Od lipca w gminie Jarocin zaczęła się segregacja BIO odpadów, czyli osobne zbieranie resztek kuchennych. Akcja budzi wiele kontrowersji, a mieszkańcy, mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, mają wiele wątpliwości i pytań. Oto niektóre z nich - i odpowiedzi jarocińskiego magistratu.
Od połowy maja do końca czerwca w gminie Jarocin prowadzony był BIO pilotaż. Najpierw mieszkańców na terenie wyznaczonych kilkunastu ulic na czterech osiedlach: Ługi, Ciświca, Bogusław i Polna odwiedzali pracownicy urzędu miejskiego, którzy informowali o zasadach segregacji, odpowiadali na pytania i zbierali deklaracje.
Właściciele posesji mieli do wyboru jedną z dwóch form segregacji odpadów kuchennych. Pierwsza możliwość zakłada zbieranie ich w plastikowym kuble z napisem BIO, który dostarczy ZGO. Z kolei druga wersja to rezygnacja z pojemnika na rzecz gromadzenia bioodpadów na przydomowym kompostowniku.
Od lipca obowiązuje ona w całej gminie. Jednak osoby, które nie mają w co zbierać resztek kuchennych, bo nie dostali jeszcze pojemnika, nie mają się o co martwić. Tak naprawdę dopiero dostarczenie brązowego kubła oznacza rozpoczęcie segregacji.
O co najczęściej pytają mieszkańcy w związku z segregacją BIO odpadów?
Dlaczego nie mam jeszcze pojemnika na BIO odpady?
Brązowe pojemniki z napisem BIO są sukcesywnie dostarczane do mieszkańców gminy Jarocin przez firmę ZGO Nova. Planowany termin zakończenia dystrybucji to koniec października 2019 roku.
Czy muszę zapłacić za brązowy pojemnik?
Pojemniki z napisem BIO będą dostarczane w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jak często będą odbierane bioodpady?
- z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej - raz na 2 tygodnie
- z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej - sukcesywnie po zapełnieniu pojemnika jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu
- z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne - raz na 2 tygodnie
Kto będzie mył pojemniki po BIO odpadach?
Zgodnie z obowiązującym „Regulaminem utrzymania porządku na terenie gminy Jarocin” mycie pojemników jest obowiązkiem właścicieli posesji. Usługę taką - za dodatkową opłatą - będzie można jednak zlecić firmie ZGO Nova, która odbiera odpady od mieszkańców gminy Jarocin. Cennik na tę usługę zostanie wkrótce ogłoszony.
Co z właścicielami posesji, którzy bioodpady przeznaczają do skarmiania przez zwierzęta?
Nie ma możliwości, aby przeznaczać cały strumień odpadów biodegradowalnych - kuchennych do karmienia zwierząt. W kategorii tych odpadów są na przykład zużyte ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne, które jednak powinny znaleźć się w pojemniku na bioodpady kuchenne.