Reklama

Wyraź swoje emocje kolorami. Pokaz ognia, kino plenerowe i happening w amfiteatrze w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pierwsze z trzech planowanych wydarzeń w ramach akcji "Streeworking w Jarocinie" odbędzie się dzisiaj, w sobotę 18 czerwca.

Streetworking, czyli praca prowadzona na ulicy, pedagogika ulicy, stanowi przykład metody „outreach” (wyjście - sięganie - poza - do), czyli pracy poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta. Jest to innowacyjna forma pracy socjalnej, która stała się ostatnio popularną w zinstytucjonalizowanej pomocy państwa nad osobami zmarginalizowanymi.

Dlaczego powstał projekt "Streetworking w Jarocinie"?

W gminie Jarocin wiele instytucji i organizacji pozarządowych działa i pracuje dla i z młodzieżą. Niestety, sami członkowie tych organizacji i instytucji widzą, jak wielkim problemem jest dotarcie do grup młodzieży, zwłaszcza wykluczonych. Bardzo często zdarza się, że w organizowanych dla młodzieży wydarzeniach biorą udział ciągle te same osoby. Jednocześnie w mediach społecznościowych i przy różnego rodzaju dyskusjach na temat działalności kulturalnej w mieście przewija się zarzut, że nic się nie dzieje, że młodzież nie ma się gdzie podziać. Po wielu rozmowach z młodzieżą wyciągnięto wnioski, że dorośli - organizatorzy działań - nie trafiają w istotne dla młodzieży kanały promocyjne. Młodzi ludzie nie śledzą profili instytucji kultury, gminy czy ngo w mediach społecznościowych, nie zwracają uwagi na plakaty czy ulotki. Trzeba więc znaleźć inne metody dotarcia do nich. Dlatego właśnie powstał projekt „Streetworking w Jarocinie”. Jergo podstawowy cel to wykształcenie grupy streetworkerów, którzy będą potrafili pracować z młodymi ludźmi i w ten sposób zachęcą ich do korzystania z oferty przygotowanej dla nich przez instytucje i organizacje, a także pomogą im realizować własne pomysły. Cykl 15 szkoleń rozpoczął się pod koniec lutego. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

W 2019 roku realizowano podobny, ale trwający zaledwie trzy dni projekt pod hasłem "Streetworking po godzinach". Jego inicjatorem był ojciec Kordian Szwarc, wówczas wikariusz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, a obecnie zastępca dyrektora Caritas Polska i definitor prowincjalny.  

Co zaplanowano w ramach projektu "Streetworking w Jarocinie"?

W ramach „Streetworkingu w Jarocinie” oprócz cyklu szkoleniowego podnoszącego kompetencje osób pracujących z młodzieżą, mają się odbyć również trzy wydarzenia przygotowane wspólnie z młodzieżą i dla młodzieży. Zaplanowa także konferencję podsumowującą, na której zostaną przedstawione efekty przedsięwzięcia. Na koniec ukaże się publikacja cyfrowa zatytułowana „Podziel się dobrą praktyką”, zawierająca opis zrealizowanych projektów. Zostanie ona udostępniona w sieci na wolnych licencjach.

Pierwsze z trzech wydarzeń odbędzie się dzisiaj, w sobotę 18 czerwca w zielonym amfiteatrze w Jarocinie. O godz. 20.00 w parku Radolińskich rozpocznie się happening pod hasłem "Wyraź swoje emocje kolorami". W jego trakcie będzie można sprayem oraz farbami zostawić po sobie ślad w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni. Dwie godziny później (22.00) odbędzie się plenerowy pokaz filmu "Sweat", który porusza bardzo aktualny temat mediów społecznościowych oraz tego, jak wygląda prawdziwe życie influencerów. Warto zabrać ze sobą karimatę lub koc. 

Pomiędzy happeningiem a seansem w plenerze przewidziano jeszcze niespodziankę - występ Ulicznego Teatru Ognia "Anthony Street", działającego przy parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Inicjatorem jej powstania był ojciec Kordian Szwarc. Pokaz w amfiteatrze rozpocznie się w dobotę 18 czerwca o godz. 21.30.


Promocja wydarzenia odbywała się w ramach Pikniku Rodzinnego, który zorganizowano w sobotę 4 czerwca w jarocińskim amfiteatrze. Wolontariusze rozdawali ulotki informacyjne dotyczące projektu i maskotki.  

"Streetworking w Jarocinie" odbywa się w ramach projektu "Jarocin-Miastem Jutra" i jest finansowany ze środków w wysokości ponad 3,5 mln euro otrzymanych z Norwegii.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy