Reklama

Wojciech Talaga - historyk i regionalista wydał nową książkę. Spotkanie autorskie już w niedzielę

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Przed kilkoma dniami ukazała się nowa publikacja Wojciecha Talagi pod tytułem „Szpitalnictwo, aptekarstwo i opieka społeczna na Ziemi Jarocińskiej”. Publikacja obejmuje okres od średniowiecza do I połowy XX w. Spotkanie promocyjne odbędzie się w najbliższą niedzielę (11 lipca) w Jarocinie.

Reklama

Wojciech Talaga jest od wielu lat nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie. Uczył również w gimnazjum. Od wielu lat zaangażowany jest w działalność m.in. Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej jako wiceprezes oraz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie jako skarbnik.

Swoje sportowe pasje łączy z zamiłowaniem do historii. Co roku wraz z uczniami włącza się w akcję "Wiary Lecha" zbierania funduszy na renowację pomników powstańców wielkopolskich. Dzięki staraniom Wojciecha Talagi udało się uratować przed zniszczeniem i zapomnieniem już kilkadziesiąt miejsc wiecznego spoczynku uczestników jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Ta działalność została doceniona również przez władze Jarocina. Wojciech Talaga wraz z uczniami i kibicami "Lecha" cztery lata temu zostali wyróżnieni przez burmistrza Jarocina Nagrodą im. gen. Stanisława Taczaka. Z inicjatywy historyka organizowane są biegi dla uczczenia Święta Niepodległości.     

Nowa książka Wojciecha Talagi z Jarocina. Na jaki temat? 

Wojciech Talaga jest autorem wielu publikacji - artykułów, ale i książek. Do tej pory ukazały się wydawnictwa poświęcone m.in. dwunastu kościołom drewnianym znajdujących się w okolicy Jarocina, jarocińskim ulicom i placom oraz pochodzeniu ich nazw. Wspólnie z Bożeną Hałas opisał powstańców pochodzących z gminy Żerków. Najnowsza - licząca 270 stron - dotyczy szpitalnictwa, aptekarstwa i opieku społecznej na terenie Ziemi Jarocińskiej. 

We wstępie pokrótce omówiłem historię szpitalnictwa, aptekarstwa i opieki społecznej na wyżej wymienionym obszarze w zakresie chronologicznym, począwszy od średniowiecza, na I połowie XX w. kończąc. W I rozdziale opisuję szpitalnictwo, aptekarstwo i opiekę społeczną na przykładach tych miejscowości Ziemi Jarocińskiej, w których istniały szpitale, przytułki, czy też apteki. Rozdział II - to krótsze lub dłuższe biogramy lekarzy Ziemi Jarocińskiej oraz tych, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z regionem. Natomiast rozdział III dotyczy biogramów aptekarzy związanych z naszą Małą Ojczyzną - pisze o swojej książce historyk i regionalista Wojciech Talaga. 

Publikacja historyka i regionalisty zawiera także wzmianki o lekarzach różnych specjalności, personelu pomocniczym lekarzy i aptekarzy. W kwestii lecznictwa opisany został też pokrótce zakład wodoleczniczy w Dębnie n. Wartą, jako przykład balneoterapii na naszym terenie. Ponadto nie zabrakło przedstawienia roli lekarzy i służby zdrowia w powstaniach narodowych, a zwłaszcza w powstaniu wielkopolskim.

W książce znajdują się również aneksy zawierające tekst przysięgi Hipokratesa, dokumenty, wycinki akt metrykalnych, ofiary zmarłe na epidemię cholery w 1852 r., wyszczególnienie punktów szczepień na Ziemi Jarocińskiej, lekarzy, aptekarzy z okresu okupacji niemieckiej na Ziemi Jarocińskiej, stypendystów medycyny, stomatologii z Ziemi Jarocińskiej, wykaz epidemii w Wielkopolsce w historii, przykłady dawnego leczenia niektórych urazów i schorzeń, patronów i świętych w określonych chorobach, wykaz działalności Caritas, Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, statut szpitala w Magnuszewicach oraz zdjęcia zachowanych budynków związanych z opieką społeczną, szpitalnictwem oraz z aptekarstwem na Ziemi Jarocińskiej, zachowane fotografie lekarzy, farmaceutów, ich miejsc spoczynku, a także wyposażenia aptek czy recept.

Nowa książka Wojciecha Talagi z Jarocina. Na początek spotkanie w Kamienicy Kultury

Publikacja opisuje nie tylko historię szpitali, przytułków na Ziemi Jarocińskiej, ale zawiera też notki biograficzne lekarzy i farmaceutów, którzy praktykowali w Jarocinie i okolicy. Książka jest bogato ilustrowana w tabele, ilustracje, zdjęcia, wycinki akt metrykalnych, wykazy zmarłych na dżumę i cholerę. Książkę w cenie 39,50 zł można kupić na stronie księgarni historycznej Stara Szuflada. Działająca od 14 lat w Żerkowie placówka jest również wydawcą publikacji. 

Spotkanie promujące książkę odbędzie się w niedzielę 10 lipca w Kamienicy Kultury w Jarocinie. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny. Planowane są też spotkania w Żerkowie, Nowym Mieście i Kotlinie, ale na razie nie są jeszcze ustalone dokładne terminy. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy