KGW Brzostów znalazło się w gronie 50 zwycięzców z dotacją na 10.000 zł. Pieniądze przeznaczy na organizację „Potańcówki z Wiwatem”. Impreza odbędzie się w sobotę, 23 września, na boisku w Brzostowie. W organizację włączyło się również sołectwo. Gościem specjalnym będą członkowie Zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie" z Poznania (tancerze i muzycy) wraz z kapelami dudziarskimi. Początek o godz. 16.00.
Podczas potańcówki odbędą się prezentacje dawnych tańców i strojów ludowych z terenu Wielkopolski. Zostaną przypomniane dawne przyśpiewki ludowe w gwarze wielkopolskiej, gry i zabawy dla najmłodszych. Będą też warsztaty gry na dawnych instrumentach ludowych oraz zajęcia z gwarą wielkopolską. Wstęp wolny.
"Potańcówka z Wiwatem" w Brzostowie. Czy jest tytułowy "Wiwat"?
Wiwaty to najbardziej znane wielkopolskie tańce ludowe. Rozpoczynano nimi wesela i inne uroczystości. Istniał cały szereg wiwatów opartych są na prostych formach ruchu, chodu, biegu, chodo-biegu, krokach dosuwnych, dostawnych lub obrotowych. Ich nazwy pochodzą od początkowych słów pieśni, sytuacji lub miejscowości (Wiwat bratu mymu, Wiwat weselny, Wiwat od Śmigla).Duża różnorodność wiwatów w Wielkopolsce - zarówno w zakresie form muzycznych, jak i tanecznych wiąże się z różnymi okazjami, przy których były wykonywane - wesela, uroczystości czy zabawy. Tańczono je parami, pojedynczo lub w grupie. W różnych regionach Wielkopolski miały też zróżnicowane kroki taneczne. Na południowych terenach naszego regionu tempa wiwatów były szybsze, natomiast na pozostałych - tj. w środkowej i południowej Wielkopolsce, grane i tańczone były w tempach nieco wolniejszych i bardziej zróżnicowanych. Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy ma w swoim repertuarze suitę wielkopolską, w trakcie której wykonywany jest m.in. "Wiwat z batami".
"Potańcówki wiejskie". Po co powstał ten program?
Poprzez realizowanie programu "Potańcówki wiejskie", Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zamierza wspierać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Dzięki programowi "Potańcówki wiejskie", NIKiD chce przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej, polskiej wsi w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne.ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.