Program bezpłatnych badań mammograficznych prowadzi i w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach akcji badanie można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusach, które dojeżdżają do najodleglejszych zakątków kraju. Już wkrótce taki mommobus przyjedzie do Jarocina.
Bezpłatna mammografia - sprawdź, gdzie możesz ją wykonać
Profilaktyczną akcję bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi na zlecenia NFZ-u prowadzi zielonogórski NS ZOZ „Diagnostyk”. Harmonogram postojów mammobusów można sprawdzić TUTAJ.Z badania mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat (urodzone między 1950 a 1979 rokiem), które są ubezpieczone i przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego badania lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy a nie były leczone z powodu raka piersi.
Jednym z miejsc, gdzie przyjedzie mammobus w ramach akcji NFZ-u będzie Jarocin. Nastąpi to w poniedziełek - 19 lutego. Specjalistyczny pojazd stanie na parkingu przy Jarocin Sport, przy ul. Sportowej 6.
Na badanie należy się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 pod numerm telefonu: (68) 414-14-11 lub online TUTAJ.
Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach programu NFZ-u - „Profilaktyka raka piersi” można też wykonać w poradniach stacjonarnych - wykaz znajdziesz TUTAJ.
Więcej informacji o programie profilaktyki NFZ-u szukaj TUTAJ.
Co możesz zrobić, jeśli nie kwalifikujesz się do programu bezpłatnych badań?
Jeśli nie kwalifikujesz się do programu „Profilaktyka raka piersi”, bo masz mniej niż 50 lub więcej niż 69 lat, możesz też wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekologa, onkologa).Lekarz może zlecić badania tak często, jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne.
Najbliższą Twojego miejsca zamieszkania poradnię położniczo-ginekologiczną wyszukasz TUTAJ.
Obserwuj swoje ciało i raz w miesiącu (najlepiej 3-5 dni po miesiączce) wykonuj samobadanie piersi. Jest ono:
- bardzo ważnym elementem profilaktyki raka piersi,
- czynnością pozwalającą na wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe.
Jeśli nie potrafisz rozpoznać zmiany w piersi lub masz wątpliwości, zgłoś się do ginekologa. W zależności od wskazań skieruje cię na dodatkowe badania obrazowe - USG piersi lub mammografię.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.