Reklama

Reklama

Żerków. Fundusz sołecki. Na co planują przeznaczyć go wioski

Opublikowano: czw, 17 gru 2020 13:57
Autor:

Żerków. Fundusz sołecki. Na co planują przeznaczyć go wioski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Żerków. Fundusz sołecki. Na co planują przeznaczyć go wioski. Przeszło 600 tys. gmina Żerków planuje przeznaczyć na fundusz sołecki dla poszczególnych wiosek. Najwięcej zarezerwowano dla sołectwa Chrzan i Laski ponad 50 tys. zł, a najmniej Chwałowa - niecałe 15 tys. zł. Od czego zależy wysokość kwoty funduszu?

 

 

Gmina Żerków - druga, co do wielkości w powiecie jarocińskim dopiero od roku może szczycić się funduszem sołeckim. Zwolenników wyodrębnienia pieniędzy dla każdej wioski przybyło po ostatnich wyborach samorządowych. Tym samym rada miejska zagłosowała za wydzieleniem odpowiedniej sumy pieniędzy.

 

 

Fundusz sołecki – zasady jego przyznawania

W tym roku mieszkańcy wsi po raz drugi decydowali, na co zostanie wydana wyliczona dla nich pula środków. Musieli jednak dochować ustawowy termin i do 30 września złożyć wniosek z odpowiednimi dokumentami: uchwałą podjętą przez zebranie wiejskie z protokołem i listą obecności.

 

 

Z informacji otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Żerkowie wynika, że wszystkie sołectwa złożyły wymagane wnioski i tylko w przypadku jednej miejscowości nie został on rozpatrzony pozytywnie. Chodzi o Paruchów. Powodem sytuacji było zaplanowanie przedsięwzięć, które nie dotyczyły terenów należących do gminy. Natomiast wysokość przyznanych środków zależna jest od liczby mieszkańców.

 

 

W 2020 roku zabezpieczyliśmy pieniądze na projekt budowy wiaty przy sali wiejskiej. W nadchodzącym roku zamierzamy go zrealizować. Część pieniędzy przeznaczyliśmy na budowę sanitariatów przy naszym OSP. Od samego początku byłam za wprowadzeniem funduszu sołeckiego. Wcześniej wszystkie pieniądze były razem i nie zawsze wszystko było realizowane. W obecnej sytuacji wszystko, co zaplanujemy, musi być zrobione - zapewnia Ewa Kubacka, sołtyska Chrzana i Lasek

 

 

Fundusz sołecki - na co wydane zostaną pieniądze.

W trakcie zebrań wiejskich mieszkańcy decydowali, na co przeznaczyć pieniądze. Co ważne podejmowane działania muszą się mieścić się w ramach zadań własnych gminy Żerków i być zgodne ze strategią jej rozwoju. Najczęściej sołectwa wnioskowały o modernizacje sal wiejskich, jak i ich doposażenia w sprzęt zwłaszcza kuchenny.

 

 

Niektóre wioski postanowiły zabezpieczyć środki na wykonanie projektów dróg, budowę chodników lub utwardzenie dróg dojazdowych do pól. Zaplanowano również pieniądze na wydarzenia kulturalne. Wszystkie założone zadania muszą zostać zrealizowane do końca 2021 roku.

 

Chwałów ma około 90 mieszkańców, więc pula pieniędzy jest najniższa ze wszystkich sołectw. Staraliśmy się przeznaczyć po równo pieniądze na zaplanowane przedsięwzięcia, choć największa przeznaczyliśmy na modernizację kuchni sali wiejskiej. Wprowadzenie funduszu sołeckiego było bardzo dobrym rozwiązaniem. To mieszkańcy wsi mają największa wiedzę na temat swoich potrzeb – tłumaczy Szymon Kiełbasa, sołtys Chwałowa.

 

 

Wysokość funduszu sołeckiego w poszczególnych wioskach:

 

Antonin - 32.176,39 zł: utwardzenie części gminnej drogi gruntowej.

Bieździadów - 20.232,81 zł:  altana przy stawie, remont sali wiejskiej, modernizacja boiska, wykaszanie trawy.

Brzóstków, Śmiełów, Rozmarynów - 34.307,95 zł: wiata przy sali wiejskiej, modernizacja sali z doposażeniem, siatka wokół boiska, zabezpieczenie środków na turniej wsi.

Chrzan, Laski - 50.751,40 zł, wykonanie zadaszenia przy sali wiejskiej, budowa sanitariatów przy OSP, utrzymanie zieleni, organizacje spotkań.

Chwałów - 14.971,66 zł: rozbudowa kuchni w sali, doposażenie OSP w sprzęt, wymiana oświetlenia ulicznego, spotkania integracyjne dla mieszkańców.

Dobieszczyzna - 46.945,05 zł, doposażenie OSP, montaż klimatyzacji oraz modernizacja sali wiejskiej, ogrodzenie boiska, zakup ramp do hulajnog.

Komorze Przybysławskie - 30.653,85 zł: wydarzenia kulturalne dla mieszkańców, zabezpieczenie środków na rozbudowę kuchni i doposażenie sali wiejskiej, zabezpieczenie środków do udziału w programie Piękniej Wielkopolska Wieś.

Lgów, Gęczew - 18.574,01 zł, budowa i wyposażenie placu zabaw.

Lisew - 24.665,18 zł, remont sali wiejskiej, organizacja festynu oraz zabaw ruchowych dla dzieci

Lubinia Mała - 38.063,55 zł - wymiana drzwi i okien w sali wiejskiej, zakup i montaż lamp solarnych, zakup i montaż urządzeń na plac zabaw.

Ludwinów, Kamień - 37.099,27 zł: doposażenie samochodu dla OSP, organizacja festynu, projekt oraz budowa oczyszczalni ścieków przy sali wiejskiej.

Miniszew -18.169 zł: modernizacja sali wiejskiej, nasadzenie drzew i odnowienie placu zabaw

Paruchów - 0,00 zł

Pawłowice, Parzewnia - 19.488,54 zł: projekt i budowa oświetlenia ulicznego.

Prusinów- 17.915,24 zł: projekt na zagospodarowanie terenu i ogrodzenie placu zabaw.

Raszewy, Podlesie - 45.930,02 zł: remont i doposażenie sali wiejskiej.

Sierszew, Sucha - 24,462,18 zł, doposażenie boiska sportowego, budowa boiska do piłki plażowej, oświetlenie ledowe boiska,

Stęgosz - 36.388,75 zł: doposażenie i remont kuchni sali wiejskiej, organizacja dożynek, projekt budowy drogi asfaltowej.

Szczonów, Gąsiorów, Pogorzelica - 19.184,03 zł: zakup opału na salę wiejską, siłownia zewnętrzna

Żerniki, Kretków, Rogaszyce - 31.364,37 zł: projekt na budowę drogi i chodnika, doposażenie OSP, remont Sali wiejskiej, zakup namiotu, zakup i montaż wiaty przystankowej

Żółków - 32.480,90 zł, projekt budowy sali wiejskiej, projekt i montaż oświetlenia ulicznego, festyn rodzinny

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Ann

  Bieździadów swojego radnego i sołtysa powinien wynieść na kopach - na zbity pysk Nie ma praktycznie drogi (puszcza pyzderska ma lepsze -chyba gorszych nie ma nigdzie), nie ma chodnika! Kaska zaś pójdzie na trawniczki i altanki?!?!?! To tak jak by człowiek ze złamaną ręką poszedł do szpitala - tam jednak miast opatrzyć rękę, zrobili by mu operację plastyczną nosa! Na ..uj wam nowy nosek jak wam z ręki gnat wystaje!!!! Mieszkańcy myślcie troszkę

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -10

  Śmieszny pis

  Projekt budowy sali wiejskiej w Żółkowie który jest oddalony od Żerkowa o 50 metrów... po prostu kabaret

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -10

  gość

  to znaczy że część pieniedzy pójdzie na przeżarcie i przepicie???