Reklama

Tegoroczna waloryzacja emerytur nie zrekompensuje inflacji. Na co mogą liczyć seniorzy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjecie poglądowe

Tegoroczna waloryzacja emerytur nie zrekompensuje inflacji. Na co mogą liczyć seniorzy? - Zdjęcie główne

Tegoroczna waloryzacja emerytur nie zrekompensuje inflacji. Na co mogą liczyć seniorzy? | foto Zdjecie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczna waloryzacja emerytur nie zrekompensuje inflacji. Na co mogą liczyć seniorzy?

Reklama

Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent spędza sen z powiek niejednemu seniorowi. Z wyliczeń ekonomistów wynika, że może ona nie zrekompensować lawinowo rosnących wydatków, a co za tym idzie galopującej inflacji. 

Niektórzy przedstawiciele rządu zapowiadają, że być może uda się dołożyć emerytom i rencistom więcej, niż nakazywałby wskaźniki waloryzacji. Na jaką podwyżkę mogą liczyć beneficjenci ZUS-u?

Drożyzna szleje, waloryzacja może nie wystarczyć

Coroczna waloryzacja emerytur i rent nastąpi już w marcu. Jej wskaźnik, czyli to, o ile procent wzrosną świadczenia, wylicza się na podstawie danych o wzroście cen w kraju (a dokładnie wzrostu cen konkretnego koszyka dóbr, zwanego inflacją emerycką) oraz wzroście wynagrodzeń w poprzednim roku. A dane te mogą być dla seniorów bardzo niepokojące.

Jak się okazuje, podana kilka dni temu przez GUS inflacja emerycka w 2021 roku wyniosła 4,9 proc. To znacznie mniej od inflacji ogólnej - 5,1%.

W grudniu wzrost cen sięgnął 8,6%, a w listopadzie i październiku był niewiele niższy. Nie dość tego, ekonomiści nie wykluczają, że w pierwszym kwartale tego roku drożyzna może być jeszcze większa.

To nie są korzystne informacje dla seniorów. Według szacunków Instytutu Emerytalnego, na podstawie danych GUS-u, wskaźnik waloryzacji w 2022 roku wyniesie około 5,7-5,9 procent. Co oznacza, że podwyżka świadczeń nie tylko nie pokryje podwyżek cen, ale nie przyniosła realnej poprawy sytuacji finansowej seniorów.

Czy rząd dołoży do waloryzacji?

Dlatego niewykluczone, że rząd dołoży emerytom i rencistom więcej, niż to wynika ze wskaźnika waloryzacji. Zapowiedział to między innymi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która stwierdziła, że waloryzacja może wzrosnąć co najmniej do 7%. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać jednak podjęta dopiero, kiedy będą znane ostateczne wskaźniki inflacji z ubiegłego roku.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy