Po przestawieniu zegarków z godziny 2.00 na 3.00 będziemy spali o godzinę krócej. Zdaniem specjalistów zmiana czasu ma, wbrew pozorom, duży wpływ na ludzki organizm. Ciało przyzwyczajone do powolnych zmian może nieoczekiwanie zareagować na krótszy o godzinę sen. Wiele osób w tym okresie narzeka na zmęczenie, choć są i tacy, którzy przez zaburzenie poczucia czasu i rytmu dobowego skarżą się na bezsenność.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.
Koniec ze zmianą czasu?
Podział na czas zimowy i letni obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1983 roku. Na wiosnę zegarki tradycyjnie przestawiamy z godz. 2 na 3. Od października w Polsce obowiązywał czas zimowy, teraz będzie letni. Miała to być ostatnia taka zmiana, bo już przed laty rozpoczęła się dyskusja o tym, czy zmiana czasu jest potrzebna. I praktycznie wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej są zgodni - nie jest.
W poprzednim roku zatwierdzono więc zmianę, ale ostateczne decyzje miały podjąć kraje członkowskie. W zamyśle miało się to stać już w tym roku. Niestety pandemia pokrzyżowała te plany. Politycy musieli zająć się innymi sprawami, odkładając zmianę czasu na co najmniej kolejny rok.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.