Maria - główna bohaterka filmu "Subuk" zmagająca się z systemami: edukacji, opieki zdrowotnej oraz tym panującym w głowach innych rodziców, mogłaby być każdą z mam czy ojców, których dzieci są „inne”, „problemowe”, „niepasujące”.
- Ale nie bójcie się, nie jest to film martyrologiczny, pokazuje matkę walczącą, ale i fajną babkę. Będziecie się śmiać i płakać na zmianę. Gorzko-słodki film o dziewczynie, która musiała stać się kobietą. Tłumaczce, która stała się rzecznikiem praw osób z niepełnosprawnością. Specjalnie dla rodziców, którzy w losach Marysi odnajdują siebie, którzy każdy dzień podporządkowują swoim dzieciom - poranny seans - gdy Wasze dzieci będą w przedszkolu, szkole, na zajęciach warsztatowych, przyjdźcie do kina - zachęcają organizatorzy.
Specjalny pokaz odbędzie się w czwartek 15 grudnia. Początek o godz. 11.00.
O czym jest film "Śubuk"?
Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który - słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu - donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny...
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.