Częste opady deszczu i ciepło to bardzo sprzyjające warunki do wzrostu roślin wszelakiego rodzaju, między innymi traw i chwastów na poboczach dróg.
Niebezpiecznie na zarośniętych zakrętach i skrzyżowaniach dróg w powiecie jarocińskim
Każdy, kto ma chociażby kawałek trawnika przy domu, wie, że w tym roku trzeba go kosić częściej niż w ostatnich, suchych latach. Wzrostowi traw i innych roślin sprzyjają bowiem warunki atmosferyczne - często padające deszcze i wysoka temperatura.Zjawisko dotyczy również traw i chwastów rosnących na poboczach dróg i ulic. Pierwsze koszenie w tych miejscach tradycyjnie odbyło się na wiosnę.
Uczestnicy ruchu drogowego mają jednak wrażenie, że na tym poprzestano, pozwalając swobodnie rosnąć trawom i chwastom, co ogranicza widoczność i stwarza realne niebezpieczeństwo, zwłaszcza na zakrętach dróg i skrzyżowaniach.
Problem dotyczy tak dróg gminnych, jak i powiatowych. Ale akurat o interwencję w sprawie tych ostatnich, zwrócił się do nas jeden z Czytelników.
„Czy starostwo w Jarocinie znów potrzebuje mediów, by wypełniać obowiązki zarządcy dróg, jak między innymi wysiekanie trawy. Od 2-3 lat po artykułach dopiero się budzą. Drogi powiatowe zarośnięte, a jak człowiekowi zwierzyna wyskoczy, to ręce umywają a ubezpieczalnia, do której kierują o odszkodowanie, bawi się w sąd i nic nie uznają” - twierdzi.
Ponad 100 komentarzy z lokalizacjami zarośniętych poboczy na terenie powiatu jarocińskiego
Po otrzymaniu tej wiadomości zamieściliśmy na profilu Gazety Jarocińskiej w mediach społecznościowych post z apelem, aby internauci podawali miejsca, gdzie są zarośnięte skrzyżowania i zakręty na drogach i gdzie powinny pojawić się służby.Pod postem pojawiły się 104 komentarze, w których wskazywano konkretne lokalizacje - właściwie w każdej z gmin powiatu jarocińskiego [niektóre komentarze PONIŻEJ].
Zwróciliśmy się też do Starostwa Powiatowego w Jarocinie z prośbą o wyjaśnienia i podanie harmonogramu wykaszania poboczy przy drogach powiatowych.
Z przekazanych informacji wynika, że w tym roku przetarg na wykaszanie poboczy przy drogach powiatowych wygrała firma „Filgarden” Filip Wojciechowski z Żerkowa.
„Prace rozpoczęto na początku maja. Do końca miesiąca wykoszono pobocza w zakresie skrajni jezdni na terenie wszystkich czterech gmin. Ponadto w czerwcu wykonano drugie koszenie ręczne poboczy na terenie miasta Jarocina, Mieszkowa, Witaszyc, Cielczy i Goliny” - podaje Wiesław Ratajczak, Główny Specjalista ds. Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Jarocinie.
I dodaje:
„W tym tygodniu rozpoczyna się drugie koszenie wszystkich poboczy dróg powiatowych w zakresie skrajni jezdni oraz na całej szerokości poboczy i rowów przy głównych drogach powiatowych. Ze względu na większy zakres niż podczas pierwszego koszenia prace realizowane będą przez dłuższy okres czasu - do połowy września. W pierwszej kolejności będą wykaszane pobocza na terenie gminy Jarocin i Żerków a następnie Kotlin i Jaraczewo. Koszenie mechaniczne wykonywane jest równocześnie przez trzy kosiarki.”
Z kolei Urząd Miejski w Jarocinie informuje, że prace związane z wykaszaniem traw rozpoczęły się 5 kwietnia, w ramach dwóch umów z wyłonioną w przetargacg firmą Tomasz Kiczka P.P.H.U. „LAS” na:
- wykaszanie traw z poboczy i rowów dróg gminnych oraz innych terenów zieleni na obszarze miasta Jarocin w roku 2024,
- wykaszanie traw z poboczy i rowów dróg gminnych oraz innych terenów zieleni na obszarze wiejskim gminy Jarocin w roku 2024.
"Referat Zieleni Miejskiej na bieżąco otrzymuje zgłoszenia mieszkańców dotyczących wykaszania i pielęgnacji zieleni, które następnie przekazuje i zleca do wykonania wykonawcom prac. Pracownicy są otwarci na spostrzeżenia mieszkańców" -zapewnia Marzena Jankowska-Jeleniewska, kierownik referatu i Ogrodnik Miejski.
Zgłoszeń można dokonywać:
- osobiście,
- telefonicznie pod numerem: (62) 749-95-48,
- mailowo pod adresem: mariusz.roszyk@jarocin.p
O tym, że potrzeby w tym roku są dużo wyższe, niż w ubiegłym roku, świadczy chociażby fakt, że w ramach bieżących umów na wykaszanie terenów gminnych w mieście, zostało wykoszone do tej pory ponad 100.000 m2 więcej niż w roku 2023, a na terenach wiejskich powierzchnia wykoszona jest o ponad 160.000 m2 większa.
"Na bieżąco kontrolujemy poziom i standardy koszenia, wskazujemy też konkretne obszary do wykoszenia i na podstawie powierzchni skoszonych terenów rozliczamy wykonawcę z dokładnością do każdego metra kwadratowego" - zaznacza Ogrodnik Miejski.
I dodaje:
"Należy zwrócić, także uwagę, że nie wszystkie tereny porośnięte trawą należą do gminy Jarocin. Znaczna powierzchnia gruntów gminy to własność prywatna lub obszary zarządzane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. W gminie Jarocin ponadto znajdują się drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe, które mają różnych zarządców. Wspomniane jednostki kierują się własną polityką utrzymania zieleni. Referat Zieleni Miejskiej nie ma wpływu na te działania."
Poniżej niektóre komentarze pod postem na profilu Gazety Jarocińskiej: „Piszecie do nas o zarośniętych skrzyżowaniach na drogach powiatowych. Gdzie powinny pojawić się służby? Wskazujcie lokalizacje”
Walentyna: „Przejazd kolejowy Radlin”
Anetta: „Ścieżka rowerowa z Jarocina do Noskowa zarośnięta”
Anita: „Główna ulica Kazimierza Wielkiego”
Iwona: „Wyjazd z ulicy Łąkowej w Cielczy”
Piotr: „Wojciechowo - Przemysławki - Łobzowiec”
Tomasz: „Generalnie to jest po połowie lipca i na wycinkę traw byłaby już najwyższa pora na terenie całego powiatu, a nie tylko na zarośniętych skrzyżowaniach. Centrum rewitalizacja super, ale im dalej tym gorzej. Na drogach jeszcze leży piasek po zimie”
Damian: „Wola Książęca od strony Witaszyc na mostku”
Marta: „W Kadziaku i droga z Kadziaka do Łuszczanowa”
Dorota: „Jarocin, Nosków, Rusko”
Maciej: „W Kurcewie krzyżówka na Sławoszew”
Wiesława: „Pisać możemy, tylko jeszcze te uwagi trzeba wziąć do serca. Myślę jednak, że ktoś bierze pieniądze za nadzorowanie i utrzymanie infrastruktury w należytym porządku. Trzeba ruszyć w teren”
Andrzej: „Droga Wola Książęca - Tarce krzaki wchodzą na drogę”
Łukasz: „Praktycznie wszędzie”
Jak oceniacie utrzymanie poboczy przy drogach w powiecie jarocińskim - zagłosujcie w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.