Od tego będzie zależał koszt opieki
Istnieje kilka czynników, które będą decydowały o tym, ile będzie wynosił koszt zatrudnienia opiekunki do osoby starszej. Poniżej przedstawiamy kilka głównych aspektów wartych wzięcia pod uwagę:
- Doświadczenie i kwalifikacje opiekunki. Jeśli postanowisz zatrudnić osobę z wieloletnim stażem, z wyższym wykształceniem, po kursach doszkalających i wieloma kwalifikacjami nawet medycznymi, musisz liczyć się z większymi kosztami. Lepsza jakość usług świadczona przez opiekunkę będzie wiązała się z wyższą stawką.
- Wymiar czasu pracy. To również kluczowy czynnik. W zasadzie będzie to sprowadzało się do potrzeb seniora – im większego wsparcia będzie potrzebował w ciągu dnia, tym więcej godzin opiekunka z nim spędzi, co przekłada się na większe opłaty. Niektórzy będą potrzebowali codziennej ośmiogodzinnej opieki, innym zaś wystarczy kilka godzin w ciągu tygodnia.
- Lokalizacja. W większych miastach stawki mogą być wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto też wziąć pod uwagę odległość, jaką opiekunka musi pokonać do domu seniora – do jej wynagrodzenia z pewnością wliczy się także koszt dojazdów.
Zastanawiasz się, jakie wynagrodzenie może otrzymać opiekun dla seniora w Poznaniu? W tym przypadku stawka godzinowa dla opiekunki osoby starszej wynosi około 25 zł/h. Może się ona jednak różnić w zależności od powyżej wymienionych czynników czy też godziny opieki (opieka nocna może być droższa). Niektóre opiekunki oferują jednak swoje usługi w nieco niższej kwocie. Sprawdź, co dana osoba ma do zaoferowania, dowiedz się czegoś na temat jej kwalifikacji i zdecyduj, co będzie dla Was najlepszym wyborem.
Formy opieki nad osobą starszą
Zwykle, gdy senior nie jest obłożnie chory i potrafi samodzielnie się poruszać, opiekę nad nim stara się sprawować najbliższa rodzina. Zrobienie zakupów, pójście do lekarza czy przygotowanie posiłków jest wtedy bardzo dużym ułatwieniem. Z czasem, gdy stan zdrowia seniora zaczyna się pogarszać, konieczna może stać się profesjonalna opieka.
Jednym z wyborów, jakie może podjąć rodzina seniora, jest umieszczenie go w domu pomocy społecznej. Są to ośrodki, w których seniorzy mają zapewnioną stałą opiekę i nadzór doświadczonego grona pielęgniarek. Wiąże się to jednak ze zmianą miejsca zamieszkania starszej osoby, co może być dla niej bardzo trudnym doświadczeniem.
Choć do wyboru są zarówno publiczne, jak i prywatne placówki, seniorzy zwykle wolą pozostać we własnym domu. Co w przypadku, gdy rodzina jednak nie jest już w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu na opiekę nad schorowanym seniorem, który potrzebuje wsparcia w coraz większej liczbie codziennych czynności? Rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie profesjonalnej osoby do opieki nad osobą starszą. Możesz zatrudnić osobę prywatną lub skorzystać z pośrednictwa agencji.
Czym właściwie zajmuje się opiekunka osoby starszej?
Zastanawiasz się nad zatrudnieniem pomocy do opieki nad seniorem w Twojej rodzinie, ale właściwie nie wiesz, czym zajmuje się ta osoba i jaki zakres obowiązków będzie do niej należał? Wszystko należy ustalić przed podjęciem współpracy, a zakres działań będzie zależał przede wszystkim od stanu zdrowia i wymagań starszej osoby.
Mówiąc ogólnie, opiekun osoby starszej to osoba, która będzie wspierać seniora podczas wykonywania codziennych czynności, a także zadba o zaspokojenie jego potrzeb. W miarę możliwości może także zajmować i uatrakcyjniać wolny czas. Oto główne zadania opiekuna seniora:
-
Pomoc w poruszaniu się – jeżeli osoba starsza jest na tyle sprawna, by móc się przemieszczać, zadaniem opiekuna jest wspieranie w tej czynności. Może na przykład podtrzymywać seniora za ramię podczas spaceru lub prowadzić jego wózek.
Dbanie o utrzymanie higieny – do tych czynności zalicza się pomoc w kąpieli lub umycie seniora, jeśli jest osobą leżącą. To także dbanie o czystość dłoni i włosów, a także pielęgnacja całego ciała.
Robienie zakupów i utrzymywanie mieszkania w czystości – do obowiązków opiekuna należy też zapewnienie seniorowi odpowiednich warunków. Powinien zadbać o przygotowanie posiłków i ewentualną pomoc w ich spożyciu, a także o uporządkowanie przestrzeni, w której funkcjonuje senior. Pamiętaj jednak, że nie możesz wymagać od opiekuna, by gruntownie wysprzątał całe mieszkanie lub uporządkował niepotrzebne rzeczy w garażu.
Dbanie o zdrowie – w tym podpunkcie zawiera się podawanie przygotowanych wcześniej leków seniorowi, zmiana ewentualnych opatrunków, pilnowanie terminu wizyt lekarskich i obserwacja, czy nie dzieje się coś, co powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Aktywizacja seniora – jeżeli oczywiście stan zdrowia na to pozwala, opiekunka powinna zapewniać seniorowi odpowiednią rozrywkę. Może zabrać go na spacer, wspólnie porozwiązywać krzyżówki czy zwyczajnie porozmawiać. Samotność i przygnębienie często towarzyszy podeszłemu wiekowi, więc warto zadbać o dobre samopoczucie starszej osoby.
Ważne jest także, by opiekun informował rodzinę o tym, co dzieje się z seniorem. Wszelkie wskazówki czy nawet drobne informacje o samopoczuciu pomogą skutecznie sprawować odpowiednią opiekę.
Skąd wziąć środki? Podpowiadamy
Wynajęcie opiekunki to rozwiązanie, które wymaga odpowiedniego nakładu finansowego. Emerytura seniora zwykle nie pokrywa całości kosztów, więc trzeba szukać innych źródeł finansowania. Seniorzy i ich rodziny nie zostają jednak całkowicie bez pomocy.
Można ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje osobom po 75 roku życia czy 500+ dla seniora, jeśli spełnia określone warunki. Warto o to zadbać, by móc zapewnić starszej osobie jak najlepszą opiekę.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.