Co to jest przychód ewidencjonowany?
Przychodami ewidencjonowanymi nazywamy dochody, które – jak sama nazwa wskazuje – w swojej ewidencji finansowej odnotowuje przedsiębiorca. Najczęściej wykorzystuje do tego specjalne programy księgowe, niektórzy zaś wciąż pozostają wierni opasłym tradycyjnym księgom rachunkowym. Od przychodów na zasadzie kasowej różni się tym, że jest on odnotowywany już w momencie sprzedaży, bądź wykonania usługi, a nie dopiero w chwili zaksięgowania wpłaty na konto.
Czym jest ryczałt?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uznawany jest za uproszczoną formę rozliczeń. Jest bowiem naliczany od przychodu, dlatego też stanowi atrakcyjną dla sporej części przedsiębiorców metodę opodatkowania. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności różnica stawek podatkowych narzucona przez ustawodawcę wahać może się od zaledwie 2% poprzez 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14% aż do 17%). Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, możesz zapoznać się z informacjami na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-co-to-takiego.
Kto może w ten sposób się rozliczać?
Ryczałt doceniają w szczególności ci, którym zależy na prostocie rozliczeń i nie generują znaczących kosztów. Jedną z najważniejszych cech tego systemu jest bowiem zakaz odliczenia kosztów uzyskania przychodu, co w uproszczeniu oznacza, że prowadzący działalność nie może pomniejszyć podstawy swojego opodatkowania o koszty, które poniósł w związku z prowadzeniem swojego biznesu.
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługiwać będzie takim podmiotom jak:
- osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej (na przykład lekarze, o czym przeczytasz więcej np. na: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-dla-lekarzy);
- przedsiębiorstwa w spadku;
- spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne;
- spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku;
- spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.
Są jednak pewne warunki. Przychody powyższych podmiotów w poprzednim roku podatkowym nie mogły przekroczyć limitu 2 mln euro, obliczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego. Co więcej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mogą nawiązać w okresie dwóch lat współpracy ze swoim byłym pracodawcą, który zatrudniał ich dotychczas na podstawie umowy o pracę.
Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie skorzystają również przedsiębiorcy, którzy prowadzą aptekę, kantor wymiany walut, lombard czy handlują częściami do pojazdów mechanicznych, jak również producenci wyrobów akcyzowych.
Jak przejść na ryczałt?
Formę opodatkowania można zmienić elektronicznie poprzez zmianę wpisu w CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na ryczałt można przejść także składając wniosek w urzędzie miasta, lub gminy. Należy jednak pamiętać, że roszad można dokonać jedynie do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął swój pierwszy przychód w danym roku.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.