reklama

Rachunki za prąd a sezonowość. Które miesiące są najdroższe i jak przygotować się na wyższe koszty?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Rachunki za prąd a sezonowość. Które miesiące są najdroższe i jak przygotować się na wyższe koszty? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraZapotrzebowanie energetyczne przeciętnego gospodarstwa zwykle nie jest stałe, a ulega niekiedy znaczącym wahaniom w ciągu roku. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak temperatura, liczba słonecznych godzin w ciągu dnia czy zmienny się tryb życia. Nie zawsze zauważamy to na co dzień, ale warto uświadomić sobie, co dokładnie i w jakim stopniu wpływa na wysokość rachunków za prąd. Sprawdź więc, w których miesiącach możesz spodziewać się najwyższych rachunków, na jakie wydatki powinieneś się przygotować i jak uchronić się przed szybkim wzrostem wysokości rachunków.
reklama

W których miesiącach płacimy najwyższe rachunki za prąd?

Jak wynika z danych GUS, średnie roczne zużycie energii elektrycznej na jednego mieszkańca Polski wynosi 822 kWh*. Można jednak zauważyć wyraźne różnice w wysokości rachunków za prąd w zależności od pory roku. 

Nie będzie niespodzianką, że najdroższymi miesiącami są: styczeń, luty oraz grudzień, kiedy to zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe. Potwierdzają to statystyki Polskich Sieci Energetycznych. Zgodnie z nimi w wymienionych miesiącach średnie zużycie prądu w dobowych szczytach obciążenia wzrasta o około 15% w stosunku do miesięcy letnich**.

Najmniejsze zużycie energii elektrycznej można natomiast zaobserwować w lipcu i sierpniu, kiedy to upały skłaniają do korzystania z klimatyzacji. I choć w polskich statystykach trend ten nie jest jeszcze widoczny, i wciąż jest domeną państw zachodnich, to niektóre gospodarstwa domowe mogą ponosić większe wydatki na prąd również w lecie. Wpływ na to ma nie tylko klimatyzacja, ale także więcej godzin aktywności. Wciąż jednak są to jednostkowe przypadki, zauważalne głównie w większych miastach.

reklama

Co generuje największe koszty energii elektrycznej zimą?

Głównym źródłem wysokich kosztów energii elektrycznej w miesiącach zimowych są systemy ogrzewania. Dotyczy to gospodarstw domowych niepodłączonych do centralnej sieci ciepłowniczej i korzystających z pieców elektrycznych – niestety, bardzo energochłonnych. W takich przypadkach rachunek za prąd może być wyższy nawet o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent.

reklama

Konieczność płacenia wyższych rachunków dotyczy jednak nie tylko właścicieli elektrycznych systemów ogrzewania. Problem ten napotyka zdecydowana większość polskich rodzin. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka:

  • krótsze dni w miesiącach zimowych skłaniają do częstszego użytkowania sztucznego oświetlenia;
  • zimowa pogoda nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz, przez co większość aktywność przenosi się do domu, co z kolei wymusza nadmierne korzystanie ze sprzętów domowych, np. telewizorów czy komputerów;
  • zimą znacznie częściej przygotowuje się ciepłe posiłki, często korzystając przy tym z urządzeń elektrycznych, takich jak piekarniki, czajniki, mikrofalówki czy płyty indukcyjne.
Niestety, winę za wyższe rachunki za prąd ponosi również nienależyte przygotowanie do sezonu zimowego. Dużo ciepła (a więc i energii elektrycznej) po prostu ucieka, a ty pobierasz więcej prądu, niż go faktycznie zużywasz.

reklama

Co zrobić, aby pobór energii zimą był mniejszy?

Jeśli chcesz zmniejszyć zimowe wydatki na prąd, przygotuj się do tego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Przede wszystkim postaw na efektywne ogrzewanie. Nie zawsze jest możliwa instalacja nowego systemu grzewczego, ale możesz udoskonalić ten już istniejący. Warto:

  • zainstalować inteligentne termostaty, które pozwolą precyzyjnie kontrolować temperaturę w domu, a nawet sterować nią zdalnie lub ustawić automatyczne dostosowanie temperatury do godzinowego rytmu dnia – tak aby nie przegrzewać, ale też niepotrzebnie nie wychładzać domu;
  • po zakończeniu sezonu grzewczego i tuż przed rozpoczęciem kolejnego wykonać dokładny przegląd całej instalacji ogrzewania. Nieszczelności, zanieczyszczenia, drobne usterki – to wszystko może przyczynić się do większego poboru prądu.
Ważnym aspektem jest również odpowiednia izolacja budynku – nie tylko zewnętrznych ścian i dachu, ale również okien czy podłóg. Warto zastosować dodatkowe uszczelki w drzwiach i oknach, a na podłodze położyć dywany, które zapewnią dodatkową izolację cieplną. W podobny sposób działają również rolety termoizolacyjne – zapobiegają one uciekaniu ciepła z domu.

reklama

Jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego, rozważ również zmianę taryfy prądy na dwustrefową G12. W tej taryfie stawka za 1 kWh jest tańsza nocą, kiedy ogrzewanie pracuje z największą intensywnością.

Oczywiście nie należy również zapominać o ogólnych zasadach racjonalnego i oszczędnego korzystania ze sprzętów domowych. Pomoże:

  • zamiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED-y;
  • korzystanie z trybu ECO w urządzeniach typu zmywarki, pralki czy telewizory;
  • zainstalowanie aparatury umożliwiającej wyłączenie nieużywanych urządzeń (timery, zdalne wyłączniki);
  • monitorowanie zużycia prądu – dzięki temu szybko zidentyfikujesz urządzenia, które generują największe koszty;
  • częstsze korzystanie z oświetlenia punktowego zamiast głównego;
  • niepozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie stand-by.
Mimo że oszczędzanie energii w okresie zimowym wymaga świadomego podejścia i odrobiny samodyscypliny, nie jest bardziej wymagające niż w pozostałych miesiącach. Jak widać, skupia się bardziej na odpowiednim przygotowaniu domu na zimę, niż codziennym wysiłku. Zadbaj o odpowiednią izolację i dobrą kondycję systemu grzewczego, a reszta jest tylko kwestią wyrobienia sobie dobrych nawyków. Pamiętaj, że nawet najmniejsze oszczędności zaprocentują w przyszłości i przyczynią się do zmniejszenia rachunków za prąd.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama