Reklama

Zaskakująca decyzja sołtyski. Co się stało?

Opublikowano: czw, 16 maj 2019 10:52
Autor:

Zaskakująca decyzja sołtyski. Co się stało? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od wyborów rad sołeckich i zarządów osiedli w gminie Jarocin minęły zaledwie dwa miesiące, a już w jednym z sołectw trzeba będzie ponownie zwołać mieszkańców i wybory powtórzyć. Dlaczego - bo sołtyska zrezygnowała z pełnienia funkcji. Jakie są przyczyny tak zaskakującej decyzji?

 

 

Przez cały marzec odbywały się zebrania wyborcze w 23 sołectwach gminy Jarocin i 15 miejskich osiedlach [więcej TUTAJ].

 

 

W 8 wsiach mieszkańcy postawili na zmiany. W pozostałych przez kolejne 5 lat rządzić będą ci sami sołtysi, co do tej pory.

 

 

Z kolei w przypadku jarocińskich osiedli większość mieszkańców postawiła na dotychczasowych przewodniczących. Zmiana nastąpiła tylko na trzech osiedlach - Wojska Polskiego, Ciświca i Stare Miasto.

 

 

 

Mieszkańcy dziwili się dlaczego zebrania wyborcze odbywają się dopiero w marcu. Zazwyczaj, jeśli wybory samorządowe odbywały się jesienią, to sołeckie i na miejskich osiedlach, tuż po nowym roku.

 

 

Tymczasem od październikowych wyborów samorządowych do marca minęło pięć miesięcy.

 

 

Potrzebna była zmiana statutów sołectw i rad osiedli, ponieważ ich kadencja - podobnie jak rady gminy i powiatu - została wydłużona z czterech do pięciu lat - wyjaśniała Urszula Jasek, kierownik referatu spraw obywatelskich w jarocińskim magistracie. - Każda taka zmiana musi zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi. Dopiero po nich rada miejska wyznaczyła terminy wyboru rad sołeckich w poszczególnych miejscowościach i rad osiedli oraz terminy zebrań mieszkańców w tej sprawie - tłumaczyła urzędniczka. [więcej na ten temat TUTAJ]

 

 

W wyniku wyborów władza nie zmieniła się między innymi w sołectwie Prusy, Roszkówko. Pozostawiona na stanowisku szefowej rady soleckiej Barbara Kaganek nie nacieszyła się jednak długo stanowiskiem, które miała pełnić przez kolejnych pięć lat.

 

 

[sołtyska Prus i Roszkówka była w ubiegłym roku gospdarzem jarocińskich dożynek gminnych - szczegóły TUTAJ]

 

 

Po zaledwie dwóch miesiącach zrezygnowała z pełnienia funkcji. Przyczyną są problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają jej wypełnianie obowiązków.

 

 

Wybory w sołectwie Prusy, Roszkówko zostaną powtórzone. Kto tym razem wystartuje? Czy dwie kontrkandydatki Barbary Kaganek z marcowych wyborach zdecydują się raz jeszcze spróbować swoich sił i poddać się wyborczej ocenie mieszkańców?

 

 

 

Jedna z nich - Lucyna Stefaniak, która przegrała z dotychczasową sołtyską kilkoma głosami, weszła do składu rady sołeckiej. Przyznaje, że jeśli zostaną wyznaczone wybory, spróbuje ponownie wystartować.

 

 

Druga kontrkandydatka - Bernadetta Czarnyszka, która też należy do rady sołeckiej, mówi, że tym razem nie będzie kandydowała.

 

 

Nie chcę koleżance odbierać głosy. Będą ją wspierać - zapowiada.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE