Reklama

Reklama

Zbierają pieniądze co roku na cmentarzu, żeby odnowić mogiły powstańców

Opublikowano: ndz, 27 sty 2019 17:05
Autor:

Zbierają pieniądze co roku na cmentarzu, żeby odnowić mogiły powstańców   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Trzy nowe nagrobki powstańców to efekt zeszłorocznej edycji akcji, prowadzonej od sześciu lat przez środowisko kibiców „Lecha” oraz uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie. Zbiórka na ten cel odbywa się co roku na cmentarzach przy okazji Wszystkich Świętych.

 

 

W 2008 r. z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z inicjatywy Stowarzyszenia „Wiara Lecha” (obecnie pod nazwą: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań) rozpoczęto akcję zapalania zniczy na grobach, pomnikach powstańczych w całej Wielkopolsce i poza nią. Był to pomysł, aby przypomnieć Wielkopolanom i Polakom o tym ważnym zwycięstwie. Także w powiecie jarocińskim zaczęto szukać takich miejsc, gdzie można by taki symboliczny znicz zapalić i oddać hołd wielkopolskim bohaterom. Następnie środowisko kibiców Lecha poszło o krok dalej i rozpoczęto akcję zbiórek na odnawianie starych, zapomnianych mogił, pomników powstańców wielkopolskich. Robiono to poprzez wolontariat na cmentarzach nie tylko w Wielkopolsce. Także miejscowi kibice Lecha Poznań z Jarocina zaczęli aktywnie brać udział w obu akcjach. Od 2012 r. zaczęto systematycznie dokonywać renowacji tablic, grobów, czy też pomników powstańców wielkopolskich. W Jarocinie do akcji w 2013 r. przyłączyły się dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie, a od 2017 r. - drużyna harcerska z Żerkowa.  Koordynatorem akcji na naszym terenie jest nauczyciel historii Wojciech Talaga. W ciągu sześciu lat odnowiono wiele indywidualnych nagrobków na terenie Ziemi Jarocińskiej, a dodatkowo również tablice upamiętniające powstańców m.in. w Potarzycy i Bieździadowie. Renowacji poddano pomniki przy kościołach w Lgowie oraz Górze. Współfinansowano także odnowienie grobu powstańca wielkopolskiego i burmistrza Jarocina - Edmunda Rogalskiego.

 

W grudniu wykonano trzy nowe nagrobki: dwa na cmentarzu parafialnym i jeden na komunalnym. Są to groby Czesława Morawskiego, Władysława Michalaka i Jana Banaszaka. 

W zeszłym roku akcja ratowania mogił i przywracania pamięci o uczestnikach Powstania Wielkopolskiego została doceniona przez władze gminy i wyróżniona Nagrodą Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka. Pamiątkowa statuetka jest miniaturą pomnika pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego znajdującego się na rynku w Mieszkowie.

Wszystkie prace zostały wykonane w grudniu. Na ten pozyskano ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań fundusze w wysokości 8.800 zł. Groby powstańców udało się odnaleźć dzięki pomocy Ewy Szymanek i Andrzeja Siejaka.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +7 / -1

    cicho sza

    jest wielu którzy robią wielkie pozyteczne rzeczy dotyczace historii naszego regionu i robią to bo tak trzeba a nie dla nagród i rozgłosu