózg całej instalacji fotowoltaicznej, gdyż to ono jest finalnie odpowiedzialne za odpowiednią dystrybucję energii w obrębie całego układu. Podstawowym zadaniem inwertera jest przerobienie prądu z paneli fotowoltaicznych – ogniwa zmieniają światło na prąd stały, który nie może zostać użyty do zasilania i musi być zmieniony na prąd zmienny. W tej formie energia trafia do sieci publicznej lub bezpośrednio do naszego domu.

reklama

Gdzie trafia energia z instalacji fotowoltaicznej?

W tym momencie warto odpowiedzieć jeszcze na pytanie, gdzie trafia energia z instalacji fotowoltaicznej i na jakiej zasadzie się to odbywa. Panele wysyłają energię do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej, czyli do naszego regionalnego dostawcy prądu, który ją od nas odkupuje i następnie jest to uwzględniane w naszych rachunkach. Jednakże, w sytuacji kiedy energia otrzymywana z paneli jest niewystarczająca względem naszych aktualnych potrzeb, system automatycznie przełączy się na pobór prądu z sieci. Takie rozwiązanie sprawia, że nie grozi nam utrata dostępu do energii, kiedy będziemy akurat mieli na nią większe zapotrzebowanie.

Instalacja fotowoltaiczna – czy warto?

W większości wypadków zdecydowanie warto postawić na instalację fotowoltaiczną. Nie wyklucza się ona w żaden sposób z dalszym korzystaniem prądu od aktualnego dostawcy i może przynieść nam także spore oszczędności w rachunkach. Nie bez znaczenia jest też jej neutralność dla środowiska.

reklama

Czy to oznacza, że fotowoltaika nie ma żadnych wad? Rozwiązania idealne niestety nie istnieją i nawet fotowoltaika ma wady, do których można zaliczyć chociażby stosunkowo wysoki koszt jej instalacji. Jednakże w ostatecznym rozrachunku instalacje fotowoltaiczne są w stanie przynieść nam zdecydowanie więcej korzyści niż konwencjonalne źródła poboru energii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama