Reklama

Zmarł Adam Wantuch, nauczyciel matematyki, szachista, były wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie

Opublikowano: pt, 19 lut 2021 11:14
Autor:

Zmarł Adam Wantuch, nauczyciel matematyki, szachista, były wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Odeszli W wieku 89 lat zmarł Adam Wantuch, nauczyciel matematyki, szachista, były wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie

Reklama

Adam Wantuch urodził się w 1932 roku w Lwowie. W 1967 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku.

Od 1962 r. do 1995 r. pracował jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie. Pełnił również funkcję wicedyrektora w latach 1981-1988. Był wychowawcą wielu pokoleń jarociniaków.

Nie tylko uczył matematyki, ale był również opiekunem Młodzieżowego Towarzystwa Nauk. Wcześniej pracował w szkołach w Lutogniewie, Wielowsi,  Świnkowie koło Biadek, Zdunach, Mieszkowie i w Jarocinie (SP nr 2).  Był czynnym propagatorem gry w szachy. Często sędziował w wielu zawodach. Był założycielem Jarocińskiego klubu Szachowo-Warcabowego. 

 

Za swoją działalność zarówno na polu oświaty, jak i w krzewieniu sportu, był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1975), Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (1977), Złotą Odznakę PTSM (1980), Medal za Zasługi dla rozwoju Ziemi Jarocińskiej (1981), jak również  Srebrą i Złotą Odznakę Polskiego Związku Szachowego (1983, 1984), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1985), Brązową Odznakę Polskiego Komitetu Kultury Fizycznej i turystyki  za zasług dla Województwa Kaliskiego (1987).

 

W 2007 roku Adam Wantuch został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. To wyjątkowe wyróżnienie wręczył zasłużonemu nauczycielowi w lutym 2008 roku burmistrz Adam Pawlicki, który wystąpił z wnioskiem o przyznanie tego wyróżnienia. 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 27 lutego. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Godzinę później rozpocznie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Jarocinie.

 

To już kolejna strata w środowisku związanym z Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie. Krótko przed obchodami 100. rocznicy powstania szkoły, pod koniec lipca 2019 roku, zmarła wieloletnia dyrektor Bronisława Włodarczyk.Szkołą kierowała od 1981 do 2006 roku [WIĘCEJ TUTAJ].

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy