Reklama

"Streetworking w Jarocinie". Duże zainteresowanie projektem

Opublikowano: czw, 3 mar 2022 20:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu "Streetworking w Jarocinie”. Każdy może jeszcze do niego dołączyć.

Reklama

O idei streetworkingu, o tym, na czym polega praca z dziećmi, z młodymi ludźmi, mówili w JOK-u w Jarocinie Anna Rosińska i Wojciech Przybysz ze Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka, które od lat prowadzi działanie streetworkerskie w Toruniu. Stowarzyszenie uczy, jak poprzez zabawę zdobywać wiedzę, pomaga odkryć nieznane do tej umiejętności, wzmacnia potencjał i poczucie własnej wartości dzieci i młodzieży. Wśród ich podopiecznych jest ponad 350 dzieci i młodzieży, ponad 100 wolontariuszy przewijających się stale i tymczasowo, ponad 50 stałych darczyńców i kilkanaście realizowanych projektów. Stowarzyszenie Wędka będzie także odpowiedzialne za przeprowadzenie całego cyklu szkoleniowego. Toruńska organizacja wspótworzy również projekt "Siedem Aniołów", którego inicjatorem był ojciec Kordian Szwarc.

Czym jest streetworking?

W czerwcu 2019 roku w naszym mieście realizowany był projekt "Streetworking po godzinach", czyli trzydniowe szkolenie dla pedagogów i pracowników socjalnych oraz młodzieży. Streetworking, czyli praca prowadzona na ulicy, pedagogika ulicy, stanowi przykład metody „outreach” (wyjście - sięganie - poza - do), czyli pracy poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta. Jest to innowacyjna forma pracy socjalnej, która stała się ostatnio popularną w zinstytucjonalizowanej pomocy państwa nad osobami zmarginalizowanymi.

Dlaczego "Streetworking w Jarocinie"?

W gminie Jarocin wiele instytucji i organizacji pozarządowych działa i pracuje dla i z młodzieżą. Niestety, sami członkowie tych organizacji i instytucji widzą, jak wielkim problemem jest dotarcie do grup młodzieży, zwłaszcza wykluczonych. Bardzo często zdarza się, że w organizowanych dla młodzieży wydarzeniach biorą udział ciągle te same osoby. Jednocześnie w mediach społecznościowych i przy różnego rodzaju dyskusjach na temat działalności kulturalnej w mieście przewija się zarzut, że nic się nie dzieje, że młodzież nie ma się gdzie podziać. Po wielu rozmowach z młodzieżą można wyciągnąć wnioski, że dorośli – organizatorzy działań nie trafiają w ich – młodzieży kanały promocyjne. Młodzi ludzie nie śledzą profili instytucji kultury, gminy czy ngo w mediach społecznościowych, nie zwracają uwagi na plakaty czy ulotki. Trzeba więc znaleźć inne metody dotarcia do nich. Wydaje się, że najlepszą metodą jest bezpośredni kontakt. Aby on się udał, potrzeba jednak nowych kompetencji dorosłych. Kompetencji dzięki, którym uda się dotrzeć do młodych ludzi. Celem projektu jest wykształcenie grupy streetworkerów, którzy będą potrafili pracować z młodymi ludźmi, którzy zachęcą ich do korzystania z oferty przygotowanej dla nich przez instytucje i organizacje, a także pomogą im realizować własne pomysły.

"Streetworking w Jarocinie". Można jeszcze dołączyć do projektu

"Streetworking w Jarocinie” realizowane jest przez gminę Jarocin przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w ramach projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, finansowanego ze środków funduszy norweskich.  Za projekt odpowiedzialne są Marta Pakulska oraz Katarzyna Krawczyk.  

Pierwsze spotkanie odbyło się w sobotę 26 lutego. Odzew na zaproszenie był bardzo duży. Zaplanowano w sumie 15 spotkań. Kolejne odbędzie się w sobotę 19 marca w JOK-u. Początek o godz. 9.00. Mogą na nie przyjść również te osoby, które nie były na pierwszym, a są zainteresowane udziałem w projekcie. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. (62)747-30-02 lub 887/766-861.

- Było ponad 40 osób - zarówno prywatnych, jak i reprezentujących różne organizacje i stowarzyszenia, które z nami współpracują i do których wysłaliśmy zaproszenia - mówi  Marta Pakulska z jarocińskiej biblioteki. - Niektórzy już zadeklarowali swój udział, inni - ponieważ nie mogą uczestniczyć we wszystkich zajęciach, zgłosili, że chętnie pomogą w realizacji naszych przedsięwzięć, w ramach projektu.

Co zaplanowano w ramach projektu "Streetworking w Jarocinie"?

W ramach projektu  „Streetworking w Jarocinie” zaplanowano:

•    cykl szkoleniowy podnoszący kompetencje osób pracujących z młodzieżą (m.in. czym jest projekt i narzędzia streetworkerskie, jak przygotować projekt streetworkerski, jak go zacząć  prowadzić, jak tworzyć system współpracy z instytucjami i samorządem, jak budować mapy miejsc przebywania dzieci i młodzieży w przestrzeni miejskiej oraz wiejskiej, jak wykonać pierwszy kontakt oraz próba nawiązania pozytywnych relacji, jak prowadzić działania interwencyjne, prowadzenie dokumentacji, pozyskanie środków finansowych na działania).

•    trzy wydarzenia przygotowane wspólnie z młodzieżą i dla młodzieży,

•    konferencję podsumowującą projekt, na której zostaną przedstawione efekty projektu.

•    publikację cyfrową podsumowującą projekt - „Podziel się dobrą praktyką” - opis zrealizowanych projektów; będzie ona udostępniona w sieci na wolnych licencjach.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy