Reklama

Wyższe emerytury i renty od 1 marca. Zobacz, ile wyniesie podwyżka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne

Wyższe emerytury i renty od 1 marca. Zobacz, ile wyniesie podwyżka - Zdjęcie główne

Wyższe emerytury i renty od 1 marca. Zobacz, ile wyniesie podwyżka | foto uniwersalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie trzeba składać wniosków o waloryzację świadczenia. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu. Wcześniej informację o waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Reklama

Waloryzacja emerytur i rent jest prawnie określonym mechanizmem zwiększania nominalnej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych z powodu utraty ich realnej wartości wynikającej głównie z inflacji. Waloryzacja ma charakter mieszany tzn. cenowo-płacowy, czyli o wzroście świadczeń decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia.

Ile wyniesie podwyżka? Jak sobie ją wyliczyć?

W 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastosuje waloryzację procentową. Polega ona na pomnożeniu świadczenia, które przysługuje obecnie przysługuje (w kwocie brutto) przez wskaźnik 107%.

  • Kwota świadczenia brutto zł x 107% = Kwota świadczenia po waloryzacji po 1 marca 2022
Od 1 marca 2022 r. w związku z waloryzacją wyższe będą kwoty świadczeń długoterminowych, m.in. emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy czy rent rodzinnych, a także dodatków do tych świadczeń, np. dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sierot zupełnych.

Waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty

Minimalna emerytura z początkiem nowego miesiąca wynosić będzie 1,338,44 zł brutto, czyli prawie o 88 zł więcej niż przed waloryzacją. Również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wzrosną również o tą samą kwotę. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1,350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł. 

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy