Nie ma końca problemów z wodą w części gminy Jaraczewo. Miesiąc temu pisaliśmy o brunatnej wodzie w kranach, na którą skarżyli się mieszkańcy Jaraczewa, Goli i Łobza. Szef Komunalnego Zakładu Budżetowego, który zajmuje się doprowadzaniem wody tłumaczył, że zakład robi wszystko, co jest możliwe, żeby zminimalizować wysoką barwę i mętność wody.
- Cyklicznie wykonywane są badania wody na stacjach i w wybranych punktach sieci, dodatkowo przeprowadzane są kontrole przez sanepid. Zapewniam, że woda w żadnym wypadku nie jest szkodliwa dla zdrowia - wyjaśnia Wojciech Wiszniewski, dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jaraczewie.
Zła jakość wody w gminie Jaraczewo. Zobacz, w których miejscowościach
Teraz KZB w Jaraczewie opublikował komunikat, z którego wynika, że mieszkańcy Jaraczewa, Goli, Łobza, Łukaszewa i Nieźdzwiad nie mogą spożywać wody bezpośrednio z kranu. Należy ją przegotowywać do przygotowywania posiłków, mycia i płukania owoców i warzyw, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także kąpieli noworodków.
„Zaleca się, aby niemowlęta i dzieci do 3. roku życia spożywały wodę butelkowaną. Woda może być używana do celów sanitarnych” - czytamy w komunikacie podpisanym przez dyrektora KZB w Jaraczewie, który przeprasza za utrudnienia i informuje, że planowana jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Jaraczewie.
Zła jakość wody w gminie Jaraczewo. KZB szuka przyczyny
Szef KZB w Jaraczewie tłumaczy, że pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymał wyniki badań z sanepidu, który stwierdził, że woda nie spełnia wymaganych parametrów.
- Natychmiast po otrzymaniu wyników przystąpiliśmy do przeglądu procesów uzdatniania wody, oraz do dezynfekcji sieci, której celem jest wyeliminowanie mikroorganiznów przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dla odbiorcy - mówi Wojciech Wiszniewski.
Aktualnie nie zna przyczyny pogorszenia się jakości wody.
- To może być awaria sieci, nieszczelność układu, zanieczyszczone wywietrzniki, to wszystko może powodować przenikanie do sieci różnych mikroorganizmów. Chlorowanie wody ma wyeliminować ten problem - przekonuje dyrektor.
Nie potrafi określić, jak długo taka sytuacja może potrwać, jednocześnie zapewnia, że w tym tygodniu woda powinna uzyskać właściwe parametry.
- W dniu dzisiejszym (9 sierpnia) pobraliśmy próbki wody w kilku miejscach, aby ustalić, na ile chlorowanie pomogło i gdzie ewentualnie szukać awarii - informuje dyrektor.
Jednocześnie prosi mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość.
Zła jakość wody w gminie Jaraczewo. Nie pierwsza taka sytuacja
Dwa lata temu Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Jarocinie na podstawie przeprowadzonych badań wody z wodociągu w Jaraczewie wykrył w niej
bakterie coli.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.