reklama
reklama

Masz klimatyzację? Możesz pomyśleć o ogrzewaniu domu. Są jednak warunki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Masz klimatyzację? Możesz pomyśleć o ogrzewaniu domu. Są jednak warunki - Zdjęcie główne

Masz klimatyzację? Możesz pomyśleć o ogrzewaniu domu. Są jednak warunki | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dom i ogród Gwałtowny wzrost cen prądu skłania wielu Polaków do szukania alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Coraz bardziej popularne stają się instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fotowoltaika doskonale nadaje się do zasilania klimatyzacji. Czy ta mogłaby też pomóc w ogrzewaniu domu?
reklama

Klimatyzatory dwufunkcyjne mają możliwość nie tylko schładzania powietrza, ale także ogrzewania go. Są to z reguły urządzenia naścienne, choć nie tylko. Gdy porównać koszt ogrzewania domu klimatyzatorami z ogrzewaniem tradycyjnym - jak np. piecami centralnego ogrzewania, gazowymi czy ciepłem z sieci, to oczywiście  rachunek zawsze wyjdzie na korzyść tych ostatnich, nawet przy aktualnych cenach paliw. 

Lecz jeśli porównamy klimatyzatory z innymi elektrycznymi urządzeniami grzewczymi (np. grzejniki, czy popularne farelki), okaże się, że ogrzewanie klimatyzacją jest zdecydowanie najtańszą opcją.

Zgadzam się z tym, że klimatyzatory w funkcji grzania powinny być stosowane jako uzupełnienie innych źródeł ciepła - zwraca uwagę Bartosz Kornobis z firmy Kina Instalacje w Jarocinie

Ogrzewanie klimatyzatorem zasilanym z fotowoltaiki

Fotowoltaika do ogrzewania domu? Nic prostszego - wystarczy połączyć panele słoneczne z centralnym ogrzewaniem w naszym mieszkaniu. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie: instalację fotowoltaiczną można wykorzystać do zasilania klimatyzatora z funkcją ogrzewania.

Klimatyzator, jako urządzenie wydajniejsze od grzejników elektrycznych jest zdecydowanie dobrym pomysłem na dogrzewanie domu z zainstalowaną fotowoltaiką. Sprawdza się szczególnie w okresach przejściowych, jesienią i wczesną wiosną, gdy jest już chłodno, ale temperatury na zewnątrz nie są jeszcze ujemne. Wtedy mogą spokojnie dogrzewać pomieszczenia bez angażowania instalacji centralnego ogrzewania. Należy zaznaczyć, że niektóre klimatyzatory, przy prawidłowo ocieplonym budynku radzą sobie nawet z kilkunastostopniowymi mrozami.

Czy ogrzewanie klimatyzacją ma zalety?

Oprócz gotowości do grzania praktycznie na zawołanie, na rzecz klimatyzatorów przemawiają także ich dodatkowe możliwości. Wiele modeli poprawia jakość powietrza w domu. Są wyposażone w filtry powietrza, nawilżacze czy jonizatory. Klimatyzatory mają jeszcze jedną, ważną zaletę: można zaprogramować czas i zakres ich pracy dokładnie do potrzeb mieszkańców i znacznie obniżyć pobór prądu w nocy lub gdy domownicy przebywają poza domem.

Klimatyzacja do ogrzewania to nie zawsze dobry pomysł

W niektórych regionach Polski ogrzewanie klimatyzatorem po prostu się nie sprawdzi. Gdy termometry pokażą wartości poniżej zera, zwykły klimatyzator ścienny z funkcją ogrzewania może nie dać rady.

Większość producentów zapewnia jednak, że klimatyzatory będą działały do minus 15 stopni na zewnątrz, bez utraty wydajności. Dopiero przy niższych temperaturach niż minus 15 zacznie spadać ich wydajność - podkreśla Bartos Kornobis z firmy Kina Instalacje w Jarocinie.

Jednak - jak przekonuje - montaż urządzenia o większej mocy - np. 5,0 kW / 7,0 kW - da nam raczej pewność, że urządzenie naprawdę ogrzeje nawet większe pomieszczenie.

Dodając urządzenie kasetowe, które ma cztery kierunki nawiewu możemy być pewni, że ciepłe powietrze rozejdzie się równomiernie po całym pomieszczeniu - tutaj jednak trzeba przypomnieć, że w domach prywatnych (szczególnie już stojących, nie nowo budowanych) rzadko kiedy jest możliwość montażu takiego rodzaju klimatyzatora - wyjaśnia przedstawiciel firmy Kina Instalacje. 

Instalacja urządzeń wymaga rozkuwania ścian oraz umieszczenia jednostki zewnętrznej poza mieszkaniem. Nie wszędzie można na takie prace uzyskać zgodę właściciela budynku, czy to np. konserwatora w budowlach zabytkowych. Nie bez znaczenia jest również dźwięk, który emitują pracujące urządzenia. W przypadku budynków wielorodzinnych, może się okazać konieczna zgoda sąsiadów. 

Osobnym problemem jest instalacja fotowoltaiczna, która mogłaby zasilać naszą klimatyzację. Jej zainstalowanie wymaga sporej powierzchni oraz spełnienia warunków bezpieczeństwa. W większości przypadków na taką inwestycję mogą sobie pozwolić jedynie właściciele domów jednorodzinnych.

Fotowoltaika z dofinansowaniem

Właściciele budynków mieszkalnych, którzy zamierzają zainwestować w fotowoltaikę, mogą ubiegać się o pieniądze z Unii Europejskiej. W programie "Mój Prąd" można uzyskać dotacje do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych - o mocy od 2 kW do 10 kW. Dofinansowanie wynosi nawet połowę kosztów, ale nie więcej niż 3 tys. zł.

Można skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od przychodów całej kwoty wydanej na fotowoltaikę - do 53.000 zł. Korzystając z tych rozwiązań można obniżyć koszty instalacji nawet o połowę.

Klimatyzator jako uzupełnienie ogrzewania

Podsumowując: klimatyzator w naszym klimacie nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania, ale może być dobrym uzupełnieniem, zwłaszcza tam, gdzie nie trzeba utrzymywać stałej temperatury przez całą dobę. W tych gospodarstwach domowych, gdzie nie ma małych dzieci, a domownicy przebywają w domu tylko popołudniami i w nocy, dogrzewanie klimatyzacją zasilaną fotowoltaiką ma sens i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama