Reklama

Polski ład. Emerytura z ZUS-u niższa, a z KRUS-u wyższa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne jarocinska.pl

 Polski ład. Emerytura z ZUS-u niższa, a z KRUS-u wyższa - Zdjęcie główne

Polski ład. Emerytura z ZUS-u niższa, a z KRUS-u wyższa | foto uniwersalne jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Polskim Ładzie straciło już ponad 400 tys. emerytów, choć część z nich za sprawą zapowiedzianych przez resort finansów działań może odzyskać pieniądze i w kolejnych miesiącach nie tracić.

Reklama

W redakcji „Gazety” interweniowały dwie Czytelniczki. Kobiety pobierają emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Obie świadczenia z ZUS-u otrzymały prawie o 100 zł niższe.

- Emerytura z ZUS-u jest prawie o 100 zł obniżona.  Chcę wiedzieć, dlaczego. Dzwoniłam do ZUS do Jarocina, Ostrowa. Wszędzie mnie wysyłają do Biura Obsługi Klienta, do którego nie można się dodzwonić - żali się nasza Czytelniczka.

Przekazuje, że z ZUS-u miała 611 zł.  A teraz otrzymała  prawie 100 zł. mniej.

- Nie wiem, czy zabrali jakiś podatek.  Z kolei z KRUS-u jest  mam 1.100 zł, a jest  1.200 zł - dodaje.

Polski ład. Emerytura z ZUS-u niższa, a z KRUS-u wyższa

Z identycznym problem zwróciła się mieszkanka gminy Jaraczewo.

- Mam dwie emerytury z KRUS i ZUS. Z KUS dostałam 80 zł więcej, z  ZUS-u zabrali 100 zł  Z ZUS-u do grudnia miałam 1.000 zł, a teraz dostałam 903 zł, a z  KRS-u 1.110 zł, a teraz mam prawie 1.200 zł - opowiada.


O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do wielkopolskiego oddziału ZUS-u Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS-u w Wielkopolsce informuje, że jedną ze zmian w ustalaniu podatku od  2022 roku jest podwyższenie rocznej kwoty zmniejszającej podatek do 5.100 zł, a w konsekwencji miesięcznej kwoty z 43,76 zł na 425 zł.

- Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS-u i KRUS, mogły złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. Tak też zrobiła państwa czytelniczka. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku, w kwocie do 5.100 zł  - wyjaśnia rzeczniczka.

Podkreśla, że każdy organ rentowy, w  tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia. 

- Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5.100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS-u i z innego organu rentowego np. z KRUS-u i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5.100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego - informuje Marlena Nowicka.

Aby tego uniknąć, warto złożyć w jednej z instytucji wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie, co prawda, niższe, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego. Drugie świadczenie będzie natomiast odpowiednio wyższe, bo będzie zastosowana wyższa od tego roku kwota zmniejszająca podatek.
 Czy ktoś  z Was też stracił na Nowym Ładzie? Piszcie w komentarzach.    

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy