reklama
reklama

Kandydatka na burmistrza Jarocina odpowiada na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Biegański

Kandydatka na burmistrza Jarocina odpowiada na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl - Zdjęcie główne

Kandydatka na burmistrza Jarocina odpowiada na pytania od Czytelników i Internautów jarocinska.pl | foto M. Biegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Samorządowe Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę. Aby ułatwić mieszkańcom wybór, kandydaci na burmistrza Jarocina odpowiadają na 20 pytań od Czytelników Gazety Jarocińskiej i Internautów jarocinska.pl. Poniżej odpowiedzi Urszuli Wyremblewskiej-Korzyniewskiej.
reklama

Już w najbliższą niedzielę - 21 kwietnia, wybierzemy burmistrza Jarocina. Głosować będziemy mogli na jednego z dwojga kandydatów: Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską z KWW Razem Kochamy Jarocin i Bartosza Walczaka z KWW Ziemia Jarocińska Bliżej Ludzi.

Na pytania Czytelników i Internautów odpowiada Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Aby ułatwić wybór, przedstawić kandydatów i odkryć, nie tylko ich poglądy, ale pomysł na kierowanie gminą Jarocin, podejmujemy szereg działań. W naszej redakcji dwukrotnie zorganizowane zostały debaty kandydatów - przed pierwszą i drugą turą wyborów. Publikujemy też - w internecie i papierowym wydaniu naszego tygodnika, serię ich odpowiedzi na istotne pytania dotyczące ważkich spraw i problemów między innymi z życia społecznego, gospodarki, finansów, kultury, oświaty, spółek gminnych i inwestycji.

Kilkukrotnie też zwracaliśmy się do naszych Czytelników i Internautów, aby za naszym pośrednictwem, zadawali pytania kandydatom. Poniżej publikujemy 20 takich pytań, na które odpowiedziała Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.

Proszę wymienić 3 cechy kontrkandydata, które uważa pani za korzystne w pełnieniu urzędu burmistrza.
aparycja
dobrze skrojone garnitury
uśmiech

Czy pozwolisz na to, by pod Jarocinem powstało składowisko odpadów radioaktywnych? Było ono w planach w przypadku budowy elektrowni atomowej - te plany, dotyczące energii atomowej wróciły i są wdrażane.  
Zdecydowanie nie.

W trakcie mijającej kampanii, ale także przed nią wiele mówiło się o potrzebie budowy basenu odkrytego w gminie. Pojawiały się pomysły budowy w Golinie, a nawet Roszkowie. Czy jeśli pani zostanie burmistrzem zamierza wybudować basen odkryty - jeśli tak, czy w którejś z wymienionych lokalizacji i konkretnie z jakich środków. 
Tak. W Jarocinie. Ze środków wygenerowanych przez spółkę gminną, gminę i środków zewnętrznych.

W Gdyni walczący w drugiej turze kandydaci zapowiadają koalicję. Tadeusz Szemiot zadeklarował, że jeśli wygra, zaproponuje Aleksandrze Kosiorek stanowisko wiceprezydenta. Takiego rozwiązania nie wykluczyła Kosiorek “w imię dobrej współpracy”. Ani Ziemia Jarocińska, ani Kochamy Jarocin nie ma większości w radzie. Czy taka koalicja i współpraca jest możliwa w Jarocinie? 
Koalicja w Radzie Miejskiej jest jak najbardziej możliwa, przede wszystkim programowa, ale nie widzę możliwości objęcia stanowiska wiceburmistrza przez kontrkandydata.

Czy decyzje jako burmistrz będzie pani podejmowała samodzielnie? Wszak za obiema osobami stoją dość silne postacie  - wymienić wystarczy obecnego burmistrza, czy jego dawnych bliskich współpracowników. Jednym zdaniem - czy będzie pani niezależna?  
Burmistrz odpowiada a wszystkie decyzje i reprezentuje gminę na zewnątrz, więc musi być niezależny, bo ta na burmistrza ostatecznie spada pełna odpowiedzialność.

Jakie propozycje ma pani dla ludzi młodych, wykształconych, żeby po studiach chcieli wracać do Jarocina, tutaj mogli znaleźć godziwą pracę i przestrzeń do życia. 
Cel priorytetowy, to stworzenie miejsc pod inwestycję, tak aby przyciągnąć inwestorów z atrakcyjnymi  miejscami pracy. Otwiera się przed nami taka szansa i musimy z niej koniecznie skorzystać. Przygotowujemy również ofertę mieszkaniowa dla młodych ludzi.

Czy gmina powinna rozbudować sieć żłobków publicznych? Jeśli tak - jak pani zamierza to zrobić i w jakim rozmiarze? 
Będziemy nadal korzystać z programu rządowego Maluch Plus, dostosowując sieć żłobków do rozwoju przestrzennego miasta.

Mieszkam na osiedlu które powstało kilkadziesiąt lat temu, wciąż nie mamy utwardzonej drogi, choć jest to droga gminna, tymczasem gmina buduje drogi na osiedlach, gdzie jeszcze nie ma domów. Jaki jest pani pogląd na taką politykę, jak to należy rozwiązać.  
Powinien powstać gminny kalendarz inwestycji drogowych. Drogi powinny być budowane i remontowane tam, gdzie mieszkają ludzie, a nie w lesie czy w środku  pola.

Jak zamierzasz przygotować gminę Jarocin i jej mieszkańców na wypadek zagrożenia konfliktem zbrojnym? 
Budowa awaryjnych ujęć wód przy strategicznych obiektach gminnych. Zróżnicowanie zaopatrzenia w energię gospodarstw domowych. Wyznaczenie punktu medycznego, punktu zbiórek. Audyt oraz wskazanie miejsc służących jako schrony. Przeszkolenie i zakup sprzętu dla jednostek Straży Pożarnej, Szpitala czy PCK. Zmagazynowanie przenośnych łóżek szpitalnych, pakietów żywnościowych, agregatów prądotwórczych, masek przeciwgazowych. Przeszkolimy społeczeństwo w zakresie odczytywania sygnałów alarmowych. Włączymy w działania krótkofalowców.

Czy jeśli zostanie pani burmistrzem zlikwiduje pomnik prof. Szyszko, który w żaden sposób nie był związany w Jarocinem, a usadowienie monumentu wywołało wiele kontrowersji? 
Stawianie i likwidowanie pomników jest w kompetencjach Rady Miejskiej w Jarocinie i wykonam decyzję radnych w tym zakresie.

Jaki pomysł ma pani na zagospodarowanie terenów gminnych przy zalewie w Roszkowie? Proszę o podanie terminu realizacji oraz źródła finansowania.
Teren ten powinien pełnić funkcje sportowo-rekreacyjne. Powinna tam powstać infrastruktura sprzyjająca wędkarzom, żeglarzom, edukacji przyrodniczej, piknikowaniu i biwakowaniu. Środki można pozyskać z programów UE na rozwój obszarów wiejskich. Jest to możliwe do realizacji w najbliższej kadencji.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że wiele stanowisk w samorządzie, spółkach gminnych, etc. jest obsadzanych wg klucza znajomości - jak pani zamierza zmienić tę sytuację - innymi słowy, jaka będzie polityka zatrudnienia w gminie, samorządzie, spółkach. 
Dobra polityka zatrudnienia nie polega na zwalnianiu pracowników spółek i instytucji gminnych wraz ze zmianą władzy. Polega natomiast na wprowadzeniu zasad, dzięki którym stanowiska będą obejmowali ludzie kompetentni i otwarci na potrzeby mieszkańców.

Czy uważa pani, że jest potrzeba uruchomienia gminnego programu ewidencji, sterylizacji i czipowania psów i kotów - jeśli tak, jak i kiedy chce to zrealizować.   
Tak. Uważam, że czipowanie zwierząt było dobrym działaniem. Gminny program sterylizacji powinien szczególnie obejmować koty wolno żyjące i wspierać działania schroniska w tym zakresie.

W ostatnim rankingu „Gmin dobrych do życia” serwisu samorządowego PAP-u - gmina Jarocina była na 393 miejscu. Wyżej są Środa Wlkp., i chociażby Śrem. Ma pani pomysł na to, żeby gmina Jarocin była lepszym miejscem do życia, lepiej realizowała potrzeby mieszkańców? Jak to zrobić?   
Warunki do życia, to możliwość dobrej pracy w miejscu zamieszkania. Dlatego priorytetem jest utworzenie strefy inwestycyjnej i pozyskanie inwestorów, po to, aby Jarociniacy mogli pracować, żyć i rozwijać się w naszej gminie.

Nowe osiedla są budowane na prywatnych terenach, przy drogach prywatnych. Często mieszkańcy, którzy postanowili swoje życie związać z Jarocinem, zostają z problem błota i dziur w drodze dojazdowej - deweloper nie był zobowiązany do budowy drogi, a miasto umywa ręce, jakby to nie byli jego mieszkańcy. Czy jako burmistrz planuje pani rozwiązać problem dróg prywatnych i pomoc mieszkańcom.
Gmina powinna sukcesywnie przejmować nieodpłatnie prywatne dotychczas drogi i wprowadzić je do kalendarza inwestycji drogowych. W przyszłości gmina powinna zawierać tzw. umowy urbanistyczne, które zobowiążą inwestora, w tym przypadku dewelopera, do wybudowania poza mieszkaniami także infrastruktury towarzyszącej, w tym drogowej.

Niska emisja, szczególnie w okresie grzewczym, nie daje żyć i w zasadzie zagraża naszemu i naszych dzieci zdrowiu. To czuć na każdym większym osiedlu domów jednorodzinnych, a nawet w skupiskach wiejskich. Co pani zdaniem gmina powinna z tym zrobić i jak.
Priorytetem jest stworzenie w gminie punktu wsparcia w pozyskaniu przez mieszkańców środków z programu Czyste Powietrze na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła na zgodne z normami. Gmina powinna również ze swojego budżetu wspierać taką wymianę piecy w zdecydowanie większej kwocie niż dotychczas.

W Stanach Zjednoczonych tradycja jest, że wraz z kandydatem na prezydenta ogłaszany jest kandydat na wiceprezydenta i obywatele głosują na taki pakiet wyborczy. Chciałbym się dowiedzieć jakie osoby zajmą najbardziej eksponowane stanowiska w gminie (wiceburmistrza, sekretarza gminy), jeśli zostanie pani burmistrzem? 
W Komitecie Razem Kochamy Jarocin skupiliśmy się na pracy, a nie na podziale stanowisk. Na takie rozmowy przyjdzie czas po wyborach. Wypowiadałam się również w tym zakresie w debacie w telewizji Proart przed pierwszą turą wyborów.

Ponad rok temu Jarocin Sport oraz władze Jarocina zrezygnowały ze współpracy z szkółką Wodny Świat, w której pływało prawie 700 dzieci. Czy jeśli zostaniesz burmistrzem przywrócisz działalność szkółki Wodny Świat w Aquapark Jarocin i umożliwisz dzieciom kontynuować naukę i treningi z pływania, a rodzicom możliwość wyboru szkółki, z której będą chcieli skorzystać? 
Każdy podmiot prywatny czy pozarządowy powinien mieć możliwość korzystania na zdrowych zasadach z obiektów gminnych spółek. Niedopuszczalne jest wykluczanie kogokolwiek przez prezesów tych spółek bądź władze tej gminy. Spółki gminne nie powinny też konkurować z prywatnymi podmiotami gospodarczymi.

Czy jeśli zostanie pani burmistrzem Jarocina przewiduje zmiany w organizacji Jarocin Festiwal, szczególnie dotyczące miejsca i czy jest szansa, że wróci dawny „rów na Maratońskiej” - ulica będzie otwarta w trakcie wydarzenia.
Co do miejsca festiwalu nie przewiduję zmian. Natomiast chciałabym, aby festiwal rozwijał się poprzez wydarzenia towarzyszące w różnych częściach miasta. Powinni móc współtworzyć go również mieszkańcy i nasi lokalni przedsiębiorcy. Ulica Maratońska powinna zostać otwarta dla Mieszkańców.

Jaki ma pani pomysł na współpracę i dofinansowanie organizacji pozarządowych działających na terenie gminy, tak aby czuły się traktowane równo. Czy gmina będzie sama realizować wydarzenia kulturalne i sportowe, np. treningi, rajdy, koncerty, czy będzie preferowała powierzenie wykonania zadania Stowarzyszeniom, które się w tym specjalizują?
Przez lata organizacje społeczne, działające na terenie naszej gminy, udowodniły, że potrafią organizować samodzielnie działania wpisane w ich założenia statutowe. Gmina powinna to szanować i wspierać technicznie i finansowo w  organizacji tych przedsięwzięć, a te największe współorganizować razem z tymi organizacjami. Zamierzam również w wyższym stopniu dotować Ochotnicze Straże Pożarne. 

 

CZYTAJ TAKŻE

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama