Rak piersi to najczęściej spotykana choroba nowotworowa wśród kobiet. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwór piersi rozpoznaje się u około 12% kobiet na świecie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba zdiagnozowanych nowotworów piersi na świecie zwiększyła się o blisko 100%. To bardzo niepokojące dane. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, ponieważ w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.Szacuje się, że obecnie na raka piersi choruje w Polsce około 140 tysięcy kobiet. Każdego roku notuje się około 19 tysięcy nowych zachorowań. Rak piersi jest w naszym kraju na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zachorowalność kobiet na nowotwory (około 23% wszystkich zachorowań) i na drugim, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (15% przypadków wszystkich zgonów).
Główną przyczyną tak wysokiej umieralności jest zbyt późne wykrycie choroby, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. A w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne piersi:
- samobadanie,
- mammografię,
- USG.
Rak piersi nie tylko u kobiet
Rak piersi jest nowotworem złośliwym powstającym z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów wewnętrznych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Nie znaczy to jednak, że nie występuje u mężczyzn, zdarza się to jednak rzadko.Gruczoł piersiowy kobiety zbudowany jest ze zrazików i przewodów mlecznych otoczonych tkanką tłuszczową, mięśniową i włóknistą. Większość nowotworów piersi wywodzi się z przewodów mlecznych (rak przewodowy), znacznie mniej ze zrazików (rak zrazikowy).
Raczej rzadko nowotwory piersi mogą także rozwinąć się z innych tkanek, które wchodzą w skład budowy piersi, na przykład mięsaki z tkanki mięśniowej.
Te objawy powinny nas zaniepokoić
Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często wykrywany jest przez kobiety przypadkowo, gdy w piersi zaczynają wyczuwać twardy guzek. Ale ten nowotwór może dawać również inne, znacznie prostsze do rozpoznania objawy:
- zmiana struktury skórnej na piersi (zmarszczenie lub wciągnięcie, pojawiające się owrzodzenie),
- zmiany w brodawce (owrzodzenie, wciągnięcie lub wyciek),
- powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.
Regularne badania zwiększają szansę szybkiego wykrycia niepokojących zmian
W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:
- samobadanie piersi przez kobietę,
- badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa,
- ultrasonografia piersi,
- mammografia,
- rezonans magnetyczny.
Regularne badania przyczyniają się do wzrostu szansy szybkiego wykrycia niepokojących zmian, co pomaga i dobrze rokuje w dalszym leczeniu.
„Badamy nie tylko mamy” w Jarocinie
Aby wesprzeć kobiety i nie tylko w profilaktyce raka piersi Federacja Stowarzyszeń Amazonki organizuje kampanię pod hasłem „Badamy nie tylko mamy”.Jednym miast, gdzie systematycznie zostaje ona przeprowadzana jest Jarocin. Wydarzenie organizowane jest przez Jarociński Klub Amazonka przy Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (dawny MGOPS) przy ul. Wrocławskiej 39). W tym roku odbyła się dzisiaj - 24 maja.
Na miejscu można było między innymi nauczyć się badania piersi na specjalnych fantomach, zmierzyć ciśnienie oraz poziom glukozy we krwi. Dostępne były także materiały i broszury informacyjne na temat badań profilaktycznych raka piersi.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.