W Olsztynie odbyło się spotkanie laureatów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik, XXVI Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” oraz XIV Konkursu na Prace Popularnonaukowe i Badawcze dotyczące Historii Pożarnictwa.
W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uczestniczyło 150 osób, wśród nich - kronikarze z OSP Wolica Kozia Krystyna i Jacek Nyczke. Ich kronika została przez jury konkursu wyróżniona.
Uczestnicy zjazdu zapoznali się z historią Olsztyna. Gości oprowadzał po mieście i w interesujący sposób opowiadał o nim dr Władysław Maria Świeczkowski, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Historycznej ZOSP RP.
Zorganizowano też warsztaty szkoleniowe. Kronikarze wysłuchali prezentacji oraz uczestniczyli w dyskusjach tematycznych.
Grupy warsztatowe prowadzili: Anna Przybylska oraz dr Krzysztof Adam Latocha - „Dokumentowanie dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”, Małgorzata Judasz oraz Bogdan Siwiński - „Kluby kronikarza oraz inne formy współpracy i integracji kronikarzy OSP”, dr Marian Zalewski oraz dr Janusz Gmitruk - „Rola kronikarza w dokumentowaniu historii”.
Spotkanie historyków zakończyła prezentacja problemów i celów strategicznych przedstawiona przez przewodniczącego Zespołu ds. Strategii ZOSP RP Florian 2050 dr. Mariana Zalewskiego.
Na XXVI Ogólnopolski Konkurs Kronik zgłoszono 78 kronik strażackich w 118 tomach, tj.: 65 OSP, w tym 2 zakładowe, 8 MDP, 3 ZOP ZOSP RP, 2 ZOG ZOSP RP.
31 kronik brało udział w ogólnopolskim konkursie po raz pierwszy.
- Na konkurs zgłoszono: 1 kronikę z województwa opolskiego, 3 kroniki z województwa dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, 4 kroniki z województwa śląskiego, 6 kronik z województwa lubelskiego, 7 kronik z województwa mazowieckiego, podlaskiego i małopolskiego, 9 kronik z województwa kujawsko-pomorskiego, 13 kronik z województwa łódzkiego i 18 kronik z województwa wielkopolskiego - opowiada Jacek Nyczke.