Reklama

Związki zawodowe piszą sprzeciw do Gazety. Redaktor naczelny odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do naszej redakcji trafił sprzeciw Związku Zawodowego pracowników ZGO w Jarocinie. Poniżej publikujemy treść pisma i odpowiedź redaktora naczelnego Gazety Jarocińskiej.

Reklama

Do naszej redakcji trafił sprzeciw Związku Zawodowego pracowników ZGO w Jarocinie. Poniżej publikujemy treść pisma i odpowiedź redaktora naczelnego Gazety Jarocińskiej.

Sprzeciw

pracowników przeciwko nieprawdziwym informacjom publikowanym w Gazecie Jarocińskiej i na portalu jarocinska.pl

My niżej podpisani przedstawiciele Związku Zawodowego oraz pracownicy ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu oficjalnie składamy sprzeciw przeciwko publikowaniu nieprawdziwych i krzywdzących informacji na łamach Gazety Jarocińskiej, na portalu jarocinska.pl i w mediach społecznościowych, jakoby nasz zakład pracy był emitorem odorów pojawiających się na terenie Jarocina.

ZGO Sp. z o. o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu to nasze miejsce pracy, którego będziemy stanowczo bronić. Liczba pracowników, która stale zwiększa się, jednoznacznie świadczy o dobrych i godnych warunkach pracy. Ponadto ciągle odwiedzają nas partnerzy z innych instalacji w Polsce, po to żeby uczyć się od nas najlepszego zagospodarowania odpadów. Wiemy o tym, że pracujemy w jednym z najlepszych zakładów w Polsce. Spółka spełnia wyśrubowane normy środowiskowe, jakościowe oraz bezpieczeństwa. Pomimo tego padamy ofiarami krzywdzących informacji pojawiających się w mediach lokalnych, na podstawie oskarżeń grupy kilkunastu osób, które ewidentnie nie potrafią rozróżnić dymu z komina i zapachu obornika od zapachu odpadów.

Wiemy, że akcja protestacyjna skierowana w nasze miejsce pracy, jest nakręcana przez kilkunastoosobową grupę mieszkańców, inspirowaną nielicznymi osobami z opozycji oraz bezwiednie powielanymi nieprawdziwymi informacjami, zamieszczanymi przez redaktorów Gazety Jarocińskiej. Nie ma naszej zgody na szykanowanie naszego miejsca pracy.

Prosimy o rzetelne i staranne rozważanie zbieranych informacji zanim zostaną wykorzystane jako materiały prasowe. Nadto o uzyskanie stanowiska Spółki przed publikacją materiałów prasowych, nie zapominając o autoryzacji tekstów, w celu ochrony renomy Przedsiębiorstwa, która jest nieustannie podważana z uwagi na niestaranność i braki w rzetelności dziennikarskiej, których przestrzegania w pracy dziennikarskiej wymaga art. 12 ustawy prawo prasowe.

 

W załączeniu 176 podpisów (zobacz galeria) 

Odpowiedź

redaktora naczelnego Gazety Jarocińskiej i portalu jarocinska.pl 

Absolutnie nie zgadzam się z twierdzeniem autorów pisma skierowanego do wydawcy Gazety, którego nadawcą jest Związek Zawodowy oraz pozostali pracownicy ZGO Sp. z o.o. - Wielkopolskie Centrum Recyklingu, że na łamach Gazety Jarocińskiej i portalu jarocinska.pl publikowane są „nieprawdziwe informacje”, jak stwierdzono w piśmie „jakoby nasz zakład był emitorem odorów pojawiających się na terenie Jarocina”.

W numerze 44 Gazety Jarocińskiej (44/1620), która ukazała się w druku 2 listopada w publikacji „WIOŚ stwierdził co najmniej kilkukrotne przekroczenia” informowaliśmy Czytelników o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska delegatura w Kaliszu w Zakładzie Gospodarki Odpadami  - Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie.

Inspektoraty Ochrony Środowiska są organami administracji rządowej, działającymi niezależnie i podejmującymi między innymi kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska i racjonalnym użytkowaniu zasobów przyrody. Uznajemy za nasz obowiązek, nie tylko wobec opinii publicznej, informowanie o efektach działań podejmowanych przez WIOŚ również w tak znaczącym dla naszego terenu i środowiska podmiocie jakim jest ZGO - WCR. Tym bardziej, że takich czynności domagali się mieszkańcy Jarocina, którzy w tej sprawie wysłali zażalenia do WIOŚ i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, o czym informowaliśmy we wcześniejszych publikacjach.  

W artykule napisaliśmy, że inspektorzy „stwierdzili co najmniej kilkukrotne przekroczenie ilości składowanych odpadów zielonych oraz obecność odorów, które mogą się przedostawać poza zakład”. Dziennikarka Gazety dopytywała o szczegóły w rozmowie z Jakubem Kaczmarkiem, kierownikiem delegatury WIOŚ w Kaliszu, który komentując wyniki kontroli powiedział między innymi „Odory zostały stwierdzone. Nie pochodzą one ze składowiska, ale z innych miejsc na terenie zakładu. Nasi kontrolerzy zaobserwowali, że najwięcej z magazynowania odpadów zielonych. To są ustalenia organoleptyczne, ponieważ nie ma miernika zapachów.”

Hołdując złotej zasadzie obiektywizmu - wysłuchajcie i drugą stronę - od razu po uzyskaniu informacji z WIOŚ na temat kontroli w ZGO, zwróciliśmy się z pytaniami na piśmie do zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami z prośbą o odniesienie się do wyników przeprowadzonej kontroli. Do tej pory (poniedziałek, 8 listopada) nie otrzymaliśmy od zarządu spółki odpowiedzi na zadane pytania, ani żadnego stanowiska, pomimo że jest to obowiązkiem zarządu spółki, w której przypomnę udziały mają nasze samorządy.

Ubolewam, że w ostatnim czasie ZGO WCR zamiast merytorycznie odnosić się do wyników kontroli, czy wcześniej opinii mieszkańców, skarżących się na odory wyczuwalne nie tylko na osiedlach sąsiadujących z instalacją przetwarzania odpadów, kieruje do redakcji Gazety jedynie mniej lub bardziej uzasadnione żądania sprostowań, przygotowywane przez zewnętrzne kancelarie. To w żadnej mierze nie rozwiązuje problemu.  

Na marginesie dodam, że przedstawiciel spółki, który dostarczył do naszej redakcji ww. sprzeciw, nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zarząd ZGO udostępnił załodze i związkom zawodowym wyniki ostatniej kontroli WIOŚ. Mimo kilku prób nie udało mi się także porozmawiać z szefem związków Mateuszem Adamkiewiczem.  

Gazeta i portal jarocinska.pl wielokrotnie informowała o nękającym jarociniaków smrodzie. Wsłuchując się w informacje płynące od mieszkańców, każdorazowo przy tego typu publikacjach staraliśmy się uzyskać stanowisko ZGO, odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego w Jarocinie, Starostwa Powiatowego, WIOS-iu, władz miasta - a więc wszystkich stron, które mogą merytorycznie i kompetentnie wypowiadać się w kwestii poruszanego problemu. 

 Autorzy pisma wysuwają niczym niepoparty wniosek, że „akcja protestacyjna (…) jest nakręcana przez kilkunastoosobową grupę mieszkańców, inspirowaną nielicznymi osobami z opozycji oraz bezwiednie powielanymi nieprawdziwymi informacjami”. Warto w tym momencie przypomnieć, że na problem zwrócił uwagę również burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, który reprezentuje gminę w spółce ZGO. Tak pisał w mediach społecznościowych w 2019 roku. „Wsłuchując się w głosy mieszkańców o niemiłych zapachach Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie testuje urządzenie do ich neutralizacji. Jeśli urządzenie spełni wszystkie wymogi, a jego działanie będzie skuteczne, to nie jest wykluczone, że maszyna ODOR CONTROL zostanie zakupiona, po to aby polepszyć jakość życia mieszkańców.”

Wraz z Wydawcą Gazety stoję na stanowisku, że pismo Związku Zawodowego ma charakter pomówień i narusza dobra osobiste zarówno wydawnictwa jak i Gazety Jarocińskiej jako tytułu ukazującego się na rynku prasowym od ponad 31 lat.

Bartosz Nawrocki 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy