200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W ramach obchodów tego roku w kościołach w Jarocinie i Wilkowyi odbędą się dwa koncerty w wykonaniu duetu polsko-mołdawskiego. Tego samego dnia artystów wraz ze znanym aktorem Olgierdem Łukaszewiczem można będzie zobaczyć i posłuchać również w muzeum w Śmiełowie. "Koncert Jankiela" rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Kim są wykonawcy niedzielnego koncertu?
Georgij Agratina to profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, światowej sławy multiinstrumentalista, dyrygent, kompozytor. Koncertuje w całej Europie, Azji, USA i Kanadzie. Ma w swym dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Laureat nagród i odznaczeń państwowych. Jeden z dwóch w Europie wirtuozów gry na fletni Pana. Autorytet na świecie w grze na cymbałach węgierskich koncertowych. Jest częstym gościem wielu polskich festiwali muzycznych. Doradca artystyczny Roberta Grudnia, dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia. Od roku 1995 współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć wysoko ocenianych płyt CD m.in. Leżajsk, Stalowa Wola-Rozwadów, Jędrzejów, Łódź. Występował min. z: Krzysztofem Pendereckim, Jerzy Maksymiukiem, Zygmuntem Rychertem, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Łódzka, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką, Małgorzatą Walewską. Wspólnie z Robertem Grudniem wystąpił na festiwalach m.in. Łańcut, Krynica Zdrój, Międzyzdroje, Leżajsk, Kazimierz Dolny nad Wisłą,Z kolei Robert Grudzień jest światowej sławy wirtuozem gry na organach, a także pianistą, dyrygentem i kompozytorem. Ukończył wydział fortepianu, organów i klawesynu Akademii Muzycznej im. Grażyny Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia uzupełniał w Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Jako solista i kameralista koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, Amerykach Północnej i Południowej, Australii i Japonii. 2Występował m.in. z Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Markiem Torzewskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzesimirem Dębskim. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, solistą Filharmonii Lubelskiej i autorem projektu „Spotkania z Historią i Sztuką - Zrozumieć Niepodległą”. W 2019 roku Robert Grudzień był inicjatorem ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Moniuszko i jego czasy” – w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy opery narodowej. W 2016 roku skomponował: Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050. rocznicę Chrztu Polski, w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r.; „Misterium Dźwięku Czerwca `76”; muzykę do spektaklu „Słowo Zbigniewa Herberta” według scenariusza Krzysztofa Kolbergera. Robert Grudzień jest też dyrektorem wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Został nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Kilkakrotnie można go było usłyszeć na koncertach organizowanych na Ziemi Jarocińskiej.
Niedziela 3 lipca:
- Wilkowyja, kościół św. Wojciecha - godz. 11.50
- Śmiełów, Muzeum Adama Mickiewicza - godz. 17.00 (koncert wzbogacony o najpiękniejsze fragmenty dzieł Mickiewicza w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza – wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego)
- Jarocin, kościół św. Marcina - godz. 19.20
- Nezawi Baćko - Adagio
- Georgij Agratina - Doina i Skowronek
- Jan z Lublina - Suita Renesansowa
- Georgij Agratina /opracowanie/ - Doina h-moll
- Robert Grudzień - Preludium
- Franciszek Schubert - Ave Maria
- Georgij Agratina - Suita Bałkańska
Polonez Georgij Agratina cymbały Robert Grudzień organy
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.