reklama
reklama

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć? - Zdjęcie główne

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Co warto o nim wiedzieć? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dom i ogród Instalacja fotowoltaiczna to spory wydatek. Warto więc rozważyć ubezpieczenie paneli, aby uchronić swój portfel przed kosztami ewentualnych uszkodzeń - spowodowanych choćby przez wichurę czy gradobicie.
reklama

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza. Widać to również w naszej okolicy. Właściciele wielu posesji mają już zamontowane panele, jako dodatkowe źródło energii. Są też tacy, którzy planują mieć je na swoich dachach czy w ogródkach. Dlaczego? Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie przynosi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Chodzi oczywiście o ekologię, ale nie tylko, bo również - pieniądze. Panele, to bowiem inwestycja, która z czasem może pozytywnie wpłynąć na zasobność naszego portfela, poprzez oszczędności, jakie generuje. 

Panele fotowoltaiczne to kosztowna instalacja

Duży kosztem jest jednak zakup i instalacja tego rodzaju urządzeń. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb kupującego. Cena uzależniona jest m.in. od mocy instalacji czy rodzaju paneli.

Przyjmuje się, że dla domu jednorodzinnego (od 3 do 6 kW) to koszt od 15 do 30 tys. zł. A co z dalszymi wydatkami? Tych oczywiście każdy chciałby uniknąć. Powodować mogą je jednak zdarzenia naturalne (np. grad, napór śniegu, pożar, uderzenie pioruna, upadek obiektów czy zalanie urządzeń), szkody wyrządzone przez osoby trzecie (np. wandalizm, dewastacja, kradzież całej instalacji czy jej elementów) lub zwierzęta czy zmiany spowodowane postępem technologicznym (kiedy zniszczone, ale niedostępne już elementy na rynku, trzeba zastąpić nowymi, droższymi). Przed kosztami generowanymi przez te zdarzenia można się jednak uchronić. 

Czy warto ubezpieczyć panele słoneczne?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zawarło już w swoich ofertach możliwość ubezpieczenia OZE, w tym właśnie - paneli. Prezentowane przez nie polisy różnią się - m.in. zakresem ochrony, limitem odpowiedzialności i - co oczywiste - ceną. Jakie formy przybiera zwykle ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych? Fragmenty urządzenia, które znajdują się wewnątrz budynku oraz na jego dachu czy elewacji można ubezpieczyć w ramach podstawowego wariantu polisy mieszkaniowej.

Składowe FV traktowane są one jako elementy stałe i są chronione w takim samym zakresie, jak inne mienie, które należy do tej kategorii. Wtedy do wartości nieruchomości dolicza się wartość urządzenia i na tej podstawie oblicza wysokość składki. Co z ubezpieczeniem części instalacji, które umiejscowione są poza domem - w ogrodzie czy na budynkach niemieszkalnych? Firmy często oferują w takim przypadku rozszerzenie polisy podstawowej o dodatek, który zwiększa wysokość składki. Chociaż są i takie, które traktują ubezpieczenie paneli jako osobny produkt. 

Co obejmuje ubezpieczenie?

PZU, które działa na naszym terenie, oferuje ubezpieczenie paneli w ofercie PZU Dom (panele o maksymalnej mocy 20 kW) czy PZU Eko Energia. Ta druga przygotowana jest z myślą o gospodarstwach domowych, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz gospodarstwach rolnych. Odszkodowanie zostaje wypłacone, jeśli urządzenie zostanie skradzione, zniszczone lub uszkodzone.

Pokrywane są też koszty naprawy, uprzątnięcia i dostosowania przestrzeni do ponownego montażu. Ta polisa może być również rozszerzona o dodatkowe opcje. Jakie? Pieniądze mogą być wypłacone za stratę finansową, poniesioną w efekcie przerwy w produkcji energii przez instalację (do 180 dni przerwy). Można też pokusić się o dodatek, który zapewnia odszkodowanie za stratę finansową, wynikłą przez mniejszą produkcję energii (powinna być mniejsza o przynajmniej 20% lub o maksymalnie 60% niż zakładana). Tę mogą powodować np. niekorzystne warunki atmosferyczne (zbyt małe nasłonecznienie lub zbyt wysokie temperatury).

Z kolei Uniqua - z myślą o panelach fotowoltaicznych - przygotowała ubezpieczenie „Źródła zielonej energii”. W przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem (jak pożar, wiatr, silny grad czy kradzież z włamaniem). W razie przerwy w pracy źródeł zielonej energii, spowodowanej zdarzeniem, o którym mówi umowa, zwracane zostają (w granicach sumy ubezpieczenia) poniesione koszty związane z koniecznością nabycia energii z sieci zewnętrznych (nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy).

Ile zapłacimy za polisę?

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych? To zależy oczywiście od oferty. Rocznie to wydatek od ok. 300 do nawet 600 zł. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, ile zapłacimy za polisę obejmująca fotowoltaikę, jest skorzystanie z kalkulatorów firm ubezpieczających. Do niego trzeba wprowadzić parametry nieruchomości (metraż, wartość, lokalizacja, itd.), a także zakres ochrony, który nas interesuje. Później możemy porównać ze sobą poszczególne oferty. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama