Uniwersytet Kultury to dwuletni projekt realizowany dzięki wsparciu funduszy EOG, który zaktywizowała mieszkańców naszego miasta. Na stałe w jego krajobraz wpisały się Pchle Targi, plenerowe kino, czy imprezy w parku Radolińskich. Przedsięwzięcie kończy się, ale nie kończą się pomysły. Biblioteką Publiczna Miasta Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI mają zamiar nadal wspierać mikrodziałania, które ubarwiają codzienność.
Na koniec projektu o odpowiedzialnej konsumpcji w ramach cyklu "Rozdyskutowany Bond" można będzie porozmawiać z Katarzyną Zajączkowską, autorką książki „Odpowiedzialna Moda”, która bacznie przygląda się przemysłowi odzieżowemu i rozprawia z mitami na temat stylu, kanonów urody i presji social mediów. Jak się bowiem okazuje jest to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko trafia śmieciarka wypełniona ubraniami.
- Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Cierpią nasze poczucie wartości i budżet, wypacza się relacja z ciałem i ubraniami. Możemy to jednak zmienić i nie trzeba tego robić w pokutnym worze ze zgrzebnego lnu. Modą można się cieszyć i bawić, łącząc to z misją ekologiczną i społeczną! Nie musimy zaprzeczać, że ubrania są dla nas ważne, że chcemy wyglądać i czuć się dobrze, ale odważmy się na fashion revolution w naszych głowach i szafach! - można przeczytać w zapowiedzi książki "Odpowiedzialna Moda".
W ten trend doskonale wpisują się właśnie Pchle Targi, które mają służyć właśnie dawaniu drugiego życia ubraniom i przedmiotom. W marcu będzie miał on formę Jarmarku Wielkanocnego.
Kim jest Katarzyna Zajączkowska, autorka książki "Odpowiedzialna Moda"?
Katarzyna Zajączkowska to projektantka, wykładowczyni w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, która przez kilkanaście lat tworzyła kolekcje dla wiodących marek odzieżowych w Polsce. Ten świat poznała od podszewki. Obecnie zajmuje się edukacją i wspieraniem branży mody w obszarze zrównoważonego rozwoju, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach wokół mody cyrkularnej. Prowadzi warsztaty świadomego budowania wizerunku dla firm, organizacji i młodzieży. Jest również autorka bloga i podcastu „Odpowiedzialna Moda”.Dzięki prostym radom Katarzyny Zajączkowskiej można się dowiedzieć m.in.:
- jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion i wreszcie odgruzować szafę,
- jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing,
- jak zbudować stylową i autentyczną garderobę bez pogoni za sezonowymi trendami.
ZOBACZ TEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.