Tym razem akcja odbywa się pod hasłem "Trenuj jak żołnierz". Program jest skierowany do wszystkich, którzy chcą odbyć podstawowe wojskowe szkolenie i być przygotowanym, aby w razie zagrożenia bronić ojczyzny i swoich bliskich.
Trenuj jak żołnierz, zobacz czego nauczą cię na szkoleniu
W ramach przedsięwzięcia każdy ochotnik może zgłosić się na 16-dniowe szkolenie, które pozwoli zapoznać się z wojskiem i nabyć podstawowe umiejętności wojskowe i obronne. Jak poinformował szef MON – Mariusz Błaszak, program zajęć jest skoncentrowany na zdobyciu umiejętności praktycznych, umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, podstaw walki wręcz, również przetrwania w trudnych warunkach.
To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową – przyznaje wicepremier.
Projekt został podzielony na 2 etapy – pierwszy to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, 6-7 i 13-14 maja, a drugi to 14-dniowe szkolenie w wakacje podzielone na dwa turnusy prowadzone w 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju: 16-29 lipca i 6-19 sierpnia.
Jak wyliczył szef ministerstwa obrony, jednostki wojskowe zapewnią wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie, a każdy uczestnik otrzyma za szkolenie wynagrodzenie jako szeregowy żołnierz rezerwy, czyli 130 zł za dzień szkolenia.
Zgłoszeń można będzie dokonywać poprzez wypełnienie krótkiego formularza na stronie internetowej lub bezpośredni kontakt z jednostką wojskową prowadzącą szkolenie.
Chcesz iść w kamasze? Podpowiadamy, jak się zapisać
W szkoleniu udział mogą wziąć osoby pełnoletnie, które mają polskie obywatelstwo. Udział w nim jest bezpłatny. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać to wejście na stronę Trenuj jak żołnierz i zapisanie się na konkretny termin. Można się również zgłosić bezpośrednio do jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie, można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo.Najbliższe szkolenia odbędą się już w maju. Będzie to dwudniowy etap organizacyjny. Oto gdzie można go przejść:
6-7 maja
- 10 Brygada Kawalerii Pancernej – Świętoszów,
- 34 Brygada Kawalerii Pancernej – Żagań,
- 20 Brygada Zmechanizowana/Morąg,
- 1 Brygada Pancerna – Wesoła,
- 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia – Sieradz,
- 18 Pułk Rozpoznawczy – Białystok,
- Centrum Szkolenia Sił Powietrznych – Koszalin,
- 19 Brygada Zmechanizowana – Lublin,
- 18 Dywizja Zmechanizowana/18 Batalion Dowodzenia Siedlce,
- 25 Brygada Kawalerii Powietrznej/7 Batalion Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki,
- 21 Brygada Strzelców Podhalańskich/16 Batalion Saperów Nisko,
- 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia/5 Batalion Dowodzenia Kraków,
- Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań,
- 14 Pułk Przeciwpancerny Suwałki (szkolenie w m. Bemowo Piskie).
13-14 maja
- 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin,
- 1 Batalion Zmechanizowany Lębork,
- Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego Dęblin,
- 21 Brygada Strzelców Podhalańskich/14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej Jarosław,
- 1 Pułk Saperów Brzeg,
- 10 Brygada Logistyczna Opole,
- 4 Pułk Przeciwlotniczy Leszno,
- Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych Wrocław,
- 17 Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz,
- Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka,
- Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz,
- 9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo.
27-28 maja
- Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń.
Następnie w lipcu oraz w sierpniu odbędzie wspomniany, 14-dniowy etap szkoleniowy. Szkolenie "Trenuj jak żołnierz" zakończy się złożeniem przysięgi i wejściem do rezerwy pasywnej. Ministerstwo Obrony przyznaje, że szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Ludzie, obserwując to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, chcą być przygotowani na podobny scenariusz.
Minister Błaszczak stwierdził, że cywile oczekują tego typu przedsięwzięć, ponieważ uważają, że jednodniowe ośmiogodzinne szkolenie jest zbyt krótkie, ale jednocześnie ci, którzy pracują zawodowo, nie są w stanie więcej czasu poświęcić np. poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, czy też poprzez służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.