Reklama

Spędzili wieczór z gwiazdą "M jak Miłość". Teresa Lipowska w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wczoraj (wtorek 18 października) odbyło się kolejne z cyklu spotkań organizowanych przez Jarocińskie Centrum Usług Społecznych z myślą o seniorach. Tym razem do Jarocina przyjechała Teresa Lipowska, aktorka znana m.in. z roli Barbary Mostowiak w serialu "M jak Miłość".

Reklama

Teresa Lipowska to bez wątpienia jedna z największych gwiazd w Polsce. Zagrała wiele ról, ale ostatnio głównie kojarzona jest z Barbarą Mostowiak, w którą wciela się od 2000 roku w serialu "M jak Miłość". Na ekranie zadebiutowała już jako 13-latka. Zaczynała jako statystka w filmie "Pierwszy start" Leonarda Buczkowskiego. W 1955 ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu w Łodzi, a dwa lata później studia na Wydziale Aktorskim PWST w Łodzi.

Występowała na scenach stołecznych teatrów: Ludowego, Nowego i Syrena. Przez wiele lat związana była z kabaretem Dudek. W latach 60. zaczęła występować w Teatrze Telewizji, pracowała też w Teatrze Polskiego Radia. W 2007 obchodziła jubileusz 50-lecia pracy zawodowej na scenie. W 2010 została wyróżniona nagrodą Wielki Splendor przez Zespół Artystyczny TPR, a w 2017 uhonorowano ją odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Realizuje się również jako aktorka dubbingowa.  

Spędzili wieczór z gwiazdą "M jak Miłość". Teresa Lipowska w Jarocinie

Pięć lat temu swoją premierę miała książka „Nad rodzinnym albumem”, będąca wywiadem z aktorką przeprowadzonym przez Ilonę Łepkowską. Można ją było nabyć na spotkaniu w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Aktorka rzadko opowiada o swoim życiu prywatnym.  Jej mężem był znany aktor Tomasz Zaliwski. Wiadomo jednak, że jest mamą jednego syna i babcią dwojga wnuków. Na spotkaniu w Jarocinie Teresa Lipowska wspominała swoje początki w zawodzie. Mimo że zaczęła występować bardzo wcześnie, to jednak przed wyborem kierunku studiów brała pod uwagę przede wszystkim medycynę. Ostatecznie jednak zwyciężyła miłość do sztuki.

- W szkole obskakiwałam wszystkie konkursy i akademie, należałam do kółka dramatycznego. Tam namówiono mnie na egzaminy do szkoły teatralnej. Szczerze mówiąc, nie wierzyłam, że zostanę przyjęta, bo zawsze mi się wydawało, że na aktorkę to trzeba mieć wygląd Sofii Loren czy Giny Lollobrygidy. Dostałam się za pierwszym razem i wtedy wycofałam złożone wcześniej papiery na medycynę - wspominała. 

Ubolewała nad tym, że wielu jej znajomych - aktorów i aktorek, z którymi zaczynała swoją przygodę z filmem i teatrem już nie żyje, a przez to ona nie ma się z kim spotykać i porozmawiać. Podkreśliła, że to nie to samo, co nawet najlepszy kontrakt z rodziną. O wielu sprawach lepiej rozmawia się z równolatkami. Mówiła też, że bardzo lubi spotkania z ludźmi. Była pozytywnie zaskoczona frekwencją w Jarocinie, chociaż - jak stwierdziła - nie robi jej różnicy dla ilu osób występuje.

Jak trafiła do  serialu "M jak Miłość", w którym występuje od samego początku, czyli od ponad 20 lat, wcielając się w postać Barbary Mostowiak? Okazało się, że przypadkiem. 

- Poszłam na zakupy. Miałam iść w lewo, ale zmieniłam zdanie i poszłam w prawo. Dzięki temu spotkałam reżysera Rysia Zatorskiego. Rozmowa zeszła na odbywający się następnego dnia casting do "M jak Miłość". Wtedy powiedział, że ma rolę dla mnie i zaprosił na zdjęcia próbne - wyjaśniła Teresa Lipowska. 

Teresa Lipowska - w Jarocinie: Sto? Za mało!

Na zakończenie spotkania, które poprowadził pisarz Dariusz Rekosz, cała widownia odśpiewała zaskoczonej aktorce "Sto lat". Skwitowała to żartem: "Sto? Za mało!". Na spotkanie przyszły głównie panie, choć było też kilku panów. Do aktorki ustawiła się długa kolejka po autografy i wspólne zdjęcia. Przy tej okazji jarocinianka Jadwiga Podeszwa podarowała Teresie Lipowskiej swoją ósmą książkę, czyli wydaną niedawno powieść z wątkami autobiograficznymi zatytułowaną "Warkocz". 

Spotkanie z Teresą Lipowską było kolejnym z cyklu realizowanego przez Jarocińskie Centrum Usług Społecznych z myślą o osobach 60+. Do tej pory seniorzy mieli okazję spotkać się ze znanym satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, a także Laurą Łącz - autorką książek dla dzieci oraz aktorką, która od 20 lat występuje w serialu "Klan". Na spotkaniach w Jarocinie promowali swoje książki.

Była możliwość zakupu wydawnictw i otrzymania dedykacji z autografem. Na obu spotkaniach sala widowiskowa JOK-u była wypełniona, a widzowie świetnie się bawili słuchając anegdot z życia filmowego, radiowego oraz tajników pracy pisarskiej. Spotkania ze znanymi osobami dla osób 60+ współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie: 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.

Bezpoośrednim organizatorem działań jest Fundacja 750-lecia Jarocina we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy