Już po raz trzeci Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie zorganizował Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego ,,Camera Hity”. Do udziału w nim zaprosił zaprzyjaźnione ośrodki wsparcia z Wielkopolski. Na konkurs przesłano 20 plakatów reklamujących film lub baśń wykonanych w 10 placówkach prowadzących zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Autorami byli uczniowie z Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie, uczestnicy zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Jarocinie, jak również Środowiskowych Domów Samopomocy z Dobieszczyzny, Czermina, Fabianowa, Gostynia, Pleszewa i Wrześni. Swoje dzieła wystawili również gospodarze, czyli ŚDS z Jarocina. Wszystkie plakaty można oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Będzie ona czynna przez około miesiąc. Ci, którzy nie mają okazji dotrzeć do muzeum, mogą je zobaczyć na stronie internetowej Jarocińskiego Stowarzyszenia "Pomost", które prowadzi ŚDS.
Przed pandemią Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie organizował festiwal filmowy "Camera Hity", ale z powodu ograniczeń nie było możliwe realizowanie nagrań w większych grupach. Stąd w 2021 roku zrodził się pomysł na wykonanie nowych wersji plakatów do dobrze znanych hitów kinowych.
W poniedziałek (29 maja) odbył się wernisaż wystawy oraz rozstrzygnięcie konkursu. W muzealnej sali zebrało się niemal sto osób. Przybywających do pałacu Radolińskich witali bohaterowie filmowych hitów - "Elvis" i "Bridget Jones". Na potrzeby wystawy zgłoszone prace zostały wydrukowane przez organizatora w dużym formacie. W trakcie wernisażu wręczono "Laur Publiczności". Głosowanie w tej kategorii odbywało się internetowo. Zwyciężył plakat do filmu ,,Agent XXL 5” wykonany w ŚDS w Pleszewie. Drugie miejsce zajął plakat ,,Rodzina Adamsów” autorstwa ŚDS we Wrześni, a trzecia lokata przypadła ŚDS w Gostyniu za plakat do ,,Pulp fiction”.
- Wernisaż plakatów filmowych był okazją spotkania się z zaprzyjaźnionymi osobami z ośrodków wsparcia. Jednocześnie dzięki otwartości Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Jarocinie pozwolił osobom spoza naszego miasta zwiedzić wystawę stałą poświęconą nie tylko czasom PRL-u, Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności oraz podziwiać walory pięknie kwitnącego majowego parku - podkreśla Alicja Ostojska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.
Czym jest Środowiskowy Dom Samopomocy?
Środowiskowy Dom Samopomocy działa w Jarocinie od października 1995 roku. Początkowo placówka, z której korzystają zarówno osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jak i z zaburzeniami psychicznymi, mieściła się w jednym z pomieszczeń Domu Dziennego Pobytu, który prowadzony był w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Paderewskiego. Później podopieczni ŚDS-u przenieśli się do pomieszczeń Domu Katolickiego, dzierżawionych od parafii Chrystusa Króla w Jarocinie. Kolejna, tym razem już zupełnie nowa, siedziba położona była na poddaszu Centrum Socjalnego w Jarocinie, przy ul. Wrocławskiej 39. To miejsce było już planowane z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Tutaj można było nie tylko prowadzić zajęcia tematyczne i rehabilitację, ale dom zyskał też gabinet pielęgniarki, psychologa i psychiatry. Tutaj znalazły się dobrze wyposażone pracownie, w tym również aneks kuchenny oraz łazienki z natryskami. Dojazd na drugie piętro umożliwiała winda. Powoli jednak i tam zaczynało się robić ciasno. Nie można więc było zwiększyć liczby uczestników ani o jedną osobę. Stąd też pojawiła się konieczność znalezienia nowego miejsca. W grudniu 2019 roku placówka rozpoczęła działalność w budynku przy ul. Zacisznej 6 w Jarocinie, w sąsiedztwie mieszkań chronionych. Prowadzeniem ŚDS-u zajmuje się obecnie Jarocińskie Stowarzyszenie „Pomost”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.