Od lipca na terenie gminy Jarocin wprowadzana jest selektywna zbiórka odpadów kuchennych. Podstawowym problemem dla osób, które zadeklarowały zbieranie takich odpadów do specjalnego kubła z napisem BIO, jest mycie takiego pojemnika, ponieważ wszystkie resztki muszą trafiać do niego bezpośrednio - bez żadnego worka.
Teraz takie mycie można zlecić. Trzeba jednak za nie zapłacić.
Trwa wyposażanie posesji w gminie Jarocin w brązowe pojemniki z napisem BIO do segregacji odpadów kuchennych.
Do zabudowy jednorodzinnej dostarczone są kubły 80-litrowe, z kolei do budynków wielorodzinnych przeznaczone są dwie pojemności - 80 i 240 litrów.
Z posesji jednorodzinnych kubły z odpadami kuchennymi będą opróżniane raz na dwa tygodnie, a w zabudowie wielorodzinnej - sukcesywnie w miarę napełnienia, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Pojemniki będą własnością ZGO. Opłata za ich używanie wliczona jest w stawkę, którą mieszkańcy płacą za wywóz śmieci. Każdy z pojemników zostanie wyposażony w czip, który będzie rejestrował między innymi fakt odebrania odpadów z posesji.
Jest jednak jeden poważny problem, który cały czas sygnalizują nam mieszkańcy. Otóż do kubłów nie można wrzucać resztek kuchennych w workach - tylko luzem. Można się tylko domyślać, jak może wyglądać kubeł po opróżnieniu z takich odpadów. Kto go zatem później umyje?
Z takim pytaniem zwróciliśmy się jakiś czas temu do Zakładu Gospodarki Odpadami. W odpowiedzi odesłano nas do Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 r. Jeden z jej artykułów mówi:
„Utrzymywanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do właścicieli nieruchomości, chyba że na mocy uchwały, obowiązki te przejmie gmina, jako część usługi odbierania odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę.”
Tak też stało się w gminie Jarocin. Usługę mycia pojemników na odpady kuchenne każdy może teraz zlecić spółce ZGO Nova, która zajmuje się odbiorem śmieci.
Koszt takiej usługi to 30 zł. Cena obejmuje odbiór i transport pojemnika, mycie oraz odstawienie pojemnika do klienta.
WAŻNE! Pojemnik musi być opróżniony.
Pierwsze mycie pojemników odbędzie się w poniedziałek - 26 sierpnia. Zgłoszenia przyjmowane są jednak do czwartku - 22 sierpnia pod numerem telefonu: 519-317-852.