Reklama

Zdrój czysty jak nigdy dotąd [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyły się prace rewitalizacyjne w podjarocińskim Zdroju. Leśna oaza spokoju diametralnie zmieniła swoje oblicze.

Reklama

Jarocin. Do Zdroju. Sporo osób wybiera to  - z jednej strony odosobnione, a drugiej - będące blisko miasta miejsce na weekendowe spacery. Zdrój zmienił swoje oblicze jesienią ubiegłego roku. Sporo osób docenia prace rewitalizacyjne i zmiany, które zaszły wokół stawu. Nie wszystkim przypadły one jednak do gustu. - Za dużo drzew wycięto - słychać komentarze. W ubiegłym tygodniu poprosiliśmy was o zdjęcia z waszych wycieczek do Zdroju. Można je zobaczyć w naszej galerii. Przypominamy nasz tekst z jesieni. 

Rewitalizacja Zdroju w Jarocinie. Co się zmieniło? 

Zakończyła się już rewitalizacja popularnego Zdroju, miejsca weekendowych spacerów wielu jarociniaków. To wyjątkowo urokliwy zakątek położony w kompleksie leśnym między Jarocinem, a Cielczą. Od dawna wymagał gruntownej modernizacji. Sytuacji postanowiło zaradzić Nadleśnictwo Jarocin inwestując swoje środki w odbudowę znajdującego się tu zbiornika wodnego. 

W ramach przedsięwzięcia wzmocniono nadwątlone czasem oraz działalnością żyjących tu bobrów groble, odmulono zarośnięty staw oraz odbudowano system zastawek regulujących w nim poziom wody. Zwiększono w ten sposób potencjał retencyjny miejsca pozwalający przeciwdziałać powodzi i suszy. Brzegi stawu zostały w newralgicznych miejscach umocnione kamiennym tłuczniem i podobnie jak brzegi Lipinki, wyłożone trawą z rolki. Istotnym celem rewitalizacji Zdroju było zwiększenie bioróżnorodności tego miejsca, dlatego też sam staw wzbogacił się o małą wyspę, mającą być docelowo ostoją dla żyjącej tu fauny.

Zdrój. Co zrobiono za 2 miliony złotych?

Prace projektowe trwały w latach 2018-2019, a roboty budowlane rozpoczęto w grudniu zeszłego roku. Finał nastąpił w październiku. W przetargu oferty złożyło pięć firm. Najwyższą ocenę uzyskało Przedsiębiorstwo Ekologiczne Budeko z Dopiewa. Powierzchnia zbiornika wynosi obecnie 2,18 ha, a pojemność maksymalna - 38.900 m3. Według przewidywań może ją osiągnąć późną wiosną 2022 r. Głębokość Zdroju jest zmienna i waha się od 1 m w najpłytszym miejscu do maksymalnie 2,90 w najgłębszym. W trakcie prac na zbiorniku pozostawiono 2 wyspy w celu zwiększania bioróżnorodności oraz zbudowano dodatkowo jeszcze jeden cypel. Nadleśnictwo Jarocin nie przewiduje rekreacyjnego udostępnienia zbiornika, dlatego obowiązywać będzie zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych.Korzystanie z tego miejsca, czyli poruszanie się leśnymi ścieżkami i dróżkami w obrębie zbiornika jest dozwolone na podstawie przepisów ogólnych wynikających z ustawy o lasach.

Inwestycja była realizowana przez Nadleśnictwo Jarocin w ramach projektu „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. Proponowane przez nadleśnictwo działania otrzymały dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2024-2020r. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 2.000.018,72 zł, w tym kwota dofinansowania - 1.382.126,75 zł.

Zdrój. Oficjalnie to nie miejsce rekreacji. Ludzie chcieli by ławeczki 

Niestety Nadleśnictwo Jarocin nie przewidziało dla Zdroju funkcji rekreacyjnej. Wielka szkoda, ponieważ miejsce to od od zawsze było atrakcyjnym celem pieszych i rowerowych eskapad mieszkańców Jarocina. Rodzinne wyprawy do Zdroju dla wielu Jarociniaków stały się już weekendową  tradycją. 

Może warto zastanowić się nad tym, jak przywrócić Zdrojowi jego pierwotny blask, na powrót czyniąc go popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców naszego miasta?                                     

Waszym zdaniem ta inwestycja była potrzebna? Macie związane z tym miejscem wspomnienia? Komentujcie.

Drodzy Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy