Przed pandemią Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie organizował festiwal filmowy "Camera Hity", ale z powodu ograniczeń nie było możliwe realizowanie nagrań w większych grupach. Stąd w zeszłym roku zrodził się pomysł na wykonanie nowych wersji plakatów do dobrze znanych hitów kinowych. Uczestnicy zajęć wcielili się w role postaci z filmów, baśni czy programów telewizyjnych. Było to możliwe do zrealizowania w małych grupach terapeutycznych. Najpierw trzeba było znaleźć pomysł, później wykonać kostiumy, a na koniec wykonane fotografie przerobić na plakaty w pracowniach komputerowych.
Uczniowie z Witaszyc odpowiedzieli na zaproszenie ŚDS-u jako jedyni
Zaproszenie do udziału zostało wysłane nie tylko do ośrodków wsparcia, ale również do szkół. W tym roku na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół w Witaszycach. W drugiej edycji oprócz nich wzięły udział: Środowiskowe Domy Samopomocy z Czermina, Pleszewa, Dobieszczyzny, Gostynia, Krotoszyna, Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Goli, Warsztaty Terapii Zajęciowej ,,Tęcza” z Ostrowa Wlkp. i Jarocina oraz gospodarze - ŚDS Jarocin.Jak podkreśla kierownik Alicja Ostojska efekt pracy z aparatami fotograficznymi i komputerami, podobnie jak przed rokiem, okazały się znowu wspaniałe. Uczestnicy zaskoczyli swoją pomysłowościa. Plakaty zostały umieszczone na stronie internetowej, a wszystkie placówki mogły zagłosować na wybrane plakaty z zeszłorocznej i tegorocznej edycji. W ten sposób wyłoniono Laureatów Publiczności. Przyznano trzy miejsca, w tym pierwsze ex equo. Wyróżnienie otrzymali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witaszycach.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie pokazał plakaty z dwóch edycji
W zeszłym roku nie było możliwe zorganizowanie wystawy. W tym roku plakaty wykonane w pierwszej i drugiej edycji festiwalu zostały wystawione w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Wernisaż, na którym wręczono nagrody, odbył się wczoraj (wtorek 14 czerwca). Oprócz organizatorów i przedstawicieli ośrodków, które brały udział w konkursie, obecny był Marek Tobolski, przewodniczący komisji oświaty, kultury i spraw społecznych.Podczas otwarcia ekspozycji Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie zadeklarowała, że placówka jest otwarta na wszelkiego tego typu inicjatywy, zwłaszcza, że filmy, które reklamowane za pośrednictwem plakatów, są nierozerwalnie związane z muzyką. Zaprosiła uczestników do zwiedzenia Spichlerza Polskiego Rocka, a w przyszłości na warszaty rockowe oraz do tzw. "małego Kopernika", który powstaje w pałacu Radolińskich w Jarocinie. Oficjalna nazwa projektu przygotowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Z oferty można będzie skorzystać najprawdopodobniej już w czasie wakacji. Jest też szansa, że jesienią Muzeum Regionalne otworzy znów swoje podwoje dla zwiedzających.
Wystawa plakatów filmowych w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie będzie dostępna dla zwiedzających przez ok. miesiąc. W przyszłym roku, jeśli znowu nie wydarzy się coś, co uniemożliwi normalną działalność, kadra Środowiskowego Domu Samopomocy myśli o połączeniu obu kategorii filmowych. W ramach festiwalu "Camera Hity" uczestnicy mogliby tworzyć zarówno plakaty, jak i filmy według własnego scenariusza.
Laureaci Publiczności:
- plakat ,,Sąsiedzi” z ŚDS-u w Krotoszynie oraz ,,Matrix” z Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tęcza" z Ostrowa Wlkp.,
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.