Studia prawnicze – co musisz o nich wiedzieć?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Studia prawnicze – co musisz o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wybór studiów nie jest prostą sprawą. Chcesz zostać w przyszłości prawnikiem, jednak nie wiesz, czy dasz sobie radę na tym kierunku? Z naszego artykułu dowiesz się, czy studia prawnicze są trudne oraz, czy ich ukończenie to duże wyzwanie.

Studia prawnicze – co to za kierunek i ile lat trwa?

Prawo to studia jednolite magisterskie. Trwają one 5 lat, a ich uwieńczeniem jest zdobycie tytułu magistra nauk prawnych. W trakcie nauki jako student wybierasz jeden z dwóch głównych kierunków, a następnie jedną z aplikacji. Do wyboru masz między innymi aplikację sędziowską, adwokacką, prokuratorską, notarialną czy kuratorską.

W zależności od wybranej specjalizacji aplikacja trwa od 1 roku do trzech lat. Po tym czasie i zdanych egzaminach otrzymasz pełne prawa do wykonywania zawodu.

To krótkie zestawienie pokazuje, że ukończenie studiów prawniczych wiąże się z wyrzeczeniami i nauką przez 8 lat. Studia najczęściej odbywają się w trybie dziennym, rzadziej w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym lub on-line.

W podjęciu decyzji, czy studia prawnicze są dobrym wyborem, może pomóc Ci rozmowa z prawnikiem. Listę kancelarii prawniczych w Twoim mieście znajdziesz na https://legavi.pl/.

Studia prawnicze – dla humanistów czy matematyków?

Ukończenie studiów prawniczych wymaga systematycznej nauki oraz umiejętności logicznego myślenia, gdyż interpretacja języka prawniczego może sprawiać trudności.

Powszechnie uważa się, że studia prawnicze przeznaczone są dla humanistów – nie do końca jest to prawda. Na zajęciach studenci muszą zmierzyć się z pochodnymi matematyki jak podstawy ekonomii, analiza danych czy statystyka. O przyjęcie na prawo może jednak starać się zarówno wielbiciel przedmiotów humanistycznych, jak i umysł ścisły. Dobra znajomość matematyki, abstrakcyjne myślenie są niezbędne w prawidłowym rozumieniu przepisów z dziedzin ekonomicznych i gospodarczych oraz przy wnioskowaniu i budowaniu argumentacji.

Zastanawiasz się, jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na prawo? Najwięcej punktów można uzyskać, wybierając maturę rozszerzoną z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, a także języka łacińskiego i wiedzy o społeczeństwie. Oczywiście wymagania poszczególnych uczelni mogą się różnić, dlatego warto sprawdzić je kilka miesięcy wcześniej, przed ostatecznym wyborem przedmiotów maturalnych.

Trudne przedmioty na studiach prawniczych

Absolwenci studiów prawniczych wskazują prawoznawstwo, łacinę, prawo kanoniczne i karne za najtrudniejsze przedmioty na studiach prawniczych. Trudno się temu nie dziwić, bowiem prawo to przede wszystkim nauka na pamięć wielu definicji.

Coraz częściej na studiach prawniczych pojawiają się egzaminy z dostępem do treści ustawy, gdzie nauczenie się na pamięć regułki już nie wystarcza. Konieczne jest logiczne myślenie i rozumienie prawa.

Prawo nie jest kierunkiem dla wszystkich. Kandydaci, którzy chcą podjąć te studia, powinni być ambitni i śmiało dążyć do postawionych sobie celów. Odporność na stres również się przydaje i to nie tylko w trakcie nauki, ale także po jej zakończeniu, już podczas wykonywania zawodu.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy