Reklama

Wyjątkowe wydarzenie w kościele franciszkanów w Jarocinie. Rockowe Misterium Pasyjne przed Niedzielą Palmową [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 50 wykonawców, w tym spora grupa jarociniaków, repliki strojów z czasów Jezusa i gra na duduku - armeńskim instrumencie, którego historia sięga dwóch tysięcy lat - to powody, dla których warto wybrać się dzisiaj na Rockowe Misterium Pasyjne do kościoła św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.

Reklama

Misterium Jarocin 2022 to projekt, którego głównym celem jest zaangażowanie jarociniaków w przygotowanie widowiska przedstawiającego mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania widowisko będzie miało wyjątkową formę wizualną, o którą zadbają repliki oryginalnych strojów z epoki. W Misterium Męki Pańskiej weźmie udział ponad pięćdziesiąt postaci, które przedstawią historię ostatnich godzin przed śmiercią Jezusa. Wydarzenie organizowane jest przez gminę Jarocin, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Fundację 750-lecia Jarocina oraz stowarzyszenie Bellator Societas. 

Rockowe Misterium Pasyjne w Jarocinie 

Pomysłodawcą i scenarzystą spektaklu jest dr Mikołaj Przybył ze Stowarzyszenia Bellator Societas z Poznania, które współtworzyło niezapomniane widowisko historyczne przedstawiające legendę o świętym Marcinie, które odbyło się 11 listopada 2021 r. Ciekawostką jest, że za podstawę scenariusza posłużyły fragmenty słynnej powieści "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. 

Występom będzie towarzyszyła wyjątkowa muzyka, między innymi w wykonaniu Kamila Radzimowskiego - grającego na armeńskim instrumencie muzycznym duduk, którego historia sięga ponad dwóch tysięcy lat. Gościem specjalnym będzie Maria Dzisiuk, która wykona pieśń „Ave Maria” z arii Esmeraldy, znanej z Misterium, które odbywało się w katedrze Notre Dame w Paryżu. Maria - zwana Maszą - jest Polką urodzoną w Odessie. Pracowała w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu niosąc pomoc Polakom zamieszkałym w Ukrainie oraz Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski. Obecnie udziela się, wykorzystując swoje dotychczasowe kontakty, w pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, który rozgorzał u naszych granic. Przy okazji misterium przeprowadzona zostanie zbiórka na pomoc dla Ukraińców. 

 Spektakl odbędzie się 9 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową) w kościele św. Antoniego Padewskiego, około godziny 19.15 (po wieczornej mszy świętej). Wstęp wolny. Przedstawienie rozpocznie się na schodach prowadzących do franciszkańskiej świątyni, by potem przenieść się do wnętrza. Zanim będzie można zobaczyć efekt końcowy, można obejrzeć galerię zdjęć z kolejnych prób, jakie odbywają się co sobotę

Co to jest misterium? 

Misterium jako widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego ma bardzo długą wielowiekową tradycję. Pierwsze Misteria wystawiano już na terenie Europy w XII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa. Najsłynniejsze z nich to Bractwo Męki Pańskiej, działające od 1380 w Paryżu. W Polsce Misteria męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną „Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” złożoną przez Mikołaja z Wilkowiecka. Mamy więc, jako Polacy, wielowiekową tradycję w organizacji tego rodzaju przedstawień.

Wszystkie współczesne widowiska dotyczące Męki Pańskiej, wywodzą się bezpośrednio ze wspomnianych wyżej średniowiecznych wzorców. Przedstawienia tego rodzaju zostały wprowadzone do kultury europejskiej na trwałe dzięki zakonom żebraczym, wśród których są… franciszkanie. W naszym kraju, od początku XIV wieku zarówno w dużych miastach takich jak : Poznań, Kraków, Toruń, jak i w mniejszych ośrodkach, misteria odgrywane były po polsku. Autorami i aktorami w średniowiecznych przedstawianiach byli najczęściej zakonnicy oraz sami mieszkańcy, a także uczniowie szkół parafialnych, czy też studenci. Misteria powszechnie odwoływały się nie tylko do Pisma Świętego (w szczególności do Ewangelii), lecz równie często do apokryfów, legend i innych przekazów. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy