Płytki ceramiczne na ścianie w kuchni są bardzo praktyczne ze względu na swoją odporność na wilgoć oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Remont takiego pomieszczenia okazuje się jednak kłopotliwy, jeżeli chcemy wymienić płytki na nowe. Chcąc zmienić kolor i wzór ścian, nie jest konieczne skuwanie starej ceramiki. Istnieje kilka sposobów na zakrycie starych płytek, co znacznie przyśpiesza i ułatwia pracę, a także jest związane z niższymi kosztami. Co można położyć na płytki w kuchni, żeby wnętrze nabrało nowego wyglądu i charaktery?
Panele szklane
Znalazły swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i łazience. Wyróżniają się bardzo nowoczesnym designem, a także nieograniczonymi możliwościami wykonania wzorów. Można zdecydować się na jeden z dostępnych w sklepie lub stworzyć własny, np. ze zdjęcia lub grafiki. Panele szklane są odporne na wilgoć i wodę, a także bardzo łatwo się je czyści. Z tego powodu będą dobrym rozwiązaniem do pokrycia ściany pomiędzy blatem i wiszącymi szafkami w kuchni. Można je układać również na starych płytkach. Do wyboru są panele w jednolitych kolorach, zarówno w stonowanych, jak biel i szarość, jak też intensywnych, czyli pomarańcz, czerwień i fiolet. Modnymi wzorami są geometryczne kształty, a także zielone florystyczne wzory, nawiązujące do popularnego w ostatnim czasie stylu urban jungle.
Płytki na płytki
Bez skuwania starych płytek ułożyć można nowe. Konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy w ceramice na ścianie nie ma ubytków, a następnie dobrze odtłuścić powierzchnię. Na tak przygotowanej powierzchni układamy nowe płytki. Wśród aktualnych trendów są naturalne materiały, które równie dobrze prezentują się w kuchniach nowoczesnych, jak i klasycznych, skandynawskich oraz industrialnych. Są to płytki w kolorze surowego betonu, które możemy ocieplić np. drewnianym blatem lub też spotęgować efekt surowości czarnymi szafkami. Białe fronty będą dobrze komponowały się z płytkami w kolorze naturalnego drewna. Elegancji kuchni nadamy, decydując się na płytki podłogowe kuchenne w kolorze szlachetnego marmuru.Obok naturalnych materiałów pojawiają się też kafelki do kuchni o wyrazistych wzorach. Do trendów modowych powraca patchwork, czyli połączenia skrawków materiałów o bardzo różnych kolorach i wzorach. Nie brakuje też fakturowanych płytek, nadających wnętrzu trójwymiarowości.
Płytki malowane farbą
Chcąc uniknąć kłucia ścian, można również zastosować na płytki ceramiczne specjalną farbę, dzięki której zmienimy kolor ceramicznej powierzchni w kuchni. Aby zapewnić farbie dobrą przyczepność, płytki odtłuszczamy, oczyszczamy i nadajemy matowej powierzchni, do czego wykorzystujemy drobnoziarnisty papier ścierny. Malowanie jest czynnością bardzo prostą, trzeba jednak pamiętać, że efekt nie należy do najtrwalszych. Istnieje ryzyko odpryskiwania farby. Jednak nowym kolorem można się cieszyć przez kolejne miesiące. Ścianę pomiędzy blatem, a wiszącymi szafkami możemy potraktować jako mocniejszy akcent kolorystyczny i do białych lub drewnianych mebli wybrać farbę w kolorze butelkowej zieleni lub głębokiego granatu. Stonowane barwy również sprawdzają się bardzo dobrze, szczególnie w eleganckich wnętrzach. W tym przypadku ściana może być szara, beżowa lub biała.Aby zmienić kolor ścian w kuchni, nie trzeba pozbywać się starej ceramiki. Zakryjesz ją szklanymi panelami, nowymi płytkami lub farbą w dowolnym kolorze.